romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Česká asociace streetwork rozdala výroční ceny ČASovaná bota. Za mimořádný počin ji získala Iniciativa Hlavák

16.5.2022 16:09
Cena Správní rady České asociace streetwork za mimořádný počin (FOTO: Magdalena Pospíchalová)
Cena Správní rady České asociace streetwork za mimořádný počin (FOTO: Magdalena Pospíchalová)

Iniciativa Hlavák, která se dlouhodobě podílí na pomoci přicházejícím uprchlickým rodinám na pražském Hlavní nádraží, získala výroční cenu ČASovaná bota v kategorii Cena Správní rady České asociace streetwork za mimořádný počin. Ocenění převzaly Anežka Polášková a Veronika Dvorská. Předání cen proběhlo i ve dvou dalších kategoriích – Osobnost roku a Tým roku.

Vyhlášení cen proběhlo na slavnostním večeru ve čtvrtek 12. května v rámci Konference Terénní a nízkoprahové programy 2022 - Výsledky práce a výzvy dnes Česká asociace streetwork.

Iniciativa Hlavák od roku 2015 nabízí pomoc uprchlíkům, kteří se ocitnou na Hlavním nádraží v Praze. Dobrovolníci, kteří se do iniciativy zapojují, aktuálně pomáhají příchozím s orientací na místě, poskytováním informací, základního občerstvení a navigováním do koordinačních center. Iniciativa pomáhá i lidem propuštěným z českých uprchlických zařízení.

„Na této iniciativě oceňujeme především statečnost jejích dobrovolníků, kteří se mnohdy setkávají s výhružkami i napadáním, ale i to, jak velkou dobrovolnickou iniciativu dokázala zkoordinovat bez jakéhokoli financování z veřejných zdrojů. Krátce po příchodu prvních rodin prchajících před válkou z území napadané Ukrajiny se Iniciativě podařilo zapojit stovky dobrovolníků. Jejich organizace je na vysoké úrovni a kromě jejich oslovování, pečují členové iniciativy i o kvalitu práce dobrovolníků a jejich duševní zdraví,“ popisuje důvody pro udělení ocenění Jan Špaček, předseda Správní rady České asociace streetwork. Iniciativa organizuje otevřené supervizní skupiny, zajišťuje krizovou intervenci, pro dobrovolníky, vydává newsletter a koordinátorům zprostředkovává kurzy sebepéče.

„My v Iniciativě věříme, že pomoc lidem v nouzi je základní hodnotou mezilidských vztahů. Od roku 2015 poskytujeme nocleh, stravu a materiální pomoc cizincům z českých detencí, kteří bez finančních prostředků přijíždějí na pražské hlavní nádraží. Naše pomoc směřuje k lidem ze zemí zasažených válečnými konflikty nebo extrémní chudobou. Věříme totiž, že bez ohledu na původ, vyznání nebo barvu pleti, každý má právo být člověkem. A tak je potřeba s ním zacházet,“ uvedla za iniciativu Anežka Poláková.

Osobností roku byla zvolena Monika Kochlöflová, která již sedmnáctým rokem působí v organizaci Rozkoš bez Rizika České Budějovice. Ta se snaží snížit riziko šíření HIV ve společnosti. Nabízí například sociální a zdravotní služby pro ženy pracující v sexbyznysu a upozorňuje na rizika práce v něm. V současnosti je Monika Kochlöflová vedoucí poradenského centra R-R České Budějovice a terénních týmů Jihočeského kraje a kraje Vysočina.

Jako Tým roku byl oceněn tým projektu FIXPOINT, který působí na území hlavního města Prahy. Jde o resocializační program určený lidem se závislostí, kterým zprostředkovává tréninkové nebo nízkoprahové pracovní místo a pomáhá jim tím k ukončení závislosti a návratu do života.

Výroční cenu ČASovaná bota (bota je zde symbolem streetworku) uděluje Česká asociace streetwork jako uznání lidem, kteří i přes překážky obětavě pracují v terénu takzvaně „v první linii“ v nízkoprahových sociálních službách po celé republice.

Přečteno: 311x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, Uprchlíci, pomoc, dobrovolnictvíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo