romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Česká republika uspořádá v roce 2022 konferenci signatářů Terezínské deklarace, která se zabývá odkazem holokaustu

28.1.2021 13:35
Tomáš Petříček, ministr zahraniční ČR
Tomáš Petříček, ministr zahraniční ČR

Česká republika během svého předsednictví v Evropské unii v roce 2022 uspořádá konferenci, které se zúčastní zástupci zemí, jež v roce 2009 podepsaly takzvanou Terezínskou deklaraci. Na včerejším on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí, to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Izraelský ministr zahraničí Gabi Aškenazi Petříčkovi poděkoval za iniciativu a řekl, že mezinárodní konference představuje další důležitý krok v procesu uchování památky a docílení spravedlnosti.

"K zdůraznění pokračujícího významu terezínské deklarace, kterou schválilo 47 zemí během českého předsednictví v Evropské unii v roce 2009, jsem rád, že mohu oznámit, že Česká republika uspořádá konferenci signatářských zemí během předsednictví v EU v roce 2022," řekl Petříček. Deklarace se zabývá odkazem holokaustu. Konference se podle ministra zaměří na osvětu, spravedlnost a restituci majetku obětí holokaustu.

Podle Petříčka je důležité stále si připomínat ty, jejichž osud by nikdy neměl být zapomenut. "Česká diplomacie bude pokračovat v podpoře programů s novými vzdělávacími metodami, atraktivními pro mladé lidi," poznamenal. Považuje za nutné potírat kriminální nenávistné, xenofobní a antisemitské činy, a to i ty, které jsou spáchané na internetu. "Zločiny spáchané on-line by měly být trestány stejně jako zločiny spáchané off-line," řekl Petříček. "Naším cílem je usilovat o spravedlnost a vybudovat lepší a bezpečnější svět pro příští generace. Svět bez nenávisti, xenofobie a genocidy," uzavřel projev.

VIDEO

Izraelský ministr zahraničí Aškenazi řekl, že je nutné zachovat výpovědi přeživších holokaustu pro další generace, přičemž zdůraznil, že antisemitismus, rasismus a xenofobie jsou opět na vzestupu. Petříčkovi poděkoval za plán uspořádat příští rok mezinárodní konferenci a poukázal na morální odpovědnost států bojovat s antisemitismem. "Nacistický režim chtěl vymazat Židy z povrchu zemského. Dnes Írán a jeho prostředníci volají po destrukci Židů žijících v Izraeli. Tento cíl nelze ignorovat, má moc, aby se stal hromadným vyhlazováním, a je naší odpovědností zajistit, aby se toto už nikdy neopakovalo," řekl. "Dnes už Židé nejsou bezmocní a Izrael se vždy bude bránit," doplnil.

Ministr také hovořil o naději a solidaritě, přičemž zmínil, že spolu s ministrem zahraničí Spojených arabských emirátů loni navštívil památník holokaustu v Berlíně. SAE a Izrael loni pod záštitou USA navázaly diplomatické vztahy. "Chci se nakonec obrátit k přeživším: reprezentujete vítězství dobra nad zlem, naděje nad beznadějí, to nejlepší z humanity. Budeme nadále studovat minulost, nadále si poneseme ponaučení pro budoucnost. Také ale žijeme v současnosti a slibuji, že o vás budeme nadále pečovat, o vaše rodiny, o vaše komunity," uzavřel.

Na on-line setkání hovořili také nový americký ministr zahraničí Antony Blinken a šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Blinken uvedl, že Mezinárodní den památky obětí holokaustu pro něj hodně znamená i osobně, jelikož jeho otčím jako chlapec strávil skoro čtyři roky v nacistických koncentračních táborech a přišel o celou rodinu. "Řekl mi, že zlo se v obřím měřítku může dít a děje v našem světě a že máme odpovědnost dělat vše, co je v našich silách, abychom to zastavili," uvedl. "Není náhoda, že lidé, kteří usilují o destabilizaci a podrývání demokracie, často zpochybňují holokaust. Chtějí rozostřit hranice mezi pravdou a lží, chtějí používat dezinformace a konspirační teorie, aby získali moc, a chtějí podnítit nenávist vůči Židům a v širším smyslu proti uprchlíkům, žadatelům o azyl, rasovým menšinám, sexuálním menšinám, proti komukoliv, kdo se stal terčem násilí a dehumanizace kvůli tomu, kým je," pokračoval.

Zdůraznil přitom, že síla státu nespočívá pouze v síle jeho ekonomiky a armády, ale v morálních rozhodnutích, která učiní. Pelosiová řekla, že je nutné vzdělávat lidi o tom, co se děje, když se projevy nenávisti a diskriminace setkávají s lhostejností. Holokaust podle ní nese ponaučení, že na bezpráví a zaslepenost se nesmí odpovídat mlčením.

Na on-line setkání měl projev též prezident Miloš Zeman, který holokaust označil za největší zločin lidských dějin. Řekl, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase.

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německý koncentrační tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo také 50.000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000. Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 lidí, zemřelo 250.000 Židů.

Přečteno: 599x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Mezinárodní den obětí holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo