romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská studentka Andrea Červeňáková zastupovala Českou republiku v USA

Praha, 19.9.2013 10:45, (ROMEA)
Učebnice pro přípravu na testy SAT a ACT. (Zdroj: fullbright.cz)
Učebnice pro přípravu na testy SAT a ACT. (Zdroj: fullbright.cz)

Ve školním roce 2013-14 vysílá česko-americký vládní stipendijní program do USA celkem 38 stipendistů – pokročilých studentů, akademických pracovníků, ale i několik zástupců neziskovek či učitele. Pobyt v USA jim dává příležitost studovat, vyučovat nebo pracovat na svých výzkumných projektech a získávat tak odborné zkušenosti, které mohou po návratu uplatnit v České republice. 

Letošní novinkou mezi programy je Letní škola sociálního podnikání, jejímž cílem je evropským studentům představit americkou kulturu, společnost a zkušenosti se sociálním podnikáním. Na tento letní institut letos jako vůbec první zástupkyně České republiky vyjela romská studentka sociální práce Andrea Červeňáková z Ostravské univerzity.

V rámci Proshek-Fulbrightova programu pro české lékaře se na University of Minnessotta v Minneapolis vypraví diabetoložka Lenka Vargová z IKEMu zkoumat možnosti transplantace pankreatických ostrůvků při léčbě cukrovky.

Počet českých stipendistů, kteří od založení Fulbrightovy komise v roce 1991 získali Fulbrightovo stipendium tak přesáhne 750. Díky štědré podpoře Ministerstva školství i americké strany patří česko-americký program dokonce mezi ty větší v Evropě, lídrem je hlavně v počtu vysílaných vědců a přednášejících.

„Naši letošní stipendisté jsou odborníci z mnoha akademických oborů i pracovišť, studenti, vědci, přednášející. Kromě toho posíláme do USA i učitele základních a středních škol na výměnu s jejich americkými kolegy, kratším pobytem se snažíme přispět ke zkvalitnění práce českých neziskových organizací i třeba špičkových lékařských týmů. Programy Fulbrightovy komise nejen pomáhají českým školám a univerzitám, ale mnohdy propagují i vysokou kvalitu naší vědy ve Spojených státech a bývají prvním impulsem k navázání spolupráce s americkými kolegy na univerzitách," říká Hana Ripková, ředitelka Fulbrightovy komise. 

Seznam všech stipendistů se základními informacemi o nich a seznam všech otevřených programů je k dispozici na webu Fulbrightovy komise www.fulbright.cz/stipendia. Uzávěrky přihlášek do všech programů jsou obvykle na podzim a v zimě.


Přečteno: 1345x
 

Kam dál:

Štítky:  

Stipendia, USA, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo