Česko vyhostí afghánskou rodinu, jejíž případ řešil evropský soud.

Česko propustí z detenčního zařízení v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku afghánskou rodinu, k jejímuž přemístění do jiného zařízení vyzval české úřady Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Podle ministerstva vnitra nejde o reakci na rozhodnutí tohoto soudu. Pominuly důvody pro zajištění a rodina bude vyhoštěna, sdělilo dnes ministerstvo ČTK.
Štrasburský soud vyzval Česko, aby rodina byla přemístěna do středeční půlnoci. Návrh na vydání předběžného opatření poslala soudu Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). Podle českého ministerstva vnitra rozhodla o propuštění ze zajišťovacího zařízení policie na základě žádosti rodiny. "A to vzhledem k tomu, že pominuly důvody zajištění za účelem realizace správního vyhoštění," sdělila ČTK Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.
Cizinci zatím nemají náhradní doklady a nebyla ověřena jejich totožnost. "I nadále bude cizinecká policie činit kroky za účelem realizace správního vyhoštění," doplnila Malá. Rodina tak po propuštění zároveň dostane lhůtu, během které bude muset Česko opustit. V některých případech jsou vyhoštěné cizince odveze na hranice policejní eskorta.
OPU zatím nemá informaci o vyhoštění. Podle Martina Rozumka z OPU by pro rodinu bylo nejhorší vyhoštění do Afghánistánu. Česká policie podle něj na rozdíl od ostatních evropských států vydává správní vyhoštění i lidem z Afghánistánu, jejich transfer ale nezajišťuje. "Pokud budou vyhoštěni do Rakouska, nebyla by to tragédie," řekl Rozumek ČTK.
Štrasburský soud vyzval české úřady, aby rodinu přemístily do jiného zařízení, které neporušuje článek 3 evropské úmluvy o ochraně lidských práv, tedy zákaz mučení, ponižujícího a nelidského zacházení nebo trestání. Soud zároveň vyzval českou vládu, aby mu do dvou týdnů dodala veškeré informace a dokumenty týkající se podmínek v uprchlickém centru v Bělé v době, kdy tam rodina byla umístěna. Soud zajímá především kapacita zařízení, počet umístěných osob, hygienické podmínky a životní podmínky pro děti.
České ministerstvo vnitra chce soudu prostřednictví dokumentace a zprávy ukázat stav zařízení v Bělé. "Podmínky v zařízení jsou humánní, přesto stále pracujeme na jejich zlepšení v souvislosti s pobytem rodin s dětmi," doplnila Malá.
Rodina podle OPU přicestovala do Česka z afghánské provincie Kunduz, která je pod kontrolou Talibanu. Do Česka se dostala přes Maďarsko a její cílovou zemí bylo Německo. Zadržela je však česká cizinecká policie, v detenci je rodina za účelem správního vyhoštění do Afghánistánu. Jde o rodinu se třemi dětmi ve věku pět, šest a 16 let plus patnáctiletý bratr matky. Jeden ze synů má epilepsii a podle OPU se mu v zařízení v Bělé nedostává potřebné lékařské péče.
Životní podmínky běženců umístěných v zařízení ministerstva vnitra v Bělé-Jezové delší dobu kritizují neziskové organizace i řada dalších lidí. Podle ombudsmanky Anny Šabatové tam lidé žijí hůře než čeští vězni. Rovněž český ministr spravedlnosti Robert Pelikán zařízení označil za "horší než vězení". Znepokojení vyjádřil i šéf Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.
V Bělé-Jezové je nyní umístěno 219 lidí, kapacita je 700 míst.
Nepřehlédněte:
- Potěmkinská vesnička ministra Chovance – zařízení pro uprchlíky Bělá-Jezová
- Evropští velvyslanci si dnes prohlédnou kritizovanou detenci pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem
- Agentura Reuters: Česká republika zachází s uprchlíky mimořádně drsně
- Ombudsmanka: V zařízení pro uprchlíky Bělá-Jezová dochází k porušování Evropské úmluvy o lidských právech
- Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům: Česká detenční zařízení jsou nelidská
- Neziskové organizace zveřejnily Migrační manifest. Souhlasí s kvótami a chtějí pro cizince volební právo v komunálních volbách
- Odborník na migraci k situaci uprchlíků v českých detenčních zařízeních: Viděli jsme bosé a hladové děti
Kam dál:
- Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award 2019
- Hamáček: ČR musí napřed od Řecka vědět, kdo dětští uprchlíci jsou
- Sněmovna nebude jednat o přijetí dětských válečných uprchlíků. Proti byli SPD, ANO, ČSSD a KSČM
- Hamáček odmítá dětské uprchlíky. Ztrácíme zbytky lidství v nás, píší mu osobnosti
- Jaroslav Miko: Babišův sirotčinec v Sýrii jsem považoval za nereálný. Pro přijetí ohrožených dětí do ČR uděláme maximum
- Reportáž z Refufestu: Letošní uprchlický festival přinesl kumulaci požitků. Víte, co je chačapuri?
- Desetiminutovka Plus: Nesmíme se bát výhružek, to je cesta do pekel, říká kamioňák Jaroslav Miko
- Finance z EU na sociální projekty by měly být vypláceny zpětně. Ministerstvo financí prakticky navrhuje "odstřihnout" neziskovky od evropských peněz
- Čtyři roky od migrační krize. Cíl zaměstnat půlku uprchlíků je v Rakousku i Německu na dosah
- Neziskovka zachránila další lidské životy, tentokrát 109 migrantů na potápějících se člunech. Přijala je Malta
- ZÁZNAM: Politici nás musí brát za rovnocenné partnery, zaznělo na demonstraci Romů v Bruselu
- Řečtí neonacisté ze Zlatého úsvitu se nedostali do parlamentu
Štítky:
Uprchlíci, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici
25.11.2019 11:33
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem
22.11.2019 11:15