romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Český premiér: EU musí být méně byrokratická. Slováci žijící v Británii se prý po brexitu zatím nemají čeho obávat

24.6.2016 15:33
Bohuslav Sobotka (ZDROJ: www.vlada.cz)
Bohuslav Sobotka (ZDROJ: www.vlada.cz)

Na výsledky referenda Spojeného království k členství v Evropské unii, ve kterém britští voliči odhlasovali odchod své země z EU, reagoval ministr zahraniční Lubomír Zaorálek a premiér Bohuslav Sobotka. Slovenské ministerstvo zahraničí ujistilo své občany, kteří žijí a pracují v Británii, že se během přechodného dvouletého období nemusejí obávat změn svého právního postavení.

Evropa musí být méně byrokratická

Podle Zaorálka Česká republika respektuje výsledek tohoto referenda, Evropská unie však pokračuje dále. Přeje si zároveň, abychom byli schopni se z jeho výsledků poučit. „Tento výsledek je ukázkou toho, co se stane, když se veřejnosti nedostatečně vysvětlují kroky evropské politiky.“

Podle premiéra Bohuslava Sobotky nebude Evropská unie již nikdy stejná. „Nyní musíme co nejdříve přistoupit k zásadní debatě o našem budoucím směřování a o tom, co od jednotné Evropy očekáváme,“ dodává předseda vlády.

Oznámením rozhodnutí odejít se podle něj nastartuje nejméně dvouleté vyjednávací období o tom, jak budou vypadat naše vzájemné vztahy v budoucnu. „Britové budou mít určitě menší vliv na to, co se v Evropě děje a jejich země bude celkově slabší a méně důležitá.“ Evropa podle jeho názoru musí být akceschopnější, pružnější, méně byrokratická a mnohem vnímavější k různorodosti, kterou přirozeně představuje 27 členských států.

Zaorálkův a Sobotkův komentář přináší stránka českého velvyslanectví v Londýně.

Slováci se prý zatím nemají čeho obávat

Slovenské velvyslanectví v Londýně informuje své občany žijící a pracující ve Velké Británii, že se v souvislosti s brexitem nemusejí během dvouletého přechodného období obávat změn svého právního postavení. Toto období se začne počítat až od doby, kdy britská vláda oficiálně oznámí EU své rozhodnutí vystoupit.

„Následné uspořádání vztahů a právního postavení občanů Evropské unie ve Velké Británii a britských občanů v jiných zemích EU po skončení přechodného období bude záviset na jednání a občané budou o nich informováni mnohem dříve, než vstoupí v platnost“ dodává slovenské velvyslanectví na svých webových stránkách.

Slovenské ministerstvo zahraničí s politováním přijímá negativní výsledek referenda o členství Velké Británie v Evropské unii. „Toto rozhodnutí bereme na vědomí a respektujeme. Zároveň zdůrazňujeme, že až do dokončení procesu vystoupení z EU zůstává Spojené království jejím členem se všemi právy a povinnostmi.“ Za neméně důležité považuje ministerstvo potřebu vnitřní reflexe EU s cílem posílit důvěru občanů ve společný evropský projekt. „Slovenská republika byla a je nadále přesvědčena, že Evropská unie je tou nejlepší cestou pro naši zemi i evropský kontinent. Přinesla mír, stabilitu, prosperitu a hmatatelné výhody pro občany… Občanům musíme nabídnout lepší a srozumitelnější Evropu.“

Slovensko je jako předsednická země Rady EU od 1. července 2016 připraveno sehrát v tomto procesu aktivní a odpovědnou roli.

Přečteno: 1793x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Velká Británie, Politika, Slovensko, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo