romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Chlapci z Břeclavi hrozí za vymyšlený útok až 1,5 roku vězení

Břeclav, 8.11.2012 15:27, (ROMEA)
Břeclavský lhář P. Z.
Břeclavský lhář P. Z.

Kriminalisté obvinili chlapce z Břeclavi, který si letos v dubnu vymyslel, že jej brutálně zbila trojice Romů, z křivého obvinění. Hrozí mu až 1,5 roku vězení. Oznámila to dnes mluvčí policie Kamila Haraštová. Chlapci bylo v době činu 15 let. Historku si vymyslel, aby před matkou utajil pravou příčinu zranění. Přivodil si je pádem při nezdařilém gymnastickém cviku, jímž se chtěl předvést před svými přáteli.

Chlapec se pokoušel o cvik na zábradlí v osmém patře domu v centru Břeclavi. Zřítil se při tom o patro níž tak nešťastně, že se vážně zranil.

Telefonicky pak přivolal matku. Když jej autem převážela do nemocnice, řekl jí, že jej zbila skupina Romů, protože pro ně neměl cigaretu. Při operaci lékaři odebrali chlapci ledvinu. Měl poškozenou slezinu a játra. Operací mu lékaři zachránili život.

Po procitnutí z narkózy zjistil, že jeho nepravdivý popis události je už v médiích, ale neřešil to. V Břeclavi se pak konala demonstrace 2000 lidí kritizujících Romy. Občané města přišli s četnými výhradami na jejich adresu.

Mladík k věci podával opakovaně lživá vysvětlení a nepravdivě vypovídal i v procesním postavení svědka, a to za účasti soudce, uvedla mluvčí. Jednal takto i přesto, že byl výslovně poučen o významu svědecké výpovědi a také o následcích křivého obvinění a křivé výpovědi. Za ten hrozí až tři roky vězení. Vzhledem k nízkému věku pachatele může dostat maximálně polovinu sazby.

Nepravdivé vysvětlení podávaly po celou dobu policejního vyšetřování i dvě kamarádky chlapce spolu s jeho přítelem. Všichni tři byli u nehody, při níž se těžce zranil. "Tyto osoby ale nebyly v procesním postavení svědka a z tohoto důvodu nejsou nyní obviněny z trestného činu," zdůraznila mluvčí.

Přesto trojici postih hrozí. U přestupkové komise břeclavské radnice mohou za lež dostat pokutu až 50.000 korun.

Přečteno: 1647x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kauza, BřeclavHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo