romea - logo
3. července 2020 (pátek)
svátek má Radomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Chlapec z Břeclavi si útok Romů vymyslel, zranění prý vznikla úrazem

Břeclav, 23.5.2012 18:25, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
Petr Zhyvachivsky (FOTO: repro Nova TV)

Petr Zhyvachivsky, patnáctiletý chlapec z Břeclavi, se nestal obětí brutálního útoku ze strany Romů, jak původně vypověděl policistům. Zranění, kvůli nimž přišel o ledvinu, si způsobil sám pádem z výšky. Na zábradlí v bytovém domě předváděl gymnastické cviky. Útok si prý vymyslel, protože se bál matky. Dospěla k tomu policie při vyšetřování případu. Výsledek oznámil novinářům šéf vyšetřovatelů Luděk Blahák.

Podle první výpovědi zbili chlapce tři Romové. Událost vyvolala v Břeclavi silné protiromské nálady. Chlapec dnes spolu s jedním svědkem vypovídal na detektoru lži. Detektor prokázal, že neříká pravdu. Následně všichni zúčastnění změnili původní výpověď, na které byli domluvení a dosud se jí všichni drželi.

V době úrazu byl na místě ještě jeden chlapcův vrstevník a dvě dívky. Další svědek znal pravdu od nich. "Chlapec se před dívkami asi předváděl," uvedl Blahák. Vzepřel se na zábradlí v 8. patře, ale cvik nezvládl a spadl o patro níž. "Tam narazil do zábradlí a zranil si ledvinu. Naštěstí se zachytil a nespadl až dolů," řekl Blahák. Hoch podle něj mohl zemřít. Matka chlapce je podle Blaháka zdrcená, věřila mu do poslední chvíle.

Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD) dnes označil za dobrou zprávu to, že příčinou zranění není brutální útok. Hoch smyšlenou výpovědí "udělal hloupost", z níž si vezme ponaučení, míní starosta. "Přeji mu, aby se co nejdříve dostal zpátky do normálního života," řekl ČTK Ryšavý.

Rodina bude muset vrátit 100.000 korun, které dostala o víkendu od zpěváka Michala Davida. "Peníze zpátky chtít budu, protože nejde o to, o co jít mělo. Všichni jsme tak trošičku podvedení mladým klukem, který se doma bál říct pravdu," řekl ČTK. Peníze půjdou na jiné dobročinné účely.

Policisté případ údajného útoku odloží - jednoduše proto, že se nestal. Neupřesnili zatím, zda proti chlapci nebo svědkům podniknou nějaké další právní kroky, například kvůli křivé výpovědi. Policie při prověřování původní výpovědi vyslechla desítky svědků, byla v bludném kruhu. Právní kroky zváží Celostátní asociace Romů ČR. Matku hocha asi požádá o veřejnou omluvu Romům, úřady o vyčíslení nákladů, které byly s kauzou spojeny.

Mladík strávil asi dva týdny v nemocnici. Lékaři mu museli odebrat ledvinu, měl poraněná také játra a slezinu. Chlapcův zdravotní stav se postupně zlepšuje, po prázdninách se chce vrátit do školy.

Podle původní výpovědi napadli chlapce tři Romové, protože jim nechtěl dát cigaretu. Později chlapec připustil, že Rom mohl být pouze jeden z pachatelů. Server iDnes.cz zveřejnil také další vyšetřovací verzi, že hoch prodal útočníkům nekvalitní marihuanu, což rodina ihned popřela.

Břeclavská radnice čelila po události kritice veřejnosti. Při demonstraci podpořilo domnělou oběť útoku asi 2000 lidí. Břeclavští obyvatelé českého původu si stěžovali na problematické soužití s Romy a vysokou kriminalitu.

Radnice po údajném útoku zaměstnala druhého romského koordinátora a rozhodla o investici do kamerového systému. Strážníci rozčlenili Břeclav na pět okrsků. V každém je nově strážník-revírník, jenž je v užším kontaktu s občany. Romů je ve městě asi 500. "Věříme, že teď se situace uklidní," uvedl Josef Michálek z břeclavské kriminálky. Podle Ryšavého město přijatá opatření nezruší. "Problém s drobnou kriminalitou v Břeclavi máme. V opatřeních budeme pokračovat a přijmeme je v plné míře," řekl.

Chronologie případu údajného napadení v Břeclavi:

15. dubna - U břeclavského Shopping centra byl údajně kolem deváté hodiny večer napaden místní patnáctiletý mladík. Policistům řekl, že po něm trojice mužů, údajně Romů, chtěla cigaretu. Když ji neměl, zbila jej. Později upřesnil, že Rom byl možná jen jeden z nich. Chlapec po údajném útoku zatelefonoval matce, která jej odvezla do nemocnice, kde mu lékaři museli odebrat zraněnou ledvinu. Chlapec měl také zraněná játra a slezinu. Událost vyvolala v Břeclavi silné protiromské nálady.

20. dubna - Vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách oznámila, že ve spolupráci s břeclavskou radnicí připraví projekty, které by měly přispět ke zlepšení soužití mezi tamními obyvateli a příslušníky romské komunity.

21. dubna - Při setkání asi 80 Romů s vedením Břeclavi místní Romové odmítli, že by měli s útokem něco společného.

22. dubna - V Břeclavi se konala demonstrace na podporu zraněného chlapce. Na shromáždění pořádané přáteli "zbitého chlapce" dorazilo 2000 lidí. Svou akci zde zároveň konala krajně pravicová Dělnická mládež. Akce měla vyvrcholit na centrálním náměstí TGM projevem lidí z Dělnické mládeže, zástupců Břeclavanů a také předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase. Nakonec se z ní ale stala především bouřlivá diskuse s břeclavským starostou Oldřichem Ryšavým (ČSSD). V závěru akce asi 200 radikálů pokusilo proniknout do ulice, kterou obývají Romové; zabránili jim v tom policejní těžkooděnci.

26. dubna - Starosta Břeclavi oznámil, že radnice v souvislosti s útokem zvýší od července počet městských policistů, opraví kamerový systém a přijme druhého romského asistenta.

3. května - Zraněný mladík byl po dvou a půl týdnech propuštěn z nemocnice.

11. května - Server iDnes.cz napsal, že chlapec změnil výpověď a jedna z policejních verzí zní, že důvodem útoku mohl být spor se zákazníky kvůli kvalitě marihuany, kterou jim prodal. Matka chlapce i on sám takové informace odmítli.

23. května - Policie oznámila, že chlapec si útok vymyslel. Zranění, kvůli nimž přišel o ledvinu, si sám způsobil pádem z výšky. Na zábradlí v bytovém domě předváděl gymnastické cviky. Útok si vymyslel, protože se prý bál matky.

Přečteno: 5384x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo