romea - logo
26. září 2018 (středa)
svátek má Andrea
Loading
rozšířené vyhledávaní

Chlapec z Břeclavi si útok Romů vymyslel, zranění prý vznikla úrazem

Břeclav, 23.5.2012 18:25, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
Petr Zhyvachivsky (FOTO: repro Nova TV)

Petr Zhyvachivsky, patnáctiletý chlapec z Břeclavi, se nestal obětí brutálního útoku ze strany Romů, jak původně vypověděl policistům. Zranění, kvůli nimž přišel o ledvinu, si způsobil sám pádem z výšky. Na zábradlí v bytovém domě předváděl gymnastické cviky. Útok si prý vymyslel, protože se bál matky. Dospěla k tomu policie při vyšetřování případu. Výsledek oznámil novinářům šéf vyšetřovatelů Luděk Blahák.

Podle první výpovědi zbili chlapce tři Romové. Událost vyvolala v Břeclavi silné protiromské nálady. Chlapec dnes spolu s jedním svědkem vypovídal na detektoru lži. Detektor prokázal, že neříká pravdu. Následně všichni zúčastnění změnili původní výpověď, na které byli domluvení a dosud se jí všichni drželi.

V době úrazu byl na místě ještě jeden chlapcův vrstevník a dvě dívky. Další svědek znal pravdu od nich. "Chlapec se před dívkami asi předváděl," uvedl Blahák. Vzepřel se na zábradlí v 8. patře, ale cvik nezvládl a spadl o patro níž. "Tam narazil do zábradlí a zranil si ledvinu. Naštěstí se zachytil a nespadl až dolů," řekl Blahák. Hoch podle něj mohl zemřít. Matka chlapce je podle Blaháka zdrcená, věřila mu do poslední chvíle.

Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD) dnes označil za dobrou zprávu to, že příčinou zranění není brutální útok. Hoch smyšlenou výpovědí "udělal hloupost", z níž si vezme ponaučení, míní starosta. "Přeji mu, aby se co nejdříve dostal zpátky do normálního života," řekl ČTK Ryšavý.

Rodina bude muset vrátit 100.000 korun, které dostala o víkendu od zpěváka Michala Davida. "Peníze zpátky chtít budu, protože nejde o to, o co jít mělo. Všichni jsme tak trošičku podvedení mladým klukem, který se doma bál říct pravdu," řekl ČTK. Peníze půjdou na jiné dobročinné účely.

Policisté případ údajného útoku odloží - jednoduše proto, že se nestal. Neupřesnili zatím, zda proti chlapci nebo svědkům podniknou nějaké další právní kroky, například kvůli křivé výpovědi. Policie při prověřování původní výpovědi vyslechla desítky svědků, byla v bludném kruhu. Právní kroky zváží Celostátní asociace Romů ČR. Matku hocha asi požádá o veřejnou omluvu Romům, úřady o vyčíslení nákladů, které byly s kauzou spojeny.

Mladík strávil asi dva týdny v nemocnici. Lékaři mu museli odebrat ledvinu, měl poraněná také játra a slezinu. Chlapcův zdravotní stav se postupně zlepšuje, po prázdninách se chce vrátit do školy.

Podle původní výpovědi napadli chlapce tři Romové, protože jim nechtěl dát cigaretu. Později chlapec připustil, že Rom mohl být pouze jeden z pachatelů. Server iDnes.cz zveřejnil také další vyšetřovací verzi, že hoch prodal útočníkům nekvalitní marihuanu, což rodina ihned popřela.

Břeclavská radnice čelila po události kritice veřejnosti. Při demonstraci podpořilo domnělou oběť útoku asi 2000 lidí. Břeclavští obyvatelé českého původu si stěžovali na problematické soužití s Romy a vysokou kriminalitu.

Radnice po údajném útoku zaměstnala druhého romského koordinátora a rozhodla o investici do kamerového systému. Strážníci rozčlenili Břeclav na pět okrsků. V každém je nově strážník-revírník, jenž je v užším kontaktu s občany. Romů je ve městě asi 500. "Věříme, že teď se situace uklidní," uvedl Josef Michálek z břeclavské kriminálky. Podle Ryšavého město přijatá opatření nezruší. "Problém s drobnou kriminalitou v Břeclavi máme. V opatřeních budeme pokračovat a přijmeme je v plné míře," řekl.

Chronologie případu údajného napadení v Břeclavi:

15. dubna - U břeclavského Shopping centra byl údajně kolem deváté hodiny večer napaden místní patnáctiletý mladík. Policistům řekl, že po něm trojice mužů, údajně Romů, chtěla cigaretu. Když ji neměl, zbila jej. Později upřesnil, že Rom byl možná jen jeden z nich. Chlapec po údajném útoku zatelefonoval matce, která jej odvezla do nemocnice, kde mu lékaři museli odebrat zraněnou ledvinu. Chlapec měl také zraněná játra a slezinu. Událost vyvolala v Břeclavi silné protiromské nálady.

20. dubna - Vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách oznámila, že ve spolupráci s břeclavskou radnicí připraví projekty, které by měly přispět ke zlepšení soužití mezi tamními obyvateli a příslušníky romské komunity.

21. dubna - Při setkání asi 80 Romů s vedením Břeclavi místní Romové odmítli, že by měli s útokem něco společného.

22. dubna - V Břeclavi se konala demonstrace na podporu zraněného chlapce. Na shromáždění pořádané přáteli "zbitého chlapce" dorazilo 2000 lidí. Svou akci zde zároveň konala krajně pravicová Dělnická mládež. Akce měla vyvrcholit na centrálním náměstí TGM projevem lidí z Dělnické mládeže, zástupců Břeclavanů a také předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase. Nakonec se z ní ale stala především bouřlivá diskuse s břeclavským starostou Oldřichem Ryšavým (ČSSD). V závěru akce asi 200 radikálů pokusilo proniknout do ulice, kterou obývají Romové; zabránili jim v tom policejní těžkooděnci.

26. dubna - Starosta Břeclavi oznámil, že radnice v souvislosti s útokem zvýší od července počet městských policistů, opraví kamerový systém a přijme druhého romského asistenta.

3. května - Zraněný mladík byl po dvou a půl týdnech propuštěn z nemocnice.

11. května - Server iDnes.cz napsal, že chlapec změnil výpověď a jedna z policejních verzí zní, že důvodem útoku mohl být spor se zákazníky kvůli kvalitě marihuany, kterou jim prodal. Matka chlapce i on sám takové informace odmítli.

23. května - Policie oznámila, že chlapec si útok vymyslel. Zranění, kvůli nimž přišel o ledvinu, si sám způsobil pádem z výšky. Na zábradlí v bytovém domě předváděl gymnastické cviky. Útok si vymyslel, protože se prý bál matky.

Přečteno: 5296x

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

Zemřela Eva Davidová, etnografka s velkým srdcem, které patřilo Romům

25.9.2018 9:39
V pátek 21. září zemřela ve věku 85 let Eva Davidová, etnografka, socioložka, historička umění a také fotografka, která se od poloviny 50. let systematicky věnovala studiu způsobu života a kultury Romů v Čechách, na Moravě a na Slovensku. Poslední rozloučení proběhne pouze v úzkém rodinném kruhu.
 celý článek

Vsrazi Tibora Danihela u soudu. Obžalovaný Milan Brat vypovídá 22. 6. 1998 před táborskou pobočkou Krajského soudu v Českých Budějovicích, kde se z rozhodnutí Nejvyššího soudu znovu projednává smrt sedmnáctiletého Roma Tibora Danihela, který 24. září 1993 utonul v řece Otavě v Písku po útoku skupiny rasistů. (FOTO: ČTK)

Před 25 lety zavraždili rasisté Tibora Danihela. Po soudních tahanicích byla potrestána jen trojice útočníků z osmnácti

24.9.2018 20:47
Píseckému Romovi Tiboru Danihelovi bylo teprve 17 let, když ho 24. září 1993 skupina neonacistů nahnala do řeky Otavy, v níž utonul. Následné soudní líčení s viníky prošlo řadou peripetií od zproštění viny u takřka všech obžalovaných až k vynesení nepodmíněných trestů nad trojicí účastníků. Smrt Tibora Danihela dodnes zůstává jedním z nejznámějších případů rasově motivovaného násilí v Česku.
 celý článek

Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany (FOTO: Pirátská strana)

Ivan Bartoš: Být proti fašismu a rasismu je přeci normální

24.9.2018 20:16
Je to už trochu nuda, nemyslíte? Jako pokaždé před volbami se i letos ve zvýšené míře objevují mé “senzační” fotky s vlajkou Antifašistické akce a v merchi Good Night White Pride, jako kdyby snad být proti rasismu a rasové nadřazenosti bylo něco špatného.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo