romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Chovanec zastavil dočasně projekt GEN 21, další křesťanští uprchlíci prý chtějí z Česka

1.4.2016 15:57
Milan Chovanec (FOTO: mvcr.cz)
Milan Chovanec (FOTO: mvcr.cz)

Ministr vnitra Milan Chovanec dočasně pozastavil projekt Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku. Dalších 25 cizinců, kterým poskytla Česká republika azyl, totiž požádalo o vrácení pasu. Chovanec při dnešní návštěvě Ostravy řekl, že cizinci chtějí opustit Českou republiku a dostat se do jiné evropské země. Hovořil například o Německu či Švédsku.

"K dnešnímu dni 25 lidí požádalo o navrácení cestovních dokladů. Do doby, než se to vysvětlí a vyřeší, proto nebudeme přivážet další uprchlíky v rámci tohoto projektu," řekl. Dodal, že Česko je tak v situaci, že by se mohlo stát spoluúčastníkem cestovní kanceláře, která by uprchlíky přivážela blíž k cílovým zemím jako je Německo a Švédsko.

Podle ministra začíná projekt nadačního fondu výrazně skřípat. "Druhá várka lidí chce odcházet jinam než do Iráku. To je proces, na kterém se podílet nebudeme," řekl. Tvrdí, že něco podobného se už stalo v Polsku, kde fungoval stejný projekt. "Polský ministra vnitra mi říkal, že z těch 150 lidí, kteří touto formou přijeli, téměř všichni už z Polska odešli," uvedl.

Chovanec dnes nechtěl upřesnit, ze které skupiny uprchlíci jsou. Je ale pravděpodobné, že jde o Iráčany umístěné v Okrouhlíku u Jihlavy. Už dříve se hovořilo o tom, že tito lidé nejsou spokojeni s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Rodina, která požádala o návrat do Iráku, nyní žije v Brně. Návrat odůvodnila steskem prarodičů po domově. Podle Chovance ale není jasné, jak ze země odcestují. "Nadační fond jim zaplatil cestu k nám, nevím, zda jeho donátoři budou souhlasit, aby se platila i cesta zpět," řekl ministr vnitra.

Iráčtí křesťanští uprchlíci, kteří nyní pobývají v areálu Přístav v Soběšovicích u Žermanické přehrady, o přesunu do jiné evropské země neuvažují, ani se nechystají na návrat do vlasti. "U nás podobné problémy jako v Brně či Jihlavě nenastaly," řekl ČTK Zdeněk Kašpárek ze Slezské diakonie, jež se o uprchlíky v regionu stará.

Kromě Soběšovic pobývají uprchlíci také v Praze, Brně či v Okrouhlíku u Jihlavy. Projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 s pomocí svých partnerů a podporovatelů. Do Česka podle původních záměrů měl fond přesídlit zhruba 150 iráckých křesťanů. Nyní jich už je víc jak šest desítek.

Události související s přesídlováním křesťanských uprchlíků z Iráku do ČR:

28. července 2015 - Představitelé fondu Generace 21 oznámili, že chtějí do ČR přivézt 152 křesťanských uprchlíků z Iráku pronásledovaných radikály z Islámského státu (IS). Jejich seznam předali úřadu vlády.

14. prosince 2015 - Vláda souhlasila s přesídlením 37 křesťanských rodin, celkem 153 iráckých uprchlíků z Kurdistánu a Libanonu mělo do ČR přijet ve čtyřech skupinách. Na přesídlení, které zaštítily církevní instituce, se měl podílet fond Generace 21, a to i finančně.

- Fond stanovil dvě podmínky. Žadatelé měli mít ověřitelný příběh a měli chtít do ČR. Podmínkou jejich příjezdu byla bezpečnostní prověrka.

24. ledna 2016 - V Praze přistálo letadlo s první skupinou deseti uprchlíků. Utečenci, kteří pocházejí z oblasti iráckého Mosulu, byli převezeni do rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy.

- Fond (na projekt měl rozpočet zhruba 15 milionů korun) měl v prvním roce uhradit náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby.

5. února 2016 - Druhá skupina uprchlíků dorazila do ČR; jednalo se o čtyři rodiny se 17 členy. Zamířili také do Okrouhlíku u Jihlavy.

11. února 2016 - Pozdvižení vyvolala reportáž TV Prima o bydlení nabízeném jihlavskou radnicí uprchlíkům. Jeden z mužů podle Primy přirovnal ubytování k přemalovanému kravínu. Fond označil reportáž za lživou, televize se za ni i za překlad tlumočníka postavila.

19. února 2016 - Dorazila třetí skupina křesťanských uprchlíků; ze 41 lidí přiletělo 33 přímo z iráckého Irbílu a osm z Libanonu. Více než polovina jich zamířila do Brna, další do Smilovic u Třince (část obyvatel s jejich příjezdem nesouhlasila) a do Okrouhlíku.

20. března 2016 - Čtvrtá skupina uprchlíků dorazila do ČR. Z iráckého Irbílu mělo přiletět 23 lidí, dva se před odletem rozhodli zůstat. Část jich zamířila do Smilovic, 15 jich našlo domov v hotelu v pražském Braníku.

31. března 2016 - Generace 21 oznámila, že osmičlenná rodina ubytovaná v Brně se rozhodla vrátit do vlasti. Návrat odůvodnila steskem prarodičů po domově. Fond odložil podání žádosti o přidělení bytů rodinám v Jihlavě, uprchlíci nebyli spokojeni se svými vyhlídkami.

1. dubna 2016 - Ministr vnitra Milan Chovanec dočasně pozastavil projekt Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení uprchlíků z Iráku. Dalších 25 cizinců, kterým poskytla ČR azyl, totiž požádalo o vrácení pasu. Cizinci se podle Chovance chtějí dostat do jiné evropské země. Do ČR dosud přijelo v rámci programu fondu celkem 89 křesťanů z Iráku.

Přečteno: 1398x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Křesťané, IrákHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo