romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ČHV: Pravidla pro poskytování zdravotní péče obsahují prvky zjevné neústavnosti

Praha, 21.6.2012 13:26, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Český helsinský výbor vydal stanovisko ke změnám v poskytování zdravotní péče. Přinášíme jej v plném znění:

Pravidla pro poskytování zdravotní péče obsahují prvky zjevné neústavnosti

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo doporučený postup pro výběr poplatku za operatéra či porodníka, ve kterém mj. stanovuje maximální výši platby za primáře (15 000 Kč) či jiného lékaře (5 000 Kč), a to s platností od 1. června 2012.

Podle čl. 31 Listiny základních práv a svobod má být garantováno poskytování zdravotní péče bez další platby nad rámec plateb z veřejného zdravotního pojištění.

Již předchozí legislativní úpravy, například zákon, který stanoví, že z veřejného zdravotního pojištění se hradí jen ekonomicky nejvýhodnější varianta léčby, podle našeho názoru svědčí o zásadní změně ústavou garantované zásady, že zdravotní péče je poskytována z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Nejdříve byly zavedeny regulační poplatky. Další zákon, připouštějící nadstandard dostatečně přesně nedefinuje základní péči hrazenou z povinného pojištění.

Všechny tyto kroky vytvářejí podmínky, ve kterých může být narušen princip rovného přístupu ke zdravotní péči. Veřejný systém zdravotní péče se tak přetváří v mechanismus s možnými diskriminačními dopady. Na problematičnost těchto opatření upozornil Ústavní soud již v roce 2002 (viz nález Pl. ÚS 14/02).

K postupu Ministerstva zdravotnictví se kriticky vyjádřil i Svaz pacientů ČR, který upozorňuje na porušení zásady rovného přístupu ke zdravotní péči, zakotvenou v Úmluvě o lidských právech a biomedicíně.

Vývoj administrativních opatření a legislativy týkající se zdravotnictví pokládáme za nebezpečný a upozorňujeme na rizika postupného posouvání pojmů ústavy (např. pojem „zdravotní péče“ je nahrazován v nových zákonech termínem „zdravotní služby“), na porušování základních práv občanů garantovaných Listinou, na tendenci k vytváření podmínek pro obchodování se zdravím a na riziko nerovného přístupu k veřejnému systému zdravotní péče pro majetné a nemajetné.

Přečteno: 678x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZdravotnictvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo