romea - logo
25. ledna 2020 (sobota)
svátek má Miloš
Loading
rozšířené vyhledávaní

ČHV: Pravidla pro poskytování zdravotní péče obsahují prvky zjevné neústavnosti

Praha, 21.6.2012 13:26, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Český helsinský výbor vydal stanovisko ke změnám v poskytování zdravotní péče. Přinášíme jej v plném znění:

Pravidla pro poskytování zdravotní péče obsahují prvky zjevné neústavnosti

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo doporučený postup pro výběr poplatku za operatéra či porodníka, ve kterém mj. stanovuje maximální výši platby za primáře (15 000 Kč) či jiného lékaře (5 000 Kč), a to s platností od 1. června 2012.

Podle čl. 31 Listiny základních práv a svobod má být garantováno poskytování zdravotní péče bez další platby nad rámec plateb z veřejného zdravotního pojištění.

Již předchozí legislativní úpravy, například zákon, který stanoví, že z veřejného zdravotního pojištění se hradí jen ekonomicky nejvýhodnější varianta léčby, podle našeho názoru svědčí o zásadní změně ústavou garantované zásady, že zdravotní péče je poskytována z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Nejdříve byly zavedeny regulační poplatky. Další zákon, připouštějící nadstandard dostatečně přesně nedefinuje základní péči hrazenou z povinného pojištění.

Všechny tyto kroky vytvářejí podmínky, ve kterých může být narušen princip rovného přístupu ke zdravotní péči. Veřejný systém zdravotní péče se tak přetváří v mechanismus s možnými diskriminačními dopady. Na problematičnost těchto opatření upozornil Ústavní soud již v roce 2002 (viz nález Pl. ÚS 14/02).

K postupu Ministerstva zdravotnictví se kriticky vyjádřil i Svaz pacientů ČR, který upozorňuje na porušení zásady rovného přístupu ke zdravotní péči, zakotvenou v Úmluvě o lidských právech a biomedicíně.

Vývoj administrativních opatření a legislativy týkající se zdravotnictví pokládáme za nebezpečný a upozorňujeme na rizika postupného posouvání pojmů ústavy (např. pojem „zdravotní péče“ je nahrazován v nových zákonech termínem „zdravotní služby“), na porušování základních práv občanů garantovaných Listinou, na tendenci k vytváření podmínek pro obchodování se zdravím a na riziko nerovného přístupu k veřejnému systému zdravotní péče pro majetné a nemajetné.

Přečteno: 671x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZdravotnictvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo