romea - logo
18. listopadu 2019 (pondělí)
svátek má Romana
Loading
rozšířené vyhledávaní

ČHV: Pravidla pro poskytování zdravotní péče obsahují prvky zjevné neústavnosti

Praha, 21.6.2012 13:26, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Český helsinský výbor vydal stanovisko ke změnám v poskytování zdravotní péče. Přinášíme jej v plném znění:

Pravidla pro poskytování zdravotní péče obsahují prvky zjevné neústavnosti

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo doporučený postup pro výběr poplatku za operatéra či porodníka, ve kterém mj. stanovuje maximální výši platby za primáře (15 000 Kč) či jiného lékaře (5 000 Kč), a to s platností od 1. června 2012.

Podle čl. 31 Listiny základních práv a svobod má být garantováno poskytování zdravotní péče bez další platby nad rámec plateb z veřejného zdravotního pojištění.

Již předchozí legislativní úpravy, například zákon, který stanoví, že z veřejného zdravotního pojištění se hradí jen ekonomicky nejvýhodnější varianta léčby, podle našeho názoru svědčí o zásadní změně ústavou garantované zásady, že zdravotní péče je poskytována z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Nejdříve byly zavedeny regulační poplatky. Další zákon, připouštějící nadstandard dostatečně přesně nedefinuje základní péči hrazenou z povinného pojištění.

Všechny tyto kroky vytvářejí podmínky, ve kterých může být narušen princip rovného přístupu ke zdravotní péči. Veřejný systém zdravotní péče se tak přetváří v mechanismus s možnými diskriminačními dopady. Na problematičnost těchto opatření upozornil Ústavní soud již v roce 2002 (viz nález Pl. ÚS 14/02).

K postupu Ministerstva zdravotnictví se kriticky vyjádřil i Svaz pacientů ČR, který upozorňuje na porušení zásady rovného přístupu ke zdravotní péči, zakotvenou v Úmluvě o lidských právech a biomedicíně.

Vývoj administrativních opatření a legislativy týkající se zdravotnictví pokládáme za nebezpečný a upozorňujeme na rizika postupného posouvání pojmů ústavy (např. pojem „zdravotní péče“ je nahrazován v nových zákonech termínem „zdravotní služby“), na porušování základních práv občanů garantovaných Listinou, na tendenci k vytváření podmínek pro obchodování se zdravím a na riziko nerovného přístupu k veřejnému systému zdravotní péče pro majetné a nemajetné.

Přečteno: 667x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZdravotnictvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo