romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Členové romské rady vyzývají Českou televizi: Dejte prostor skutečné debatě, pořad Máte slovo ji neumožňuje

15.10.2018 12:20
Michaela Jílková v pořadu Máte slovo (Koláž: Romea.cz)
Michaela Jílková v pořadu Máte slovo (Koláž: Romea.cz)

K čtvrtečnímu dílu pořadu České televize Máte slovo Michaely Jílkové, který má reagovat na opětovné urážlivé výroky prezidenta Miloše Zemana směrem k Romům, vydali své oficiální prohlášení i občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

„Formát debaty ani způsob jejího vedení neumožňují diskuzi, nedávají prostor analýze, jejich cílem je jen populisticky a bulvárně zesměšňovat řečníky v ukřičené a vyhrocené hádce. Povinností České televize vyplývající z veřejnoprávního statusu, je kultivace českého diskuzního prostředí. Často jsme jí svědky u mnoha společenských témat prostřednictvím formátů uváděných např. na kanálu ČT 24. Proč tak zásadní téma, jako je neustálé opakování již vyvrácených lží o Romech, nedostane ve vysílání prostor jinde než v pořadu Máte slovo?“ píše se v prohlášení.

Občanští členové romské rady v něm dále vyzývají Českou televizi, aby umožnila skutečně vážnou a odbornou debatu na toto téma s romskými experty na oblast zaměstnanosti a sociálního vyloučení prostřednictvím některého z existujících publicistických či diskuzních formátů a aby v souladu se zákonem skutečně naplňovala ve vztahu k Romům svou veřejnoprávní funkci.

„Věříme, že cílem vedení České televize je naplňovat zákonnou veřejnoprávní službu také ve vztahu k Romům jako občanům České republiky a že programové vedení televize bude reagovat na naši výzvu a dá prostor skutečné debatě,“ uvedli.

Jako první se k účasti v pořadu vyjádřila organizace ROMEA, která se proti výrokům Miloše Zemana důrazně ohradila a vyvrátila je. Zároveň také odmítla pozvání k účasti.

"Tento pořad diskuzi bulvarizuje a ve výsledku neumožňuje – v jeho pojetí se scvrkává na snahu přítomných zdatněji přehádat, překřičet, ponížit protistranu," uvedla organizace s tím, že pořad zneužívá bezradnosti a zoufalství lidí a nesplňuje základní standardy žurnalistiky, jako je připravený moderátor schopný reagovat na případnou nepravdivost pronesených výroků, podněcuje agresi vůči lidem, kteří mají jiný názor, a žádná konstruktivní řešení nenabízí.

Odmítl i další pozvaný romský host

Účast v pořadu odmítli i další. „Dnes jsme dostali pozvání do Máte slovo. Odmítli jsme. Nebudeme se podílet na pořadu, jehož přidaná hodnota je pouhé prohlubování bariér a šíření nenávisti. Nebudeme se vyjadřovat k imunitou chráněným, leč zcela nepřijatelným výrokům představitele našeho státu, které bude v Máte slovo obhajovat mluvčí Ovčáček a poslanec Foldyna. A všichni ostatní by měli udělat to samé. Máte slovo není službou veřejnoprávní televize,“ uvedli v pátek zástupci organizace In IUSTITIA.

Dramaturgie pořadu oslovila také ředitele Institutu pro sociální inkluzi (IPSI) Martina Šimáčka. „IPSI není první a snad ani poslední, komu vadí, že tak závažné téma, jako je rasismus prezidenta republiky, má být ve veřejnoprávní televizi předmětem pořadu, který nemá se seriózní moderovanou diskuzí nic společného,“ uvedl Šimáček, který se pořadu rovněž účastnit nebude.

Pořadu se nezúčastní ani již dříve pozvaný komunitní pracovník a romský aktivista Robin Stria. Potvrdil to dnes ve svém prohlášení, ve kterém uvádí, že se nechce podílet na pořadu, který témata jen otevírá a nedochází k férové diskusi.

„Nechci přijmout pozici obhájce celé romské komunity jen pro sledovanost, která udržuje tento pořad ve veřejnoprávní televizi. Pokud máme diskutovat o výrocích, které jsou urážkou celé naší komunity, rozhodně bych volil jiný formát,“ uvedl Stria v dopise zaslaném České televizi.  

„V tuto chvíli nevnímám jako důležité dále společnost štěpit konfrontováním jednoduchých stereotypů, tak jak jste mi nabídli v otázkách pro sestavení podkladů pro paní Jílkovou. Chci společnost propojovat ke vzájemnému porozumění což, skrze tento formát pořadu není reálné. Pokud však v ČT najdete odvahu dostát vyváženosti a budete chtít naše témata zpracovávat důstojně, rád Vám s tím s mnoha experty na média z naší komunity pomůžu,“ napsal.

Zveřejňujeme tiskové prohlášení občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny v plném znění:

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzývají Českou televizi: Dejte prostor skutečné debatě, pořad Máte slovo ji neumožňuje

Česká televize reaguje na opětovné prezidentovy ataky na Romy a veřejnou debatu okolo nich anotací tématu (Ne)pracující Romové v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Velká část romské občanské společnosti i zástupci z řad odborníků se již odmítají pořadu zúčastňovat. Své tiskové prohlášení vydala ROMEA o.p.s., na sociálních sítích toto rozhodnutí deklarují desítky romských osobností. Formát debaty ani způsob jejího vedení neumožňují diskuzi, nedávají prostor analýze, jejich cílem je jen populisticky a bulvárně zesměšňovat řečníky v ukřičené a vyhrocené hádce.

Povinností České televize vyplývající z veřejnoprávního statusu, je kultivace českého diskuzního prostředí. Často jsme jí svědky u mnoha společenských témat prostřednictvím formátů uváděných např. na kanálu ČT 24.

Ptáme se: Proč tak zásadní téma, jako je neustálé opakování již vyvrácených lží o Romech, nedostane ve vysílání prostor jinde než v pořadu Máte slovo?

Žádáme Českou televizi, aby umožnila skutečně vážnou a odbornou debatu na toto téma s romskými experty na oblast zaměstnanosti a sociálního vyloučení prostřednictvím některého z existujících publicistických či diskuzních formátů.

Dále vyzýváme Českou televizi, aby zcela v souladu se zákonem č. 483/1991 Sb., o České televizi ve vztahu k Romům skutečně naplňovala svou veřejnoprávní funkci a

„a) poskytovala objektivní, ověřené, ve svém celku vyvážené a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů,

b) přispívala k právnímu vědomí obyvatel České republiky,

c) vytvářela a šířila programy a poskytovala vyvážené nabídky pořadů pro všechny skupiny obyvatel se zřetelem na svobodu jejich náboženské víry a přesvědčení, kulturu, etnický nebo národnostní původ, národní totožnost, sociální původ, věk nebo pohlaví tak, aby tyto programy a pořady odrážely rozmanitost názorů a politických, náboženských, filozofických a uměleckých směrů, a to s cílem posílit vzájemné porozumění a toleranci a podporovat soudržnost pluralitní společnosti.“

Pořad Máte slovo zásadně nesplňuje výše uvedené znění zákona, dlouhodobě je jako diskuzní formát kritizován a po mnoha letech frustrujících zkušeností je dnes už právem ze strany (nejen) Romů bojkotován.

Věříme, že cílem vedení České televize je naplňovat zákonnou veřejnoprávní službu také ve vztahu k Romům jako občanům České republiky a že programové vedení televize bude reagovat na naši výzvu a dá prostor skutečné debatě.

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny:

 • Bc. Martina Horváthová
 • Bc. Edita Stejskalová
 • Mgr. Lucie Fuková
 • Nikola Taragoš
 • Mgr. Alica Sigmund Heráková
 • Petr Torák MBE
 • Čeněk Růžička
 • Doc. PhDr. et PhDr. Martin Kaleja, Ph.D.
 • PhDr. Renata Köttnerová
 • Štefan Oláh
 • Josef Stojka
 • Fratišek Bikár
Přečteno: 3213x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Máte slovo, Česká televize, Prohlášení, Miloš Zeman, Michaela Jílková, Jiří OvčáčekHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo