Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

V lednu bude zadán posudek na ocenění pozemků v Letech

04. ledna 2017
Čtení na 2 minuty

Ministerstvo kultury zadá během ledna zpracování znaleckého posudku na ocenění pozemků pod vepřínem v Letech u Písku, kde stál koncentrační tábor. Posudek by poté měl být zpracován přibližně do osmi týdnů. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Před zadáním posudku ministerstvo podle ní musí stanovit předpokládanou hodnotu zakázky. O získání lokality spojené s historií Romů stát usiluje dlouhodobě.

Na podzim vláda rozhodla o zadání posudku. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) majitelé vepřína poprvé po letech připustili, že by uvažovali i o variantě přímého prodeje. Dosud dávali přednost variantě, podle které měl kabinet zajistit výstavbu podobného zařízení v podobné lokalitě. Podle Hermana už padly sumy, které by hodnotu pozemků vyčíslovaly, on je ale nechce zveřejňovat, aby nemařil závěry plánovaného odborného posudku.

“Před zahájením zadávacího řízení na ocenění předmětu odkupu (tedy areálu vepřína) je nezbytné stanovit předpokládanou hodnotu této veřejné zakázky,” uvedla dnes mluvčí. Za tímto účelem podle ní ministerstvo nyní provádí průzkum trhu.

Vyřešit dlouholetý problém bylo jednou z priorit bývalého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Na podzim, po neúspěchu strany v krajských volbách, byl ale jedním z členů kabinetu, které premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nahradil novými. Dokončení jednání o výkupu vepřína čeká jeho nástupce Jana Chvojku (ČSSD).

S majiteli vepřína vláda jednala od začátku roku 2015. Podle Dienstbiera byla jednání citlivá kvůli veřejnému zájmu, aby podnik na místě nebyl, ale i kvůli ekonomickým zájmům majitelů. Jan Čech, místopředseda představenstva společnosti AGPI, která vepřín provozuje, se stále přiklání spíše k variantě přesunu vepřína do jiné lokality.

Tábor v Letech vznikl jako pracovní tábor, později ale sloužil za druhé světové války k internaci Romů. Stejně jako Židé byli Romové internovaní v Letech posíláni do vyhlazovacích táborů v Osvětimi, kde jich několik set zemřelo. Kvůli výroku o Letech čelil počátkem loňského září výzvám k rezignaci vicepremiér Andrej Babiš (ANO). O táboře mluvil ve Varnsdorfu při návštěvě sociálně vyloučené lokality. “Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,” řekl údajně. Kvůli výroku pak čelil výzvám k odchodu z vlády, kritizoval ho i premiér. Později se Babiš omluvil. Slíbil také peníze na postavení památníku.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon