Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Čtvrtletní zpráva o extremismu: Na migraci sbíral body Okamura, alternativní média si notují s extremisty

13. února 2018
Čtení na 2 minuty

V posledním čtvrtletí loňského roku proběhlo v České republice celkem 54 akcí pořádaných extremisty. Z toho 47 uspořádaly levicové extremistické subjekty, což je oproti předchozímu čtvrtletí o 20 akcí více. Uvádí to Čtvrtletní zpráva o extremismu ministerstva vnitra.

Zpráva si všímá neúspěchu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a Národní demokracie (ND), které neuspěly v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. „Parlamentní volby skončily nezdarem i pro další protimuslimsky a protiimigrantsky orientované subjekty, které vznikaly a procházely dynamickým vývojem v době tzv. uprchlické krize. Vlivem vzájemných sporů, často řešených prostřednictvím sociálních sítí na internetu, se staly nevěrohodnými a nepřehlednými.,“ uvádí se ve zprávě. Nejvíce bodů tak z témat migrace a islámu vytěžil Tomio Okamura a jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), které bylo naopak ve volbách úspěšné.

Napadený Afričan a výhrůžky Židům

Ministerstvo v dokumentu rekapituluje pozadí napadení Afričana v pražské tramvaji začátkem listopadu, z nějž jsou podezřelí příznivci tvrdého jádra olomouckých fanoušků, zmiňuje účast několika českých neonacistů na Pochodu nezávislosti ve Varšavě, antisemitsky laděný anonym adresovaný pražskému magistrátu, který obsahoval výhrůžky v tuzemsku žijícím Židům zpochybňující holokaust či jednoroční trest odnětí svobody s dvouletým podmínečným odkladem předsedy ND Adama B. Bartoše za antisemitsky laděnou akci v Polné.

Z akcí, které pořádali anarchisté, pak zmiňuje protest „proti kapitalismu, sexismu a rasismu“, který se konal 17.listopadu, akci proti nacionalistické, euroskeptické a protiimigrační frakci Evropského parlamentu Evropa národů a svobody, kterou v Praze hostilo Okamurovo SPD, připomíná také zájem o kauzy Fénix a případ ruského anarchisty Ševcova.

Ve čtvrtém čtvrtletí vyvrcholily také vnitřní spory v Národní domobraně, což vedlo k oddělení skupiny aktivistů, kteří si založili vlastní Zemskou domobranu.

Alternativní média v symbióze s extremisty

„Tzv. alternativní média fungovala v oboustranně výhodné symbióze s extremistickými subjekty. Buď produkovala či dále šířila zprávy, u nichž bylo možné očekávat, že se jich chopí extremisté, nebo v některých případech přímo extremistům dávala prostor. Často u nich není zřejmé, kdo je jejich vlastníkem, kdo jsou redaktoři, kdo je financuje a z jakých zdrojů čerpají,“ píše se ve zprávě.

K hlavním tématům určeným pro xenofobně orientované publikum pak patřily hrozby ze strany muslimů a imigrantů, doprovázená tvrzeními, že národní vlády či Evropská unie ji podceňují, bagatelizují, či některé „zaručené“ informace přímo zatajují. Rezonovala například kauza prvňáčků teplické základní školy, ubrání hlasů kapele Ortel v anketě Český slavík nebo již zmíněný soud s Adamem B. Bartošem.

Zpráva také uvádí, že za celá loňský rok bylo ministerstvem evidováno celkem 153 trestných činů s extremistickým podtextem. Nejčastěji šlo o podporu a propagaci.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon