romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čunek nebyl zvolen místopředsedou senátu

Praha, 21.11.2012 15:15, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Lidovec Jiří Čunek nebyl ani na druhý pokus zvolen místopředsedou Senátu. Podle KDU-ČSL jde v podstatě o porušení dohody mezi frakcemi. Klub KDU-ČSL a nezávislých zřejmě bude muset najít nového kandidáta. Místopředsedy se již stali Alena Gajdůšková, Zdeněk Škromach (oba ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS). Zbývajícího čtvrtého místopředsedu bude horní komora volit až na prosincové schůzi.

Čunek získal ve druhém kole tajné volby 31 od 77 hlasujících senátorů, tedy jen o dva více než v kole prvním. Ke zvolení mu osm hlasů chybělo. Škromach dostal 68 hlasů, Gajdůšková, která bude první místopředsedkyní horní komory, obdržela 67 hlasů a Sobotka 66 hlasů.

Možnost, že by někdejší vicepremiér a předseda KDU-ČSL zvolen být nemusel, naznačil ještě před zahájením schůze předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Podotkl, že ani v ostatních frakcích nejsou Čunkovu zvolení všichni nakloněni. Kvůli Čunkově kandidatuře již dříve Šilarův klub opustila bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ), která s Čunkem prohrála nominační souboj o místo ve vedení horní komory. Svůj odchod zdůvodnila Čunkovými názory na romskou problematiku.

Předseda klubu lidovců a nezávislých Petr Šilar (KDU-ČSL) řekl ČTK, že nezvolením Čunka by dohoda senátorských frakcí o povolebním uspořádání horní komory "byla de facto porušena". Zástupci klubů by se podle něj museli znovu sejít a volba místopředsedů by musela být dokončena až v prosinci, uvedl.

Čunek ČTK řekl, že výsledek volby prostě přijme. "Mně tyto věci skutečně netrápí. Nebudu-li místopředsedou Senátu, tak budu holt jen obyčejným senátorem. Já musel v životě vydržet daleko horší věci než tady to," uvedl Čunek, který čelil obviněním z přijetí úplatku.

Ve vedení Senátu chtěl zúročit zkušenosti z osmiletého vedení vsetínské radnice, z angažmá ve vládě Mirka Topolánka (ODS) a dosavadního šestiletého senátorského působení. Věnovat by se chtěl zlepšení chodu justice. Uvedl, že jako místopředseda Senátu by měl "trochu větší možnosti", než má jako řadový jako senátor.
brf, ČTK
Přečteno: 1142x
 

Kam dál:

Štítky:  

Senát, Politika, Populismus, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo