romea - logo
3. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Miluše

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Další hoax v mailových schránkách seniorů. Problémem poplašných zpráv se zabývá ministerstvo vnitra i Centrum boje proti terorismu a hybridním hrozbám

31.5.2017 15:40
Omlouváme se, byli jsme napáleni... Slavný titulek The Daily Mirror
Omlouváme se, byli jsme napáleni... Slavný titulek The Daily Mirror

Dezinformátoři šíří lživé a poplašné zprávy, tzv. hoaxy, nejen prostřednictvím obskurních serverů, ale také hromadných emailů. Jeden takový v současné době zaplňuje e-mailové schránky především seniorům. Tvrdí se v něm, že saúdskoarabský duchovní vydal stanovisko, že muslimové mohou jíst své manželky, pokud mají hlad. Původně přitom jde o satirický příspěvek marockého bloggera.  Problémem dezinformačních a poplašných zpráv se podle premiéra Bohuslava Sobotky zabývá Ministerstvo vnitra i Centrum boje proti terorismu a hybridním hrozbám. Informoval o tom server Aktuáně.cz.

„Starší lidé jsou disciplinovanější a chodí k volbám. Vzhledem k tomu, že na internetu nejsou tak obratní a nemusí si věci v mailech ověřit, tak to může mít dopad. Cílit na starší lidi je z propagandistického hlediska rozumné, u mladých je to větší sázka na nejistotu,“ uvedl podle serveru Aktuálně.cz sociolog a zakladatel STEM Jan Hartl.

„Častými příjemci těchto e-mailů jsou senioři. Cílem těchto masivních tlaků je vyvolávat negativní nálady a neklid ve společnosti a podkopávat důvěru v demokratické instituce,“ varovala poslankyně Helena Langšádlová (TOP09) minulý měsíc premiéra Sobotku (ČSSD).

„Ministerstvo vnitra i Centrum boje proti terorismu a hybridním hrozbám si existenci těchto hromadně rozesílaných e-mailů, které mají dezinformační charakter nebo je lze považovat za poplašné zprávy, uvědomuje a problémem se zabývá,“ reagoval pro server premiér Bohuslav Sobotka.

Podle informací na Aktuálně.cz se může ministerstvo vnitra zabývat hoaxy, které přicházejí do soukromých e-mailových schránek, pouze v případě, že je adresát nahlásí policii. Rozesílání takových zpráv může být kvalifikováno jako šíření poplašné zprávy, pomluvy, křivého obvinění či hanobení národy a rasy. Podle analytika Josefa Šlerka nelze přesně zjistit, kolik hoaxů se přes e-mailové adresy rozesílá.

Přečteno: 1103x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Dezinformační web, Internet, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo