Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Další hoax v mailových schránkách seniorů. Problémem poplašných zpráv se zabývá ministerstvo vnitra i Centrum boje proti terorismu a hybridním hrozbám

31. května 2017
Čtení na 1 minutu

Dezinformátoři šíří lživé a poplašné zprávy, tzv. hoaxy, nejen prostřednictvím obskurních serverů, ale také hromadných emailů. Jeden takový v současné době zaplňuje e-mailové schránky především seniorům. Tvrdí se v něm, že saúdskoarabský duchovní vydal stanovisko, že muslimové mohou jíst své manželky, pokud mají hlad. Původně přitom jde o satirický příspěvek marockého bloggera.  Problémem dezinformačních a poplašných zpráv se podle premiéra Bohuslava Sobotky zabývá Ministerstvo vnitra i Centrum boje proti terorismu a hybridním hrozbám. Informoval o tom server Aktuáně.cz.

„Starší lidé jsou disciplinovanější a chodí k volbám. Vzhledem k tomu, že na internetu nejsou tak obratní a nemusí si věci v mailech ověřit, tak to může mít dopad. Cílit na starší lidi je z propagandistického hlediska rozumné, u mladých je to větší sázka na nejistotu,“ uvedl podle serveru Aktuálně.cz sociolog a zakladatel STEM Jan Hartl.

„Častými příjemci těchto e-mailů jsou senioři. Cílem těchto masivních tlaků je vyvolávat negativní nálady a neklid ve společnosti a podkopávat důvěru v demokratické instituce,“ varovala poslankyně Helena Langšádlová (TOP09) minulý měsíc premiéra Sobotku (ČSSD).

„Ministerstvo vnitra i Centrum boje proti terorismu a hybridním hrozbám si existenci těchto hromadně rozesílaných e-mailů, které mají dezinformační charakter nebo je lze považovat za poplašné zprávy, uvědomuje a problémem se zabývá,“ reagoval pro server premiér Bohuslav Sobotka.

Podle informací na Aktuálně.cz se může ministerstvo vnitra zabývat hoaxy, které přicházejí do soukromých e-mailových schránek, pouze v případě, že je adresát nahlásí policii. Rozesílání takových zpráv může být kvalifikováno jako šíření poplašné zprávy, pomluvy, křivého obvinění či hanobení národy a rasy. Podle analytika Josefa Šlerka nelze přesně zjistit, kolik hoaxů se přes e-mailové adresy rozesílá.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon