romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Další nahlášená bomba v sociálním centru Klinika. Prohlídka proběhla bez evakuace

27.5.2016 19:29
Zabedněná výloha v sociálním centru Klinika na pražském Žižkově na snímku ze 7. února 2016. Na centrum v sobotu 6. února večer zaútočilo kameny a světlicemi asi 20 maskovaných osob. (FOTO: František Kostlán, Romea.cz)
Zabedněná výloha v sociálním centru Klinika na pražském Žižkově na snímku ze 7. února 2016. Na centrum v sobotu 6. února večer zaútočilo kameny a světlicemi asi 20 maskovaných osob. (FOTO: František Kostlán, Romea.cz)

Anonym již potřetí během posledních sedmi dnů nahlásil bombu v sociálním centru Klinika na pražském Žižkově. Aktivisté o tom informovali na svém facebookovém profilu a médiím výhružku potvrdila policejní mluvčí Andrea Zoulová.

"Na Kliniku znovu nahlášena bomba. Státní policie slibuje, že objekt tentokrát předá do našich rukou. Přesto nás pro jistotu přijeďte podpořit, kdo můžete," uvedli aktivisté kolem 17 hodiny na internetu. Policejní mluvčí pak potvrdila, že budova se nebude evakuovat jako v minulých dvou případech nahlášení bomby.

"Dosud neznámý pachatel krátce po šestnácté hodině nahlásil prostřednictvím emailu v objektu v Jeseniově ulici bombu," potvrdila pro server Lidovky.cz policejní mluvčí Andrea Zoulová. "Dojde k pyrotechnické prohlídce a objekt bude předán oprávněné osobě," dodala Zoulová.

Klidný průběh dnešní akce potvrdili aktivisté. "Policisté bez problémů prohledali budovu a odešli. Zřejmě se konečně podařilo nastavit civilizovaný způsob, jak řešit nesmyslné nahlašování bomb," uvedl kolektiv sociálního centra Klinika na sociální síti Facebook.

"Vzhledem k tomu, že probíhá vyšetřování a pátráme po pachatelích, nemohu konkretizovat přímo obsah výhružek, nicméně charakter byl odlišný od těch předchozích, navíc tentokrát výhružka neobsahovala konkrétní informaci o času iniciace,“ vysvětlila pro Lidovky.cz Zoulová odlišný postup policie.

Radní: Budova Kliniky není bezpečná, lidi bychom tam nenechali

Během dnešního dne jednali o budově Kliniky také politici. O budovu projevil zájem pražský magistrát, ale dislokační komise, která o ní bude jednat příští týden, jí nejdříve na 15 dní nabídne státním institucím. Až poté o ni může požádat Praha, řekl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka. Získání Kliniky do majetku hlavního města bylo součástí vyjednávání o obnovení koalice na magistrátu.

Podle informací pražského radního pro majetek Karla Grabeina Procházky (ANO) není však budova bezpečná. Pokud by ji získala Praha, lidé by tam do rekonstrukce zůstat nemohli.

"Chtěli jsem od úřadu na prvním místě znát, jaké jsou možnosti do budoucna a informovat se, jaký je současný stav," řekl po jednání Procházka. Praha může budovu získat buď koupí, nebo směnou za jiné nemovitosti v majetku města. Poté ji chce nabídnout k nájmu neziskovému sektoru.

Procházka tento týden uvedl, že by squatteři mohli případně v budově do zahájení rekonstrukce zůstat. Po dnešní schůzce to přehodnotil. "Nemohli bychom si dovolit jiný postup než ÚZSVM, protože by tam mohlo dojít i k ohrožení bezpečnosti a to nikdo nechce," dodal.

V budově sociální centrum funguje od roku 2014. Nejdříve bez jakékoliv smlouvy, později na základě výpůjčky od ÚZSVM až do letošního března. Od té doby nabíhá osobě, se kterou úřad smlouvu uzavřel, každý den smluvní pokuta 1000 korun. K dnešnímu dni jde o 86.000 korun, z nichž necelou polovinu Klinika uhradila.

Od března v budově Klinika zůstává podle úřadu protiprávně. Smlouvu o výpůjčce odmítl prodloužit kvůli chybějící kolaudaci, Klinika je podle ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu navíc bezpečnostní riziko. Aktivisty už z budovy za uplynulý týden dvakrát vyvedla policie po anonymní výhrůžce bombou, pokaždé se vrátili.

Přečteno: 1087x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Klinika, Terorismus, Extremismus, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo