romea - logo
25. října 2021 (pondělí)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Děti ve Valašském Meziříčí v rámci projektu Romský mentor společně natočily vlastní píseň

22.5.2012 16:11, (ROMEA)
Společná fotka v nahrávacím studiu.

Děti z Valašského Meziříčí se v průběhu školního roku věnovaly hudbě a romské kultuře a to v rámci projektu Romský mentor, jehož hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury. Výsledkem šestnácti setkání bylo několik vystoupení a natočení vlastní písně.

Skupinu dětí vede hudebník Ivan Kandráč, který s dětmi pracuje na rozvoji jejich pěveckých a rytmických dovedností a výsledkem jejich společné práce mělo být pěvecké vystoupení. Nakonec však proběhlo několik vystoupení a děti si dokonce nahrály i vlastní píseň Dživas (Žijeme). Aktivity probíhají na půdě ZŠ Masarykova ve Valašském Meziříčí.

Na počátku projektu se děti samozřejmě nejprve trochu ostýchaly, ale po postupném seznámení a stmelení kolektivu dětí, došlo i k určitému naplnění společného hesla skupiny, které zní: Dohromady jsme jeden. Děti se v rámci každého setkání věnovaly nacvičování zpěvu českých, romských, ale i zahraničních písní. S hudbou samozřejmě souvisí i rytmika a tanec, který děti také velmi baví a proto byla některá setkání tancem obohacena. Děti se věnovaly i společným diskuzím, hrám či výtvarným aktivitám, aby každé setkání bylo pro děti zajímavé a pestré. Součástí bylo i přibližování romských tradic a osobností. Vánoční vystoupení určené nejen pro rodiče proběhlo v polovině projektu a potvrdilo, že děti rozvoj pěveckých dovedností baví a svým vystoupením potěšily všechny přítomné.

V druhé polovině projektu děti pokračovaly v nastartovaných aktivitách. Děti se spolu s mentorem a pedagogem pustily i do samotného vytváření vlastních textů písní, které pak aktivně přepisovaly a tiskly. Náležitou přípravu pak děti zúročily při pěveckém a tanečním workshopu nejen pro rodiče, pedagogy a spolužáky. Výborná atmosféra rozezpívala a roztančila i publikum.

Návštěva Muzea romské kultury přispěla k prohloubení poznání různých historických aspektů např. holocaustu. Interaktivní výstava a materiály děti zaujaly a vyvolaly i množství reakcí a otázek.

V rámci oslavy dne Romů se podařilo zorganizovat bohoslužbu, která se konala v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Valašském Meziříčí. Účast byla hojná i z řad veřejnosti. Po společných modlitbách a zpěvu několika písní, pokračovalo setkání ve škole a děti se dověděly více o mezinárodním dni Romů. Setkání se zúčastnila i zpěvačka Veronika Kačová.

Jelikož úcta ke starším a aktivní pomoc seniorům je velmi důležitá, rozhodl se mentorský tým uspořádat setkání dětí a seniorů v místním Hospici Diakonie Českobratrské církve evangelické. Setkání proběhlo v příjemném duchu. Děti se seniory debatovaly a kladly jim spoustu otázek, senioři jim tak mohly předat své životní zkušenosti. Zpěv dětí se seniorům velmi líbil a někteří se dokonce přidali. Nakonec se společně naučily celou píseň. Děti navštíví seniory opět v létě.

Na patnáctém setkání si děti připomenuly svou celoroční společnou práci, ale byl zde prostor i pro zpětnou reflexi či návrhy možných změn do budoucna. Vrcholem celoroční práce bylo nahrání vlastní písně na CD. V rámci šestnáctého setkání nejprve proběhla nutná pěvecká zkouška a pak již děti zamířily do nahrávacího studia v centru Valašského Meziříčí. V maličkém studiu děti zvládly po skupinkách nahrát vlastní píseň Dživas, jejíž text s pomocí mentora vymyslely. Atmosféra byla příjemná a my se už těšíme až si píseň budeme moci poslechnout.

Do České republiky projekt přinesla organizace Open Society Foundations z Budapešti v rámci Programu umění a kultura a je realizován od roku 2011 občanským sdružením ROMEA.

Více informací naleznete na stránkách sdružení Romea či na facebooku.

redakce, Iva Hlaváčková
Přečteno: 744x
 

Nepřehlédněte:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo