romea - logo
7. července 2020 (úterý)
svátek má Bohuslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dezinformační weby přijdou o peníze z reklamy. Klienti Seznamu si můžou zvolit, že na nich nechtějí inzerovat

14.1.2020 13:22
Server Parlamentní listy je odborníky řazen mezi dezinformační weby (Koláž: Romea.cz)
Server Parlamentní listy je odborníky řazen mezi dezinformační weby (Koláž: Romea.cz)

Reklamní systém od Seznamu Sklik.cz umožňuje svým klientům filtrovat zobrazování jimi zadané reklamy na dezinformačních webech. Zároveň tento systém stále aktualizuje počet lživých webů tak, aby odpovídal aktuálnímu stavu na internetu. Informuje o tom server DeníkN.cz.

Klienti reklamního systému mohou od roku 2018 zaškrtnout políčko „Nezobrazovat na webech označených Konspiratori.sk jako dezinformační“. Jejich reklama se následně nebude zobrazovat na serverech se lživým či podvodným obsahem, a ty tak přijdou o část svých příjmů. V současné době je na seznamu 162 takových stránek.

„Tehdy jsme využili jediný dostupný zdroj, který se s námi domluvil na spolupráci, a to byla slovenská iniciativa Konsiratori.sk. Jakmile se nám podařilo najít dalšího partnera, který o vzájemnou spolupráci projevil zájem, zařadili jsme do reklamního systému i jeho hodnocení,“ řekl Deníku N David Velechovský, manažer pro reklamní systém Sklik.cz.

Seznam.cz do svého systému zanesl nově  také index kvality médií od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. „Fond se více orientuje na česká média, proto pro nás byla možnost spolupráce zajímavá a seznam jím hodnocených médií je na webu jasně a přehledně definovaný,“ zdůvodňuje pro Deník N Velechovský. Internetová firma je podle něj připravená seznam dále rozšířit, pokud vznikne nový soupis na základě kvalitní a poctivé metodiky.

Fond nezávislé žurnalistiky vytváří žebříček například podle toho, jak média uvádí zdroje či zda rozlišují mezi zprávou a komentářem. „Ratingem C (tím nejhorším) jsou označeny následující servery: AC 24, Aeronet, ČeskoAktuálně.cz, Eurozprávy, Parlamentní listy, Sputnik News, Stars 24 a Středoevropan,“ popsal Velechovský.

Seznam se tuto funkci rozhodl v roce 2018 zavést na zakládě požadavků klientů. „K červnu roku 2018 jsme evidovali téměř 6000 kampaní, které měly zapnutou volbu nezobrazování inzerce na webech, které platforma Konspiratori.sk označovala za dezinformační,“ doplnil Velechovský.

Podle informací Aktuálně.cz plánoval Seznam původně blokovat dezinformační weby automaticky. Po zveřejnění zprávy ale firma z původního záměru ustoupila. V roce 2019 byla zveřejněna zpráva Global Disinformation Index (GDI), podle níž dezinformační stránky globálně získávají prodejem reklamního prostoru v přepočtu až 5,5 miliardy korun.

Přečteno: 677x
 

Kam dál:

Štítky:  

Internet, dezinformace, Reklama, FinanceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo