romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dienstbier chce prosadit právo na sociální bydlení či na školku

Praha, 11.3.2014 14:54, (ROMEA)
Ministr pro lidská práva a šéf legislativní rady vlády Jiří Dienstbier představil 11. března 2014 na tiskové konferenci v Praze svůj tým. Na snímku jsou (zleva) tisková mluvčí Jarmila Balážová, náměstkyně ministra Kateřina Valachová a ředitelka Sekce pro lidská práva Martina Štěpánková. (FOTO: ROMEA TV)
Ministr pro lidská práva a šéf legislativní rady vlády Jiří Dienstbier představil 11. března 2014 na tiskové konferenci v Praze svůj tým. Na snímku jsou (zleva) tisková mluvčí Jarmila Balážová, náměstkyně ministra Kateřina Valachová a ředitelka Sekce pro lidská práva Martina Štěpánková. (FOTO: ROMEA TV)

Právo na sociální bydlení, rovný přístup ke vzdělání, posílení pravomocí ombudsmana i na místo dítěte v jeslích či ve školce chce prosadit ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Soustředit se chce i na boj s chudobou a změnu pravidel exekucí. Řekl to dnes na tiskové konferenci, kde zveřejnil své priority. Představil také svůj tým.

VIDEO:

"Svoboda a rovnost každého člověka je základním předpokladem pro zajištění důstojného života. Každý by měl mít šanci na své osobní štěstí," uvedl Dienstbier. Podle něj se vláda ve svém programu zavázala k tomu, že pro to vytvoří předpoklady.

Šest priorit:

  • právo na sociální bydlení
  • právo každého dítěte na rovný přístup ke vzdělání
  • boj s chudou s akcentem na řešení předlužení a exekuce
  • posílení kompetencí ombudsmana
  • řešení sociálně vyloučených lokalit, vzájemné soužití a vyšší pocit bezpečí
  • nárok dítěte na předškolní vzdělávání od 2 let

Sociální bydlení v Česku chybí. Zákon o něm by měl podle navrhovaného legislativního plánu vlády platit od konce roku 2016. Diensbier na něm má spolupracovat s ministryněmi práce a pro místní rozvoj. Obrysy normy mají být hotovy příští rok do pololetí. Ještě letos do konce června se ministryně práce chystá předložit novelu, která upraví doplatky na bydlení a pravidla pro jejich přidělení v ubytovnách. Podle Dienstbiera by se tak měl například platit na jednu místnost jen jeden doplatek.

Jisté místo v předškolních zařízeních by měly mít podle ministra děti od dvou let. "Taková úprava v některých zemích platí. Je to velmi důležité z pohledu politiky rovných příležitostí, aby oba rodiče mohli pokračovat v profesní kariéře a nemuseli ji obětovat tomu, že rodina chce mít děti," uvedl Dienstbier.

Brzy by měla být na stole také novela, podle které by posílila pravomoci ombudsmanky. I ona by se mohla na Ústavní soud obracet s návrhem na zrušení sporných zákonů či jejich částí.

Dienstbierovu sekci legislativy vede náměstkyně Kateřina Valachová, která dřív působila v úřadě ombudmana či vedla senátní legislativce. Sekci lidských práv, pod niž spadá i agentura pro sociální začleňování, řídí právnička Martina Štěpánková. Ta dřív v úřadu vlády pracovala, v posledních letech byla v poradně pro občanství a lidská práva.

Posilou týmu má být i tisková mluvčí Jarmila Balážová, novinářka, která se vedle televizní a rozhlasové práce pohybovala rovněž v nevládním sektoru, tématu lidských práv se v celé šíři věnovala i v médiích. Komunikaci směrem k médiím a veřejnosti považuje za klíčovou nejen v boji proti antisemitismu a anticiganismu, k němuž se vláda rovněž zavázala, ale právě v možnosti s tématem lidských práv pracovat tak, aby přestalo být vnímáno jen v souvislosti s některými skupinami společnosti.

Dienstbierův "úřad" sídlí ve Strakově akademii a i v kancelářích ve Vladislavově ulici. Jednotlivá pracoviště podle ministra čeká přeskupení. S nabíráním nových pracovníků se nepočítá. Zpět ale Dienstbier zas od ministerstva práce převezme oddělení rovných příležitostí. Získá také několik postů ze sekce evropských záležitostí úřadu vlády. Od března pod Dienstbierovu legislativní sekci spadá i vládní odbor boje proti korupci a oddělení státní služby. Do budoucna by mohli přibýt navíc experti, kteří budou pracovat na evropských projektech.

Ministr Jiří Dienstbier představil dnes rovněž šest lidsko-právních priorit, jimž se chce tým tento rok věnovat prioritně, i když si uvědomuje, že jde o témata vyžadující systematickou, několikaletou a nepopulistickou pozornost.

VIDEO

Přečteno: 1180x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, ministr pro lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo