romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dienstbier k sobotním nenávistným demonstracím: Nestojíme o fašizaci společnosti

17.7.2015 13:44
Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu
Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu

V sobotu se v Praze uskuteční dvě demonstrace odpůrců příchodu uprchlíků do Česka. V 15:00 začne shromáždění U sochy svatého Václava a od 17:00 se pak bude konat "tábor lidu" extremistů, kteří požadují okamžité uzavření hranic a vystoupení republiky z EU. Podle ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera se dají na těchto demonstracích očekávat nenávistné projevy a symboly. "Nestojíme o fašizaci společnosti v České republice," uvedl Jiří Dienstbier v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Prohlášení Jiřího Dienstbiera, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu k sobotním nenávistným demonstracím

Zítra se v Praze konají demonstrace proti uprchlíkům. Dají se jako nedávno opět očekávat nenávistné projevy i symboly. Doufám, že pracovníci Policie ČR a Magistrátu hlavního města tentokrát dohlédnou na důsledné dodržování zákona a neumožní hlásání nenávisti vůči jakékoliv skupině lidí.

Nestojíme o fašizaci společnosti v České republice. Pohrůžky šibenicí a vyvolávání nenávisti jsou v demokratické zemi zcela nepřijatelné. Jsou jasným signálem pro politiky napříč spektrem, akademickou obec a vůbec celou občanskou společnost k zásadnímu odmítnutí podobných projevů i zneužívání nelehkých témat v touze lacino získat politickou podporu. V mnoha ohledech chybí jasná, seriózně vedená debata, ať už jde o uprchlíky nebo řadu dalších témat. Především demokratičtí politici musí mít odvahu složitá témata diskutovat s občany České republiky, jinak nedokážeme čelit nárůstu extrémismu a chránit naši demokracii.

V této souvislosti chci ocenit snahy každého slušného politika, který si svou odpovědnost uvědomuje a nabízí občanům skutečná, nikoliv populistická řešení. To platí i pro promyšlenou pomoc uprchlíkům a začlenění každého člověka do společnosti. Pouze integrační politika může dlouhodobě zabránit vzrůstu nenávistných projevů. Většina uprchlíků utíká ze zoufalství a strachu o život svůj i svých blízkých, často před islámskými radikály. Zkusme navázat na humanistickou tradici Československa v období první republiky, kdy jsme uprchlíky z nesvobodných zemí přijímali. Je také dobré si vzpomenout, že zejména po roce 1948 a 1968 naopak jiné země přijímaly uprchlíky naše.

Nepodceňuji bezpečnostní rizika ani strach občanů a chápu, že je nutné diskutovat o formách pomoci, ale slušně a s vědomím našich závazků, právních i morálních. Oceňuji všechny občanské aktivity, které k věci takto přistupují.

Přečteno: 936x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Nenávist, Extremismus, Demonstrace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo