romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dienstbier k sobotním nenávistným demonstracím: Nestojíme o fašizaci společnosti

17.7.2015 13:44
Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu
Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu

V sobotu se v Praze uskuteční dvě demonstrace odpůrců příchodu uprchlíků do Česka. V 15:00 začne shromáždění U sochy svatého Václava a od 17:00 se pak bude konat "tábor lidu" extremistů, kteří požadují okamžité uzavření hranic a vystoupení republiky z EU. Podle ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera se dají na těchto demonstracích očekávat nenávistné projevy a symboly. "Nestojíme o fašizaci společnosti v České republice," uvedl Jiří Dienstbier v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Prohlášení Jiřího Dienstbiera, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu k sobotním nenávistným demonstracím

Zítra se v Praze konají demonstrace proti uprchlíkům. Dají se jako nedávno opět očekávat nenávistné projevy i symboly. Doufám, že pracovníci Policie ČR a Magistrátu hlavního města tentokrát dohlédnou na důsledné dodržování zákona a neumožní hlásání nenávisti vůči jakékoliv skupině lidí.

Nestojíme o fašizaci společnosti v České republice. Pohrůžky šibenicí a vyvolávání nenávisti jsou v demokratické zemi zcela nepřijatelné. Jsou jasným signálem pro politiky napříč spektrem, akademickou obec a vůbec celou občanskou společnost k zásadnímu odmítnutí podobných projevů i zneužívání nelehkých témat v touze lacino získat politickou podporu. V mnoha ohledech chybí jasná, seriózně vedená debata, ať už jde o uprchlíky nebo řadu dalších témat. Především demokratičtí politici musí mít odvahu složitá témata diskutovat s občany České republiky, jinak nedokážeme čelit nárůstu extrémismu a chránit naši demokracii.

V této souvislosti chci ocenit snahy každého slušného politika, který si svou odpovědnost uvědomuje a nabízí občanům skutečná, nikoliv populistická řešení. To platí i pro promyšlenou pomoc uprchlíkům a začlenění každého člověka do společnosti. Pouze integrační politika může dlouhodobě zabránit vzrůstu nenávistných projevů. Většina uprchlíků utíká ze zoufalství a strachu o život svůj i svých blízkých, často před islámskými radikály. Zkusme navázat na humanistickou tradici Československa v období první republiky, kdy jsme uprchlíky z nesvobodných zemí přijímali. Je také dobré si vzpomenout, že zejména po roce 1948 a 1968 naopak jiné země přijímaly uprchlíky naše.

Nepodceňuji bezpečnostní rizika ani strach občanů a chápu, že je nutné diskutovat o formách pomoci, ale slušně a s vědomím našich závazků, právních i morálních. Oceňuji všechny občanské aktivity, které k věci takto přistupují.

Přečteno: 949x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Nenávist, Extremismus, Demonstrace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo