romea - logo
19. ledna 2020 (neděle)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dienstbier k sobotním nenávistným demonstracím: Nestojíme o fašizaci společnosti

17.7.2015 13:44
Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu
Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu

V sobotu se v Praze uskuteční dvě demonstrace odpůrců příchodu uprchlíků do Česka. V 15:00 začne shromáždění U sochy svatého Václava a od 17:00 se pak bude konat "tábor lidu" extremistů, kteří požadují okamžité uzavření hranic a vystoupení republiky z EU. Podle ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera se dají na těchto demonstracích očekávat nenávistné projevy a symboly. "Nestojíme o fašizaci společnosti v České republice," uvedl Jiří Dienstbier v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Prohlášení Jiřího Dienstbiera, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu k sobotním nenávistným demonstracím

Zítra se v Praze konají demonstrace proti uprchlíkům. Dají se jako nedávno opět očekávat nenávistné projevy i symboly. Doufám, že pracovníci Policie ČR a Magistrátu hlavního města tentokrát dohlédnou na důsledné dodržování zákona a neumožní hlásání nenávisti vůči jakékoliv skupině lidí.

Nestojíme o fašizaci společnosti v České republice. Pohrůžky šibenicí a vyvolávání nenávisti jsou v demokratické zemi zcela nepřijatelné. Jsou jasným signálem pro politiky napříč spektrem, akademickou obec a vůbec celou občanskou společnost k zásadnímu odmítnutí podobných projevů i zneužívání nelehkých témat v touze lacino získat politickou podporu. V mnoha ohledech chybí jasná, seriózně vedená debata, ať už jde o uprchlíky nebo řadu dalších témat. Především demokratičtí politici musí mít odvahu složitá témata diskutovat s občany České republiky, jinak nedokážeme čelit nárůstu extrémismu a chránit naši demokracii.

V této souvislosti chci ocenit snahy každého slušného politika, který si svou odpovědnost uvědomuje a nabízí občanům skutečná, nikoliv populistická řešení. To platí i pro promyšlenou pomoc uprchlíkům a začlenění každého člověka do společnosti. Pouze integrační politika může dlouhodobě zabránit vzrůstu nenávistných projevů. Většina uprchlíků utíká ze zoufalství a strachu o život svůj i svých blízkých, často před islámskými radikály. Zkusme navázat na humanistickou tradici Československa v období první republiky, kdy jsme uprchlíky z nesvobodných zemí přijímali. Je také dobré si vzpomenout, že zejména po roce 1948 a 1968 naopak jiné země přijímaly uprchlíky naše.

Nepodceňuji bezpečnostní rizika ani strach občanů a chápu, že je nutné diskutovat o formách pomoci, ale slušně a s vědomím našich závazků, právních i morálních. Oceňuji všechny občanské aktivity, které k věci takto přistupují.

Přečteno: 940x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Nenávist, Extremismus, Demonstrace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo