romea - logo
26. září 2021 (neděle)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Diskriminace romských dětí na ZŠ Krásná Lípa: Ombudsmanka navrhuje starostovi řešení, ten její návrhy pokládá za nereálné

28.6.2016 12:37
Anna Šabatová v pořadu Otázky Václava Moravce 23. 2. 2014 (Reprofoto: Česká televize)
Anna Šabatová v pořadu Otázky Václava Moravce 23. 2. 2014 (Reprofoto: Česká televize)

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová považuje postup ředitelky ZŠ v Krásné Lípě Ivany Preyové, která rozdělila děti na začátku letošního školního roku a vznikla třída složená pouze z romských žáků, za diskriminační. Zřizovateli školy doporučila několik kroků, aby k diskriminaci nedošlo i v dalším školním roce a minimalizovalo se tak riziko podání antidiskriminační žaloby k soudu. Vyplývá to z dopisu, který na svém webu zveřejnilo město.

Základní škola v Krásné Lípě se stala terčem kritiky na začátku školního roku 2015/16, kdy si rodiče romských prvňáků stěžovali, že škola jejich děti diskriminuje tím, že je zařadila do jedné třídy podle původu. Školu prověřila Česká školní inspekce (ČSI) a dala nespokojeným rodičům za pravdu.

Školou se nyní zabývala i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová a její závěry jsou podobné. "Postup ředitelky, jímž rozdělila na počátku školního roku 2015/2016 děti do tří uvedených tříd, považuji za diskriminační," uvádí v dopise.

Anna Šabatová navštívila Krásnou Lípu 31. května a dvě hodiny jednala s představiteli města.

"Na našem jednání jste zmínil, že kritériem pro rozdělení dětí měl být jejich výsledek v tzv. testu školní zralosti během loňských zápisů. V důsledku tento postup vedl k obsazení tříd téměř bezvýhradně podle etnického původu žáků. Antidiskriminační zákon tento stav pojmenovává jako nepřímou diskriminaci, kdy určitý postup může způsobit diskriminační stav, bez ohledu na úmysl jednajícího," píše veřejná ochránkyně práv.

Ředitelka školy Ivana Preyová po kritice od ČSI, že v tzv. "romské" třídě probíhá nekvalitní výuka, vyměnila pedagoga. Rodiče romských žáků si však podle dopisu i nadále stěžují na nekvalitní výuku a na stigmatizaci svých dětí.

Šabatová starostovi Krásné Lípy Jiřímu Kolářovi navrhuje několik kroků, aby nedošlo k diskriminaci i v novém školním roce. "Přestože oceňuji řadu Vámi řízených aktivit směřujících ke zlepšení kvality života místních Romů, musím trvat na nutnosti nastalou situaci ve spolupráci s paní ředitelkou změnit, a to nejpozději do začátku příštího školního roku. Upuštěním od diskriminace lze minimalizovat riziko podání antidiskriminační žaloby k soudu," uvádí v dopise Šabatová.

Šabatová navrhuje například, aby se v druhém ročníku od 1. září 2016 vzdělávalo v každé třídě nejvýše 6-7 žáků původní romské třídy a zapojení romských žáků do alternativní třídy. Navrhuje také zlepšit komunikaci s rodiči žáků. Město by mělo společně se školou ustanovit jakéhosi mediátora, který by komunikoval s rodiči z majoritní společnosti i s romskými rodiči. Ještě před začátkem školního roku by mělo být pro romské žáky podle Šabatové zavedeno letní doučování. Ombudsmanka také navrhuje městu užší spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování.

"Ten dopis nám v podstatě vyhrožuje žalobou," reagoval podle Českého rozhlasu na dopis starosta Jan Kolář. "Řada doporučení je mimo realitu. Tři hodiny jsme vysvětlovali paní ombudsmance, jaká je realita. Ale jak se ukazuje, tak marně. Mezi rodiče pošleme informaci, zda bude o doučování zájem. Minulý týden byla schůzka rodičů z této třídy, kde se hodnotil uplynulý školní rok. Na tu dorazili rodiče jen třech dětí," dodal pro Děčínský deník Kolář.

Podle Koláře bylo romským rodičům nabídnuta i bezplatná účast v alternativní třídě, ale rodiče prý neměli zájem. Šabatová v dopise zmiňuje, že někteří rodiče romských žáků jsou nadále přesvědčeni o zpoplatnění alternativní třídy.

Spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování se město nebrání a požádá jí o pomoc se sháněním financí. Ze svého rozpočtu si podle Koláře totiž Krásná Lípa nemůže dovolit zaplatit ani koordinátora, ani doučování.

Město má nyní na odpověď ombudsmance Anně Šabatové 15 dní, ta se pak rozhodne, jak bude ve věci dále postupovat. 

Přečteno: 3169x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Krásná Lípa, Ombudsman, Ombudsmanka, Antidiskriminační zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo