romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Aktualizace: Dnešní představení hry Cikánský boxer se z důvodu nemoci ruší

27.1.2017 11:43
Johann Trollmann, 27.12.1907 - 9.2.1943, romský boxer, který byl zavražděn nacisty (Zdroj: wikipedia.com)
Johann Trollmann, 27.12.1907 - 9.2.1943, romský boxer, který byl zavražděn nacisty (Zdroj: wikipedia.com)

V Brněnském Buranteatru se dnes měla odehrát repríza představení Cikánský boxer. Ta je však zrušena z důvodu nemoci. Termín náhradního představení bude již brzy zveřejněn na stránkách divadla

Hru německé autorky Rike Reinigerové zrežírovala Gabriely Krečmerové. Vzpomínkové monodrama připomíná osud romského boxera Johanna Trollmanna, který v roce 1933 obdržel titul mistra Německa. O titul jej chtěli nacisté pro jeho původ připravit a Trollmannův osud se završil v koncentračním táboře, kde byl vězněn a zavražděn.

Autorka: Rike Reinigerová

Realizační tým:

  • překlad – Lucie Ceralová
  • režie – Gabriela Ženatá
  • scénografie – Anna Valešová

osoby a obsazení:

  • Filip Teller

Před 72 lety, 27. ledna 1945, byl osvobozen koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau. V roce 2005 byl tento den vyhlášený OSN jako Den památky obětí holocaustu pro připomínku šesti milionů obětí židovského původu, obětí Romů, (jejichž počet je dosud předmětem odborných dohadů a kolísá mezi 500.000-1.000 000 mrtvých)  a dalších pronásledovaných a právě jejich památce bude věnována i repríza představení, která bude výjimečně doplněná o diskusi s historikem Muzea romské kultury Dušanem Slačkou a tvůrci představení – režisérkou Gabrielou Ženatou a hercem Filipem Tellerem.

Johann Trollmann, zvaný „Rukeli“ se stal roku 1933 mistrem Německa v polotěžké váze. Titul mu však byl později kvůli jeho romskému původu odebrán. Svůj poslední zápas Johann Trollmann absolvoval jako karikatura „árijského“ boxera s odbarvenými blond vlasy a napudrovaným obličejem. V roce 1943 byl zavražděn ve Wittenberge, pobočním táboře koncentračního tábora Neuengamme.

Příběh vypráví v monodramatu Rike Reiniger jeho boxerský parťák, přítel a obdivovatel. Autorka tak do hry vsadila fiktivní postavu mladého Němce Hanse, který pomáhá nesklouznout do patosu oběti a tím otevírá i rovinu zrady a viny.

Vznik inscenace podpořilo Muzeum romské kultury, s. p. o, Nadační fond obětem holocaustu a statutární město Brno. Český překlad hry Cikánský boxer podpořil Goethe-Institut.

brf, buranteatr, MRK
Přečteno: 8853x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, divadlo, oběť, Holocaust, Sport, Historie, Nacismus, genocidaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo