Dle výzkumu CVVM více jak polovina Čechů pociťuje nesympatie k Romům

Z národnostních skupin žijících v ČR se největší přízni Čechů těší jednoznačně Slováci, s odstupem pak následují Maďaři. Naopak největší nesympatie vzbuzují Romové a Arabové, kteří si ale od loňského roku mírně polepšili. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Slováci jsou sympatičtí 84 procentům Čechů. Polákům projevuje sympatie 51 procent lidí, Vietnamcům 40 procent, Němcům 37 procent, Maďarům 35 procent a Židům 33 procent. Na opačném konci žebříčku jsou Romové s pěti procenty a Arabové se sedmi procenty. Nesympatičtí jsou Romové 59 procentům Čechů, Arabům pak vyjádřilo své nesympatie 55 procent dotázaných.
Podle statistiků je míra sympatií k jednotlivým národnostem v průběhu let poměrně stabilní. "Za povšimnutí stojí, že jediný významný nárůst antipatií k Arabům se zastavil v roce 2017. Za další zmínku stojí rovněž trvalý nárůst sympatií k Vietnamcům," uvedlo CVVM. Největší změnou proti loňskému roku je nárůst nesympatií k Číňanům. Vyjádřilo je 61 procent lidí, což je srovnatelné s rokem 2013.
Lidé hodnotící životní úroveň své domácnosti jako dobrou vyjadřují větší sympatie k Němcům a Vietnamcům, kteří jsou více sympatičtější i ženám. Židé jsou více sympatičtí lidem s vysokoškolským vzděláním a naopak méně sympatičtí mužům. "Určité rozdíly jsme zaznamenali i ve vztahu k Arabům, které hodnotí více negativně muži, dotázaní starší 60 let a lidé se středoškolským vzděláním bez maturity," dodali statistici.
Průzkum se uskutečnil od 29. února do 11. března, tedy ještě před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronavirové epidemii.
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Nový výzkum ERRC upozorňuje na rozšířený protiromský rasismus v trestním soudnictví
- K romské národnosti se během loňského sčítání přihlásilo přes 21 tisíc obyvatel, o 65% více než před deseti lety
- Zpráva MPSV: V dětských domovech pro děti do 3 let je 53 procent romských dětí
- Jak vidí Romové většinovou společnost? Na to odpovídá v diplomové práci Roman Koky z brněnské univerzity
- Mapa sociální nejistoty: Přes růst nezaměstnanosti klesla výše čerpání některých sociálních dávek
- V Itálii sílí ultrapravice. Šéfka strany Bratři Itálie je smířená s její fašistickou historií
- Česká badatelka mapuje osudy Odda Nansena, považovaného za norského Nicolase Wintona
- Asiaté nejsou při příjímacím řízení na Harvard diskriminováni, rozhodl soud. Ten řešil, zda oproti nim nemají výhody černošští a latinskoameričtí studenti
- Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni
- Výzkum: Až 80 procent lidí v osadách je odkázaných na půjčování si peněz
- Nucené sterilizace v Evropě a USA a jejich přetrvávající důsledky
- Komentátorka známá rasistickými výroky si v Praze převzala falešnou cenu. Zesměšnil ji youtuber