romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dnes je poslední možnost vyplnit a odevzdat formulář ke sčítání lidu

11.5.2021 10:29
Ilustrační FOTO: Český statistický úřad
Ilustrační FOTO: Český statistický úřad

Dnes je poslední možnost vyplnit a odevzdat formulář ke sčítání lidu. Sčítání končí o půlnoci. Do té doby lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Je možné také ještě během dneška vyzvednout na kontaktních místech listinný sčítací formulář a odpovědní obálku a vyplněný formulář v obálce pak vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě Českého statistického úřadu (ČSÚ). K neděli statistici obdrželi přes 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu, z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440.000 listinných.

Podle předsedy ČSÚ Marka Rojíčka čísla z posledních dní a hodin ukazují, že většina lidí preferuje on-line formu sečtení. Jen za neděli podle něj přibylo přes 60.000 odeslaných elektronických formulářů. "Je to opravdu jednoduché a rychlé a zvládnete to odkudkoliv, kde je připojení k internetu. Vyplnění on-line formuláře pro jednu osobu trvá průměrně 15 minut," uvedl Rojíček.

Ve formuláři je možné uvést dvě možnosti u kolonky národnost, stejně tak jako dva mateřské jazyky, například tedy český a romský. "Na základě dat se pak daná menšina může domoci práv, např. na své národnostní vysílání v rozhlase či televizi, může mít své zástupce na vládní i krajské úrovni nebo využívat jazyk jako úřední," řekl Rojíček v rozhovoru pro ROMEA TV.

„Považujeme za důležité, aby se Romové hlásili ke své národnosti, protože data, která nám sčítaní přinese, mohou ovlivnit, jak v následujících letech bude v České republice probíhat inkluze Romů,“ uvedl i ředitel organizace RomanoNet Michal Miko. Organizace spolu s dalšími připravila online kampaň, kterou reagují na nízkou informovanost Romů a Romek v souvislosti se Sčítáním 2021 a také vyvracejí mýty, které se okolo sčítaní šíří mezi samotnými Romy.

Kampaň je postavena na videích, v nichž Romové a Romky vysvětlují, proč je podle nich zásadní do sčítacího formuláře uvést romskou národnost a jako svůj mateřský jazyk romštinu. Videa jsou pak umisťována na stránku www.amensamroma.cz a jsou sdílena na sociálních sítích. Kvůli pandemii COVID-19 se kampaň koná výhradně v online prostoru.

Sčítání začalo v sobotu 27. března. Začátek provázely potíže s informačním systémem. Po spuštění se musel hned první den zhruba na deset hodin odstavit. Od té doby funguje on-line verze bez problémů. Sčítání lidu je povinné i pro Čechy žijící v zahraničí, kteří mají v tuzemsku trvalý pobyt. Za nevyplnění formuláře nebo za jeho nepřesné či neúplné vyplnění hrozí pokuta až do 10.000 korun.

Přečteno: 539x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sčítání 2021, KampaňHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo