romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dnes v Praze začala dvoudenní mezinárodní konference o romském holocaustu

11.5.2017 11:54
Mezinárodní konference Identita evropských Romů ve 20. století ve světle dokumentace obětí holocaustu
Mezinárodní konference Identita evropských Romů ve 20. století ve světle dokumentace obětí holocaustu

Dnes v Praze začala dvoudenní mezinárodní konference o romském holocaustu, již pořádá Institut Terezínské iniciativy a Antikomplex ve spolupráci s organizací ROMEA a dalšími partnery.  V Kaiserštejnském paláci budou odborníci na dokumentaci obětí holocaustu a na moderní historii v prostoru střední Evropy diskutovat o současném stavu bádání v oblasti romského holocaustu a o svých zkušenostech s dokumentací obětí holocaustu obecně. V sobotu 13. května 2017 se uskuteční tradiční pietní uctění památky obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku.

 Závěry prvního dne konference následně prodiskutují s účastníky druhého dne programu – odborná veřejnost tak bude mít možnost setkat se, diskutovat a společně tvořit rozšířenou verzi doporučení pro zlepšení situace nejen v oblasti výzkumu a dokumentace romského holocaustu, ale také v oblasti vzdělávání, informování a společenské situace romské komunity v České republice a dalších evropských zemích.

"Historie vztahů mezi lidmi žijícími v regionu střední Evropy tvoří součást naší společné identity - nás všech, příslušníků většiny i menšin. Poznat a pokusit se ji pochopit je jedním ze zásadních kroků vedoucích k uznání naší společné historie a vytváření naší společné evropské identity. Podívat se na moderní dějiny 20. století skrze historickou zkušenost jedné z menšin může posunout a pozměnit naše vnímání tradičních vyprávění národních dějin," vysvětluje Tereza Štěpková z Institutu Terezínské iniciativy.

"Holocaust jako zásadní a zlomová událost obecných moderních dějin nám umožňuje otevřít diskusi o významu systematické dokumentace obětí holocaustu pro výzkumné, vzdělávací i obecně společenské postavení příslušníků menšin v současnosti," dodává Štěpková, podle které sdílené zkušenosti a pohledy na "naše" dějiny z perspektivy obyvatel jiných států, etnických a náboženských komunit i různých sociálních skupin, mohou přispět k změnám vztahů mezi "národními většinami" a menšinami.

Akce se koná v rámci projektu Identita evropských Romů ve 20. století - Databáze romských obětí holocaustu s finanční podporou Europe for Citizens – program European Remembrance, Velvyslanectví spolkové republiky Německo v České republice a Bader Philantropies, Inc.

Pozvání do Prahy přijali odborníci na dané témata evropského formátu:

Dr hab. Prof. Slawomir Kapralski, sociolog, přední odborník na nacionalismus, etnicitu a identitu, kolektivní paměť, antisemitismus, holocaust a romské komunity v evropských zemích. Je členem organizací Gypsy Lore Society, the European Association for Holocaust Studies, and the European Academic Network on Romani Studies. Pracuje v Institutu filosofie a sociologie Pedagogické university v Krakově.

Emran Elmazi, vedoucí oddělení DIALOG Dokumentačního a kulturního centra Romů a Sintů v Heidelbergu.

Mag. Dr. Gerhard Baumgartner, vědecký ředitel Dokumentačního archivu rakouského odboje ve Vídní, přední evropský odborník druhou světovou válku, pronásledování Romů a Sintů, vztahy rakouských obyvatel k nacismu apod. Je autorem mnoha odborných publikací, mj. webové aplikace www.romasintigenocide.eu.

Johannes Ibel, odborný pracovník památníku KZ-Flossenbürg, který se dlouhodobě věnuje dokumentaci obětí – vězňů koncentračního tábora Flossenbürg a spravuje databázi. Je autorem projektu Kniha mrtvých koncentračního tábora Flossenbürg.

Albert Knoll, vedoucí archivu památníku Dachau, který se od roku 1997 odborně věnuje výzkumu a dokumentaci obětí holocaustu tohoto tábora. V roce 2015 obdržel cenu Archivář roku udělovanou Scone-Foundation a Sitz v New Yorku.

PhDr. Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury v Brně, historička a odbornice na otázky moderní historie Romů včetně období 2. světové války.

Dále se konference zúčastní pan Karel Holomek, jeden ze zakladatelů Muzea romské kultury v Brně a předseda Sdružení Romů na Moravě, historik Muzea romské kultury v Brně, Mgr. Dušan Slačka, vedoucí kabinetu Romistiky na FF UK Mgr. Helena Sadílková, M.A., PhD., pan Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, pan Rudolf Murka ze Zlína, Mgr. Petr Lhotka, bývalý historik Muzea romské kultury v Brně a odborník na právní otázky spojené s pronásledování Romů během druhé světové války, Veronika Patočková,vědecká referentka pro spolkovou nadaci Stiftung Denkmal für die ermordeten Juden Europas, která má na starosti i péči o romský památník holocaustu.

 

PROGRAM KONFERENCE

1. DEN / 11. května 2017 Čtvrtek
10.00 – 20.00

Setkání odborníků na výzkum, dokumentaci a vzdělávání o moderních dějinách a holocaustu: formou prezentací, kulatých stolů, diskusí v menší skupině odborníků

TEMATICKÉ OKRUHY/ KLÍČOVÉ OTÁZKY:

 1. Jaká je úroveň povědomí o holocaustu Romů a jejich moderní historii v Evropě /ve Vaší zemi? PROČ?
 2. Co máme ve vztahu k holocaustu evropských Romů dokumentovat? PROČ?
 3. Jakým způsobem máme nejlépe dokumentaci provádět?
 4. Jak vytvářet databázové systémy a jak v nich pracovat s daty a osobními údaji?
 5. Jak analyzovat a interpretovat používané prameny?
 6. Vztah dokumentace obětí holocaustu-šoa a obětí romského holocaustu: co je možné/nemožné využít (systém, know-how, zkušenosti v oblasti archivního výzkumu a shromažďování dat a jejich vytěžení).
 7. Co je nutné podrobit důkladné diskusi, pokud chceme, aby výsledky dokumentace obětí romského holocaustu vyhovovaly odborníkům i představitelům a členům romské komunity?
 8. Jak je identita současných Romů ovlivněna zkušeností holocaustu?
 9. Jaký je význam výzkumu, dokumentace a vzdělávání o holocaustu Romů ve vztahu k:
  - většinové společnosti (majoritě)
  - postavení Romů v současné společnosti v Evropě

DEN 2 / 12. května, 2017 Pátek
10.00 – 15. 00

Moderované diskuse a workshopy členů expertní skupiny (účastníků 1. dne konference) a širší odborné veřejnosti (badatelé, studenti vysokých škol, vzdělavatelé, aktivisté , novináři, apod. )

TÉMATA/KLÍČOVÉ OTÁZKY:

 1. proč jsou témata spojená s Romy v evropských státech kontroverzní? Co můžeme udělat nebo udělat lépe, aby se tento stav změnil/zlepšil?
 2. příklady dobré praxe a omezení, která má moderní historie Romů a naší evropské identity
 3. "dva světy" - svět akademiků a odborníků a svět aktivistů a jejich vzájemné vztahy. Jak se vztahují ke vzdělávání?
 4. role sdělovacích prostředků, sociálních médií a internetu
 5. FORMULACE "Seznamu doporučení": jak otevřít diskusi o moderní evropské historii; multikulturní VS národní pohledy na moderní dějiny

UMĚLECKÝ PROGRAM

16.00 – 18.00

 • Divadelní představení:
  Modrá je dobrá/ Supermax / Neprojdeš
   
 • Projekce filmu:
  Neveřejná projekce dokumentu “JOŽKA” o Jozefovi Mikerovi a Letech u Písku (RomaTrial)
  DISKUSE za účasti hlavního protagonisty a romského aktivisty Jozefa Mikera a režiséra filmu Hamze Bytyci
 • Diskusní program o významu a ohlasech na knihu:
  “Česká cikánská rapsodie” historika Jana Tesaře o strhujících životních osudech partyzána Josefa Serinka (nakladatelství Triáda)

BĚHEM KONÁNÍ KONFERENCE - TRH ZÚČASTNĚNÝCH ORGANIZACÍ A JEDNOTLIVCŮ (formou sdílení propagačních materiálů)

DEN 3/ 13. května, 2017 Sobota
10.00 – 17.00

 • Návštěva bývalého koncentračního tábora Lety u Písku
 • Účast na tradičním pietním aktu k uctění památky obětí romského holocaustu

Zpráva o průběhu konference zde

Přečteno: 819x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

romský holocaust, KonferenceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo