romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Do Prahy přijíždí režisér, který se při natáčení mírového dokumentu stal terčem teroristického útoku

25.11.2015 11:08
Joshua Faudem (FOTO: archiv Joshuy Faudema)
Joshua Faudem (FOTO: archiv Joshuy Faudema)

Ve čtvrtek 26.11. představí v Praze izraelsko-americký režisér Joshua Faudem komiks, který napsal v rámci terapeutického procesu po natočení dokumentárního filmu Blues by the Beach. Ten mohou diváci vidět o den později v Ballingově sále v Národní technické knihovně v Praze. Komiks i film velice intimně dokumentují chování a pocity autora a jeho přátel po teroristickém útoku v baru v Tel Avivu, při kterém zemřelo několik z jejich nejbližších. 

V roce 2003 do Izraele přijíždí americký dokumentarista a filmový producent Jack Baxter, který chce porozumět vztahům mezi Izraelci a Palestinci. Jako protiklad neustálým negativním zprávám o situaci na Blízkém východě se rozhodne točit o baru Mike’s Place, kde se každodenně bez problémů schází Izraelci, izraelští Arabové i zahraniční hosté. Platí zde jediné pravidlo: nesmí se mluvit o politice a náboženství.

Jack Baxter se dává dohromady s izraelským režisérem Joshuou Faudemem a jeho českou přítelkyní a společně točí dokument o idylickém baru. Plánovaný scénář o mírumilovném místě uprostřed nekončících bojů jim ovšem zvrátí teroristický útok na Mike’s Place, jehož svědky se stanou.

Místo rezignace či nenávistných projevů se rozhodnou okamžitě bar znovuotevřít a točit dál. Do světových médií, pro která je téma izraelsko-palestinského konfliktu vždy lákavé, vydají nečekané tiskové prohlášení, jehož ústřední větou se stane: „V Koránu není nic o zabíjení lidí a o páchání sebevražedných atentátů.“

V návaznosti na celosvětový úspěch dokumentu Blues by the Beach vyšel v roce 2015 komiks Mike’s Place: pravdivý příběh o lásce, blues a teroru a Tel Avivu, který doplňuje filmové vyprávění o další informace získané postupem času. A znovu – tentokrát skrze úryvky z Koránu, které uvádějí jednotlivé kapitoly - vyzývá k boji s předsudky a povzbuzuje ke snaze o vzájemné porozumění.

Přednáška Joshuy Faudema o terapii psaním proběhne v pražském CEVRO Institutu. Návštěvníci se mohou zapojit do diskuse (čtvrtek 26. 11. 2015) nebo se podívat na dokument o bluesu u pláže s komentářem odborníka na psychologickou intervenci pro přeživší bombových útoků (pátek 27. 11. 2015).

Přečteno: 479x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Terorismus, dokumentární fillmHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo