romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Do sněmovny se nedostal ani jeden Rom, populistický Úsvit získal sedm procent, DSSS utrpěla debakl

Praha, 26.10.2013 20:17, (ROMEA)
Volby - ilustrační foto.
Volby - ilustrační foto.

Volby do Poslanecké sněmovny opět vyhrála ČSSD a opět nevýrazně, stejně jako před třemi lety. Letos těsně za ní skončilo hnutí ANO 2011 místo dříve vládní ODS, která přišla téměř o čtyři pětiny poslanců. Do Sněmovny, v níž dál budou TOP 09 a KSČM, se vrátila KDU-ČSL, prosadil se i Úsvit přímé demokracie. Do Sněmovny tak bylo zvoleno sedm stran místo dosavadních pěti. Propadly obě prezidentské strany, tedy Strana práv občanů - Zemanovci a blok Hlavu vzhůru. Debakl utrpěla i extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti, která nezískala ani jedno procento hlasů.

Předsedkyni sdružení ROMEA Jarmilu Balážovou volby překvapily v několika věcech. "ČSSD volby vyhrála, ale výsledek této dosud opoziční strany je nižší než se předpokládalo a sestavit vládu pro ni bude složité. Očekávala jsem velký zisk hnutí ANO, nakonec se stalo druhým nejsilnějším a bude muset deklarovat politickou zodpovědnost, což je složitější než samotná kritika. Je zajímavé, jak široké spektrum voličů oslovilo a myslím, že to ukazuje, že čeští voliči se neřídí jen pravicovým nebo levicovým uspořádáním, ale spíše někde uprostřed," uvedla pro server Romea.cz.

Podle Františka Kostlána, redaktora serveru Romea.cz, volby celkově nedopadly dobře. "Jsme svědky remízy při níž nesestaví pořádnou vládu ani pravice ani levice. Pokud ano, bude vždy hrozit rozpad a předčasné volby. Co se týká stability, tak tyhle volby nepřinesly žádné zlepšení. Na druhém místě je více či méně populistická strana ANO která nyní říká, že nechce jít do vlády. Bude záležet na ní jak se nyní zachová. Je to takové uskupení bez programu a bez idejí.  Není jisté kterým směrem se vydá. Četl jsme někde takový slogan: Zdá se, že k úbytku mozků není třeba, aby lidé z ČR odcházeli. To je asi výsledek těchto voleb," uvedl Kostlán.

Podle Davida Beňáka, který ve volbách kandidoval v Praze z devátého místa za ČSSD bude velmi složité sestavit funkční vládu. "Voliči rozdali karty velmi složitě. Netěší mě, že ČSSD nedostala tolik hlasů, kolik jsme předpokládali. Bude velmi obtížné sestavit vládu a lidé budou nejspíš nespokojeni, protože se bude muset dělat hodně ústupků a kompromisů, aby se mohlo vládnout. To České republice neprospěje," uvedl pro server Romea.cz David Beňák.

Z výsledků voleb je zklamán Patrik Banga. "Do parlamentu prošli komunisté, populista s rasistickou rétorikou a podnikatelský subjekt. Co k tomu víc dodávat? Co si národ zvolil, to má, patrně ztratil paměť. Svět se obrací v tu část, kde obvykle končí záda," řekl serveru Romea.cz Banga.

Ve sněmovně nebude žádný Rom

Z kandidujících Romů zaznamenal největší úspěch David Beňák, který v Praze kandidoval za ČSSD a získal 2275 preferenčních hlasů. "S ohledem na krátký čas, který byl před volbami, vidím svůj výsledek jako velmi dobrý a moc děkuji voličům za každý hlas. Je to určitě projev důvěry," uvedl pro server Romea.cz Beňák.

Františka Kostlána mrzí, že ČSSD nezískala větší počet hlasů, aby se Beňák do parlamentu dostal. "V Praze měl šanci, ale díky menšímu počtu hlasů nakonec ve sněmovně nebude. Mrzí mě, že se do parlamentu nedostala Strana zelených a s ní některý z Romů. Je to velké mínus a nevypovídá to o stavu naší společnosti nic dobrého," uvedl Kostlán.

Podle Jarmily Balážové bylo zřejmé, že vzhledem k umístění na kandidátkách se ani jeden Rom nebo Romka do PS nedostane. Romská demokratická strana (RDS), která kandidovala pouze ve dvou krajích získala pouze 609 hlasů, což je 0,01 procenta. "Jednoznačně se ukázalo, že samostatná romská strana šanci nemá a že má cenu angažovat se ve stranách větších. Důležité ale je, že vůbec kandidovalo 20 lidí a myslím, že pro Davida Beňáka z ČSSD nebo Romy na kandidátce SZ jde o úspěch. Mohou stavět na své práci ve stranách dále a případně se podílet na volbách do EP a místních samospráv," uvedla Jarmila Balážová.

Zisk RDS nepovažuje za úspěch ani Patrik Banga. "Oceňuji však alespoň jejich snahu. Daleko větší radost mám z 3,19 procent Straně zelených, za které Romové také kandidovali. Super je rekordních 20 kandidátů z řad Romů, jen tak dál," dodal Banga.

Podle Davida Beňáka je smutné, že žádný Rom v parlamentu nebude. "Opticky to vypadalo nadějně. Nyní nám nezbývá nic jiného než přemýšlet, jak to udělat lépe, jak lépe oslovit voliče. Musíme ukázat, že jako Romové máme na to být v parlamentu. Je určitě super, že se Straně rovných příležitostí podařilo tolik lidí umístit na kandidátku SZ. Nyní je však na předsedovi SRP zhodnotit jak to dopadlo a jestli to bylo dobře," řekl pro server Romea.cz David Beňák.

Úspěch populistického Úsvitu, debakl extremistické DSSS

Do sněmovny proniklo populistické uskupení Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, které získalo necelých 7 procent hlasů a ve sněmovně bude mít 14 poslanců. Výrazně neuspěla extremistická a rasistická Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), která získala pouze 0,86 procent hlasů a ztratila téměř 20 tisíc hlasů oproti volbám do sněmovny v roce 2010.

"Velmi nemilé překvapení je pro mě úspěch Úsvitu. Do poslední chvíle jsem věřila, že se stane zázrak a 5 procent nezíská," uvedla pro server Romea.cz Balážová. Podobné znepokojení nad úspěchem Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury vyjádřil i František Kostlán. "Sedm procent pro fašizující stranu Tomia Okamury pokládám za varující. Ukazuje se že protiromská fašizující vlna zasáhla společnost mnohem hlouběji než se zpočátku zdálo," uvedl Kostlán.

Zklamání z počtu hlasů pro Úsvit vyjádřil i David Beňák. "Není to dobře. Úsvit má velmi zjednodušený přístup k řešení různých problémů. Na druhou stranu je zde velký neúspěch extremistické DSSS, který zřejmě koreluje právě s úspěchem Úsvitu. DSSS je po aktivitách, které realizovala v ulicích a na demonstracích pro mnohé nepřijatelná. Úsvit se tváří jinak, ale podle mě je v některých parametrech jejich program ve shodě s programem DSSS.  Neúspěch DSSS je ale skvělá zpráva," uvedl Beňák.

Podle Balážové je úspěch Úsvitu velmi nebezpečný. "Populistické výroky lídra strany, výroky proti Romům, degradující na stranu žen. Uvidíme, jak si bude strana a její předseda vést v PS a zda réroriku změní nebo bude dál sázet na jednoduchá hesla, která přinášejí rychlé politické body, ale ne konkrétní a civilizovaná řešení," dodala Balážová. Patrik Banga si myslí, že strana Tomia Okamury zvolila populistickou taktiku. "Slyšelo na ní necelých 7 procent voličů, to je sice příšerné, ale čekal jsem to horší," uvedl Banga pro server Romea.cz.

Jarmila Balážová nějaká dramatická čísla pro DSSS neočekávala. "DSSS se sice snažila zviditelnit na různých protiromských demonstracích, ale styl vedení a podporovatelé z řad neonacistů nejsou minimálně ve volbách parlamentních vítání a toho si cením," uvedla na adresu DSSS předsedkyně sdružení ROMEA Jarmila Balážová. Podle Patrika Bangy je DSSS pidistranička, co hodně řve, ale nikdo je vlastně nepodporuje. "Díky bohu se to ukázalo ve volbách. Peníze holt nedostanou," uvedl Banga.

František Kostlán přičítá neúspěch DSSS spojením strany s neonacistickými násilníky. "Příčinou je i Tomio Okamura, který na rozdíl od Vandase dokázal oslovit mnohem více lidí," dodal František Kostlán.

Přečteno: 5471x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2013, Extremismus, DSSS, Strana zelených, Strana rovných příležitostí, Strana rovných příležitostí, Strana zelenýchHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo