romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dokument "Radana Parmová – Čači Romni" bude od soboty k poslechu na Českém rozhlase

Praha, 22.8.2014 15:08, (ROMEA)
Ilustrační foto: Slovo 21
Ilustrační foto: Slovo 21

Ostravská malířka a umělkyně zasvětila svůj život práci s romskými dětmi. Přivedla k ní i studenty Biskupského gymnázia. Spolu učí Romy i učit se navzájem. Píše o tom server Českého rozhlasu 2.

Radana Parmová je učitelkou na ostravském Biskupském gymnáziu. Splnila si tak jeden ze svých dávných snů: vyučovat češtinu, výtvarnou výchovu a angličtinu a zároveň se věnovat také vlastní umělecké tvorbě.

Vedle výtvarného umění však Radanu vždy fascinovala romská kultura. I když Romkou sama není, rozhodla se pro romologická studia a začala mezi Romy pomalu pronikat víc a víc.

Nyní dochází doučovat romské děti do ostravské kolonie Bedřiška: hraje si s nimi, maluje je a snaží se jim podat pomocnou ruku v čemkoliv, v čem to potřebují. Jako posilu si na Bedřišku vodí salesiánského kněze Pavla Kosmáka a své studenty z Biskupského gymnázia v Ostravě.

Radanina vize je jasná: pomoci romským dětem pochopit českou kulturu a otevřít jim dveře nejen do vzdělání, ale i k obecnému rozhledu a základnímu společenskému dění.

Chce vytvořit síť lidí, kteří mají chuť a čas pravidelně doučovat nejen romské děti, ale i celé romské rodiny. V tamních domácnostech je prý touha po vzdělání velká. Zároveň by chtěla, aby si znalosti mezi sebou vyměňovaly i romské děti. Aby silnější studenti pomáhali těm slabším.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

voj, server Českého rozhlasu Rozhlas.cz
Přečteno: 772x
 

Kam dál:

Štítky:  

Dokumenty, Rozhovory, Soužití, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo