romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

DOKUMENT: Vláda vzala na vědomí Zprávu o stavu romské menšiny za loňský rok

25.7.2017 18:10
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)

Vláda začátkem týdne projednala a vzala na vědomí Zprávu o stavu romské menšiny za rok 2016. Dokument hodnotí vývoj situace Romů v České republice a úspěšnost opatření k podpoře romské integrace.

Zahrnuje také Informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2016 a Informaci o plnění usnesení vlády týkajících se integrace romské menšiny a aktivního postupu státní správy při uskutečňování opatření přijatých souvisejícími usneseními vlády ke dni 31. prosince 2016.

Podle autorů zprávy žilo podle kvalifikovaných odhadů v ČR v roce 2016 okolo 245 800 Romů, z nichž zhruba polovinu tvořili Romové integrovaní do společnosti a druhou polovinu tvořili Romové, kteří žijí v sociálním vyloučení. V ČR bylo identifikováno 606 sociálně vyloučených lokalit, ve kterých žilo až 115 000 obyvatel, z nichž Romové tvořili převážnou většinu. I v roce 2016 byli Romové nejvíce nesympaticky vnímanou minoritou žijící v ČR.

Zpráva mapuje činnost Agentury pro sociální začleňování, romské zástupce v politice, oblast romské kultury a jazyka, vývoj situace v otázce výkupu a správy vepřína v Letech u Písku, novelou školského zákona, nezaměstnanost, vznik Pracovní skupiny k protiprávním sterilizacím Rady vlády, oblast prevence kriminality nebo vzdělávání.

V loňském roce podle zprávy navštěvovalo celkem 33 858 romských žáků základní školy, což tvoří 3,7 % ze všech 906 188 žáků ZŠ. V programech pro žáky s lehkým mentálním postižením (RVP ZV LMP a RVP UV) se ve školním roce 2016/2017 vzdělávalo 4 318 romských žáků, což tvoří 30,9 % ze všech 13 983 žáků vzdělávaných těchto programů. Oproti předchozímu roku tak došlo ke snížení celkového počtu romských žáků i všech žáků vzdělávaných podle těchto kurikul, na druhou stranu však došlo k mírnému zvýšení poměru romských žáků.

Bezpečnostní situaci ve vztahu k Romům hodnotí zpráva jako klidnou – bez významnějších protiromských demonstrací a pochodů, anticiganistické projevy ze strany extremistů byly v roce 2016 minimální, vystřídaly je projevy protiislámské či protiimigrantské.

Státní rozpočet vydal loni na integraci Romů 69,16 milionu korun. Rozdělila je ministerstva školství a kultury i úřad vlády.

DOKUMENT

Přečteno: 3451x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vláda, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, zpráva, Dokumenty, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo