romea - logo
14. srpna 2022 (neděle)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

DOKUMENT: Vláda vzala na vědomí Zprávu o stavu romské menšiny za loňský rok

25.7.2017 18:10
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)

Vláda začátkem týdne projednala a vzala na vědomí Zprávu o stavu romské menšiny za rok 2016. Dokument hodnotí vývoj situace Romů v České republice a úspěšnost opatření k podpoře romské integrace.

Zahrnuje také Informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2016 a Informaci o plnění usnesení vlády týkajících se integrace romské menšiny a aktivního postupu státní správy při uskutečňování opatření přijatých souvisejícími usneseními vlády ke dni 31. prosince 2016.

Podle autorů zprávy žilo podle kvalifikovaných odhadů v ČR v roce 2016 okolo 245 800 Romů, z nichž zhruba polovinu tvořili Romové integrovaní do společnosti a druhou polovinu tvořili Romové, kteří žijí v sociálním vyloučení. V ČR bylo identifikováno 606 sociálně vyloučených lokalit, ve kterých žilo až 115 000 obyvatel, z nichž Romové tvořili převážnou většinu. I v roce 2016 byli Romové nejvíce nesympaticky vnímanou minoritou žijící v ČR.

Zpráva mapuje činnost Agentury pro sociální začleňování, romské zástupce v politice, oblast romské kultury a jazyka, vývoj situace v otázce výkupu a správy vepřína v Letech u Písku, novelou školského zákona, nezaměstnanost, vznik Pracovní skupiny k protiprávním sterilizacím Rady vlády, oblast prevence kriminality nebo vzdělávání.

V loňském roce podle zprávy navštěvovalo celkem 33 858 romských žáků základní školy, což tvoří 3,7 % ze všech 906 188 žáků ZŠ. V programech pro žáky s lehkým mentálním postižením (RVP ZV LMP a RVP UV) se ve školním roce 2016/2017 vzdělávalo 4 318 romských žáků, což tvoří 30,9 % ze všech 13 983 žáků vzdělávaných těchto programů. Oproti předchozímu roku tak došlo ke snížení celkového počtu romských žáků i všech žáků vzdělávaných podle těchto kurikul, na druhou stranu však došlo k mírnému zvýšení poměru romských žáků.

Bezpečnostní situaci ve vztahu k Romům hodnotí zpráva jako klidnou – bez významnějších protiromských demonstrací a pochodů, anticiganistické projevy ze strany extremistů byly v roce 2016 minimální, vystřídaly je projevy protiislámské či protiimigrantské.

Státní rozpočet vydal loni na integraci Romů 69,16 milionu korun. Rozdělila je ministerstva školství a kultury i úřad vlády.

DOKUMENT

Přečteno: 3536x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vláda, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, zpráva, Dokumenty, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo