romea - logo
21. dubna 2019 (neděle)
svátek má Alexandra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Držitel ceny Grammy Oran Etkin učí děti hudbě i rozmanitosti. V Česku jim přibližuje romskou kulturu

9.4.2019 13:12
Oran Etkin (FOTO: Ondřej Ždichynec)
Oran Etkin (FOTO: Ondřej Ždichynec)

K workshopům pro děti vedených Oranem Etkinem jsem se dostala úplnou náhodou. Po našem prvním odehraném koncertu si myslím, že je to jeden z nejlepších programů, který byl pro děti vytvořen. Newyorský klarinetista Oran Etkin je v České republice již šestým rokem a pod záštitou festivalu Mladí Ladí Jazz tu organizuje své hudební workshopy pro děti s názvem Timbalooloo. Celé dva týdny jezdí s celou kapelou po republice a pořádá koncerty jak pro školy, tak i pro rodiče s dětmi. Letos mohu být součástí tohoto úžasného programu jako zpěvačka a překladatelka.

Co se děti z workshopu naučí?

Jedním z největších cílů je, aby děti zažily nadšení z hudby. Během workshopu představujeme hudební nástroje jako živé osobnosti, a proto je pro děti jednodušší se prostřednictvím hudby vyjádřit. Způsob, jakým děti přemýšlejí o hudbě, je pak dynamičtější, mnohem více osobní a interaktivní.

„Jde také o objevování odlišných kultur. A když vidíme, že jiné kultury jsou v některých ohledech podobné, můžeme se naučit rozdíly mezi kulturami milovat, místo toho, abychom se jich báli,“ říká Oran Etkin. Tím, že je v programu workshopu zahrnuta z velké části hudba jiných kultur, se děti učí, že jsme si všichni rovni a že odlišné kultury nelze chápat jako nadřazené nebo podřazené té naší. "Buď můžeme děti naučit nenávidět, nebo milovat. Myslím, že když ukážete dětem krásu emoce v jiných kulturách, pak přijdou do jiných kultur s očekáváním, že najdou něco krásného,“ přibližuje.

Timbalooloo metoda a struktura workshopů

Oran Etkin je zakladatelem metody Timbalooloo. Nejenže jezdí po celém světě a pořádá workshopy, ale založil také školu v New Yorku, kde s dalšími pedagogy učí děti hře na hudební nástroje. Nejedná se ale o klasické hodiny, jaké známe například tady u nás v uměleckých školách. Myšlenka spočívá v tom, že se děti učí hudbu stejným způsobem, jakým se učí jazyky.

„Malé děti jen poslouchají jazyk a nakonec pochopí všechna pravidla, a aniž by znali veškerou gramatiku, mluví téměř dokonale. To stejné funguje také u některých muzikantů. Když chtějí říct něco svými nástroji, prostě si nástroj vezmou a řeknou to, aniž by museli přemýšlet o nějakých pravidlech,“ říká Oran. Při hodinách učí děti povídat si s nástroji a porozumět jejich jazyku.

Při workshopech Oran využívá svých poznatků z jiných zemí. V České republice se každý rok setkává s romskými muzikanty, se kterými v rámci festivalu Mladí Ladí Jazz vystupuje. Při jednom takovém vystoupení si zamiloval píseň Čaje Šukarije, kterou se rozhodl zahrnout do programu workshopu pro děti. Chtěl by do podvědomí dětí a lidí obecně přinést nějaké informace o romské kultuře a zejména tady u nás je pro něj důležité, aby české děti vnímaly romskou kulturu pozitivně.

„Chci, aby se české děti dozvěděly o romské hudbě pozitivním způsobem a vážily si romské kultury. Myslím si, že pro Romy je velmi důležité slyšet, že jejich kultura je reprezentována úctyhodným způsobem a slyšet, že jejich skvělí umělci jsou respektování stejně, jako všichni ostatní umělci,“ přibližuje umělec, který se snaží ukázat dětem odlišné kultury bez jakéhokoliv strachu, odlišnosti nebo dokonce nenávisti.

Nejbližší workshopy

Letošní rok je velmi speciální v tom, že se zvyšuje kontinuita workshopů – byly vybrány dvě pilotní školy, v Děčíně a v Ostravě, a vyškolili se dva muzikanti, kteří na nich budou po dobu jedenácti týdnů vyučovat metodou Timbalooloo.

Každý rok organizátor akce Nerudný fest cz, o.s. spolupracuje s neziskovými organizacemi zejména v odloučených lokalitách. Jednou takovou je Člověk v tísní o. p. s., která je pravidelným účastníkem na workshopech v Děčíně.

Tento týden můžete workshopy s Oranem navštívit v Děčíně a v Praze, podrobnější informace naleznete zde.

 

Oran Etkin (zakladatel Timbalooloo metody) Jeho vášeň pro hudbu začala brzy a ve věku devíti let hrál na klavír, kytaru, housle a saxofon. Ve 13 letech začal hrát na klarinet, který také vystudoval na vysoké škole a získal Masters v Jazz Performance na Manhattan School of Music, kde mimo jiné studoval u Dava Liebmana a Dave Krakauera. Oran byl vylíčen hudebním kritikem New York Times Benem Ratliffem jako "skvělý hráč na klarinet" a "vynikající improvizátor". Jeho hudba je uvedena na několika CD, včetně Grammy Award Winning Anti-Bullying Compilation CD. Jako turista se poznal s tradičními mistry z mnoha kultur, z nichž každý mu dává nový pohled na to, jak vychovávat hlubokou lásku a intuitivní porozumění hudbě u dětí. Oranovo cestování po světě vede k shromažďování melodií, rytmů, příběhů a písní, které pak sdílí se studenty a diváky Timbalooloo, což pomáhá spojit děti z různých kultur prostřednictvím hudby.

 

Izabela Chalupníková, foto Ondřej Ždichynec
Přečteno: 368x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

workshop, Hudba, romská kultura, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo