romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dvě romské asistentky prevence kriminality v Plzni zajistí větší bezpečí

Plzeň, 14.7.2014 15:27, (ROMEA)

V Plzni začaly působit dvě romské asistentky prevence kriminality. Ženy spadají pod městskou policii, vykonávat mají zejména dohled nad dodržováním veřejného pořádku, jejich úkolem je monitorovat hlavně prostory v problémových lokalitách. V Plzni je takovou například oblast Plachého a Korandovy ulice, kde se před časem objevily stížnosti na soužití s Romy a policie kvůli tomu zesílila kontroly. ČTK to dnes řekla mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.

"Obě mají místní znalost a z minulého působení také zkušenosti se sociální a terénní prací. Jedna z nich dlouhodobě pracovala v neziskové organizaci Ponton," uvedl vedoucí odboru bezpečnosti a prevence kriminality magistrátu Aleš Průša. Město výběrové řízení vypsalo v květnu, přihlásilo se do něj osm uchazečů, před výběrovou komisi jich přišlo šest. Plzeň je prvním městem v kraji, které tyto asistentky má.

Ženy jsou zařazeny pod městskou policii, nemají ale pravomoc strážníka. "Pracovat budou zejména s mentorem, který byl vybrán z řad zaměstnanců městské policie," uvedla manažerka projektu prevence kriminality Andrea Gregorová. Úkolem asistentek bude dohled v problémových lokalitách, město s nimi počítá i při preventivních opatřeních, pomáhat by také měly školám při řešení záškoláctví.

V Plzni je problémový zejména takzvaný Plac neboli vnitroblok městských bytů v Plachého a Korandově ulici. Tam se do neobsazených bytů i na půdy a chodby domů stahují problémoví, často drogově závislí lidé. Policie před časem zesílila kontroly, město chtělo vybrat domovníka mezi tamními Romy, z toho ale sešlo. Bytový odbor pak začal připravovat návrh, podle něhož by pro městské domy našel správce z řad soukromého subjektu. Kritici ale upozorňují na to, že by se tak město jen alibisticky zbavilo problému, který by mělo řešit samo.

Dotaci na projekt Asistent prevence kriminality, 245.000 korun, získala Plzeň od ministerstva vnitra, dalších 60.000 Kč dá město ze svého. Ženy budou působit do konce tohoto roku, pokud se projekt osvědčí, požádá město o státní podporu i pro příští rok. Ministerstvo projekt realizuje od roku 2009, aktuálně ve 48 městech ČR, v nichž pracuje 148 asistentů.

Podle Gregorové projekt přispěl ke zlepšení bezpečnostní situace i k postupným změnám postojů majoritní společnosti k příslušníkům romské menšiny. "V sociálně vyloučených lokalitách dochází ke zklidnění problémových situací a zlepšení komunikace mezi obyvateli a samosprávou, potažmo poskytovateli různých sociálních služeb," uvedla.
Přečteno: 736x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Plzeň, Policie, asistent prevence kriminalityHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo