romea - logo
15. října 2019 (úterý)
svátek má Tereza
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dvě romské asistentky prevence kriminality v Plzni zajistí větší bezpečí

Plzeň, 14.7.2014 15:27, (ROMEA)

V Plzni začaly působit dvě romské asistentky prevence kriminality. Ženy spadají pod městskou policii, vykonávat mají zejména dohled nad dodržováním veřejného pořádku, jejich úkolem je monitorovat hlavně prostory v problémových lokalitách. V Plzni je takovou například oblast Plachého a Korandovy ulice, kde se před časem objevily stížnosti na soužití s Romy a policie kvůli tomu zesílila kontroly. ČTK to dnes řekla mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.

"Obě mají místní znalost a z minulého působení také zkušenosti se sociální a terénní prací. Jedna z nich dlouhodobě pracovala v neziskové organizaci Ponton," uvedl vedoucí odboru bezpečnosti a prevence kriminality magistrátu Aleš Průša. Město výběrové řízení vypsalo v květnu, přihlásilo se do něj osm uchazečů, před výběrovou komisi jich přišlo šest. Plzeň je prvním městem v kraji, které tyto asistentky má.

Ženy jsou zařazeny pod městskou policii, nemají ale pravomoc strážníka. "Pracovat budou zejména s mentorem, který byl vybrán z řad zaměstnanců městské policie," uvedla manažerka projektu prevence kriminality Andrea Gregorová. Úkolem asistentek bude dohled v problémových lokalitách, město s nimi počítá i při preventivních opatřeních, pomáhat by také měly školám při řešení záškoláctví.

V Plzni je problémový zejména takzvaný Plac neboli vnitroblok městských bytů v Plachého a Korandově ulici. Tam se do neobsazených bytů i na půdy a chodby domů stahují problémoví, často drogově závislí lidé. Policie před časem zesílila kontroly, město chtělo vybrat domovníka mezi tamními Romy, z toho ale sešlo. Bytový odbor pak začal připravovat návrh, podle něhož by pro městské domy našel správce z řad soukromého subjektu. Kritici ale upozorňují na to, že by se tak město jen alibisticky zbavilo problému, který by mělo řešit samo.

Dotaci na projekt Asistent prevence kriminality, 245.000 korun, získala Plzeň od ministerstva vnitra, dalších 60.000 Kč dá město ze svého. Ženy budou působit do konce tohoto roku, pokud se projekt osvědčí, požádá město o státní podporu i pro příští rok. Ministerstvo projekt realizuje od roku 2009, aktuálně ve 48 městech ČR, v nichž pracuje 148 asistentů.

Podle Gregorové projekt přispěl ke zlepšení bezpečnostní situace i k postupným změnám postojů majoritní společnosti k příslušníkům romské menšiny. "V sociálně vyloučených lokalitách dochází ke zklidnění problémových situací a zlepšení komunikace mezi obyvateli a samosprávou, potažmo poskytovateli různých sociálních služeb," uvedla.
Přečteno: 734x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Plzeň, Policie, asistent prevence kriminalityHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo