Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Elena Gorolová o nucených sterilizacích: O odškodnění usilujeme, ale mateřství nám už nikdo nevrátí

08. června 2016
Čtení na 2 minuty

„Finanční odškodnění, o které usilujeme, není všechno. Za peníze si dítě nekoupíte, nezískáte to, co jste ztratila – možnost mateřství,“ uvedla pro server iDNES.cz Elena Gorolová, která už jedenáct let bojuje za odškodnění neoprávně sterilizovaných žen. Sama k obětem patří – ve svých jednadvaceti letech jí nucenou sterilizaci provedl lékař ve vítkovické porodnici při porodu jejího druhého syna.

Souhlas se zákrokem dostala k podpisu bez vysvětlení. „Já jsem to nestudovala, v těch bolestech je vám to jedno, vezmete tužku a podepíšete,“ říká.

V roce 2004 se na tehdejšího ombudsmana Otakara Motejla obrátilo osmdesát žen. U padesáti z nich se prokázalo, že sterilizace neproběhla podle zákona. Podle Gorolové je však počet žen, kterých se situace týká, mnohem vyšší – na ni samotnou se obrátilo již 150 z nich.

Pokrok za posledních 11 let vidí v tom, že dnes oběti sterilizací vystupují veřejně a o svých příbězích mluví. Před nemocnicí Fifejdy v Ostravě, kde mnoha z nich lékaři při porodu zákrok provedli, uspořádaly demonstraci.

„Scházela jsem se s personály nemocnic, s nimiž jsem diskutovala o tom, co se dělo. Někde mi říkali, že protiprávní sterilizace nikdy neprováděli, jinde přiznali, že se to dělo, že měli instrukce omezovat rození romských dětí,“ přibližuje Gorolová. Za důležité považuje, že se změnila legislativa a přístup ke sterilizacím.

„Žena dnes musí dát naprosto jasný informovaný souhlas, má čas na rozmyšlenou. V roce 2009 za premiéra Fischera a ministra pro lidská práva Kocába se nám konečně omluvila česká vláda. To pro nás je určité zadostiučinění, ale nestačí to,“ dodává. V říjnu loňského roku přitom vláda odmítla návrh ministra Jiřího Dienstbiera, podle podle něhož by poškozeným ženám mělo být vyplaceno odškodné 300 tisíc korun.

Nucené sterilizace se netýkaly pouze romských žen. I ty se Gorolové občas ozývaly. Když zjistily, že ve spolku jsou jen Romky, většinou se nechtěly přidat. „Já bych byla moc ráda, kdyby se připojily, protože tím by nám jen pomohly,“ říká.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon