romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Elena Gorolová o nucených sterilizacích: O odškodnění usilujeme, ale mateřství nám už nikdo nevrátí

8.6.2016 16:19
Elena Gorolová, jedna ze stovek protiprávně sterilizovaných žen (Zdroj: www.llp.cz)
Elena Gorolová, jedna ze stovek protiprávně sterilizovaných žen (Zdroj: www.llp.cz)

„Finanční odškodnění, o které usilujeme, není všechno. Za peníze si dítě nekoupíte, nezískáte to, co jste ztratila - možnost mateřství,“ uvedla pro server iDNES.cz Elena Gorolová, která už jedenáct let bojuje za odškodnění neoprávně sterilizovaných žen. Sama k obětem patří – ve svých jednadvaceti letech jí nucenou sterilizaci provedl lékař ve vítkovické porodnici při porodu jejího druhého syna.

Souhlas se zákrokem dostala k podpisu bez vysvětlení. „Já jsem to nestudovala, v těch bolestech je vám to jedno, vezmete tužku a podepíšete,“ říká.

V roce 2004 se na tehdejšího ombudsmana Otakara Motejla obrátilo osmdesát žen. U padesáti z nich se prokázalo, že sterilizace neproběhla podle zákona. Podle Gorolové je však počet žen, kterých se situace týká, mnohem vyšší – na ni samotnou se obrátilo již 150 z nich.

Pokrok za posledních 11 let vidí v tom, že dnes oběti sterilizací vystupují veřejně a o svých příbězích mluví. Před nemocnicí Fifejdy v Ostravě, kde mnoha z nich lékaři při porodu zákrok provedli, uspořádaly demonstraci.

„Scházela jsem se s personály nemocnic, s nimiž jsem diskutovala o tom, co se dělo. Někde mi říkali, že protiprávní sterilizace nikdy neprováděli, jinde přiznali, že se to dělo, že měli instrukce omezovat rození romských dětí,“ přibližuje Gorolová. Za důležité považuje, že se změnila legislativa a přístup ke sterilizacím.

„Žena dnes musí dát naprosto jasný informovaný souhlas, má čas na rozmyšlenou. V roce 2009 za premiéra Fischera a ministra pro lidská práva Kocába se nám konečně omluvila česká vláda. To pro nás je určité zadostiučinění, ale nestačí to,“ dodává. V říjnu loňského roku přitom vláda odmítla návrh ministra Jiřího Dienstbiera, podle podle něhož by poškozeným ženám mělo být vyplaceno odškodné 300 tisíc korun.

Nucené sterilizace se netýkaly pouze romských žen. I ty se Gorolové občas ozývaly. Když zjistily, že ve spolku jsou jen Romky, většinou se nechtěly přidat. „Já bych byla moc ráda, kdyby se připojily, protože tím by nám jen pomohly,“ říká.

Přečteno: 1933x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, odškodnění, RomkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo