romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Elena Gorolová o nucených sterilizacích: O odškodnění usilujeme, ale mateřství nám už nikdo nevrátí

8.6.2016 16:19
Elena Gorolová, jedna ze stovek protiprávně sterilizovaných žen (Zdroj: www.llp.cz)
Elena Gorolová, jedna ze stovek protiprávně sterilizovaných žen (Zdroj: www.llp.cz)

„Finanční odškodnění, o které usilujeme, není všechno. Za peníze si dítě nekoupíte, nezískáte to, co jste ztratila - možnost mateřství,“ uvedla pro server iDNES.cz Elena Gorolová, která už jedenáct let bojuje za odškodnění neoprávně sterilizovaných žen. Sama k obětem patří – ve svých jednadvaceti letech jí nucenou sterilizaci provedl lékař ve vítkovické porodnici při porodu jejího druhého syna.

Souhlas se zákrokem dostala k podpisu bez vysvětlení. „Já jsem to nestudovala, v těch bolestech je vám to jedno, vezmete tužku a podepíšete,“ říká.

V roce 2004 se na tehdejšího ombudsmana Otakara Motejla obrátilo osmdesát žen. U padesáti z nich se prokázalo, že sterilizace neproběhla podle zákona. Podle Gorolové je však počet žen, kterých se situace týká, mnohem vyšší – na ni samotnou se obrátilo již 150 z nich.

Pokrok za posledních 11 let vidí v tom, že dnes oběti sterilizací vystupují veřejně a o svých příbězích mluví. Před nemocnicí Fifejdy v Ostravě, kde mnoha z nich lékaři při porodu zákrok provedli, uspořádaly demonstraci.

„Scházela jsem se s personály nemocnic, s nimiž jsem diskutovala o tom, co se dělo. Někde mi říkali, že protiprávní sterilizace nikdy neprováděli, jinde přiznali, že se to dělo, že měli instrukce omezovat rození romských dětí,“ přibližuje Gorolová. Za důležité považuje, že se změnila legislativa a přístup ke sterilizacím.

„Žena dnes musí dát naprosto jasný informovaný souhlas, má čas na rozmyšlenou. V roce 2009 za premiéra Fischera a ministra pro lidská práva Kocába se nám konečně omluvila česká vláda. To pro nás je určité zadostiučinění, ale nestačí to,“ dodává. V říjnu loňského roku přitom vláda odmítla návrh ministra Jiřího Dienstbiera, podle podle něhož by poškozeným ženám mělo být vyplaceno odškodné 300 tisíc korun.

Nucené sterilizace se netýkaly pouze romských žen. I ty se Gorolové občas ozývaly. Když zjistily, že ve spolku jsou jen Romky, většinou se nechtěly přidat. „Já bych byla moc ráda, kdyby se připojily, protože tím by nám jen pomohly,“ říká.

Přečteno: 1928x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, odškodnění, RomkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo