romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Elena Gorolová o nucených sterilizacích: O odškodnění usilujeme, ale mateřství nám už nikdo nevrátí

8.6.2016 16:19
Elena Gorolová, jedna ze stovek protiprávně sterilizovaných žen (Zdroj: www.llp.cz)
Elena Gorolová, jedna ze stovek protiprávně sterilizovaných žen (Zdroj: www.llp.cz)

„Finanční odškodnění, o které usilujeme, není všechno. Za peníze si dítě nekoupíte, nezískáte to, co jste ztratila - možnost mateřství,“ uvedla pro server iDNES.cz Elena Gorolová, která už jedenáct let bojuje za odškodnění neoprávně sterilizovaných žen. Sama k obětem patří – ve svých jednadvaceti letech jí nucenou sterilizaci provedl lékař ve vítkovické porodnici při porodu jejího druhého syna.

Souhlas se zákrokem dostala k podpisu bez vysvětlení. „Já jsem to nestudovala, v těch bolestech je vám to jedno, vezmete tužku a podepíšete,“ říká.

V roce 2004 se na tehdejšího ombudsmana Otakara Motejla obrátilo osmdesát žen. U padesáti z nich se prokázalo, že sterilizace neproběhla podle zákona. Podle Gorolové je však počet žen, kterých se situace týká, mnohem vyšší – na ni samotnou se obrátilo již 150 z nich.

Pokrok za posledních 11 let vidí v tom, že dnes oběti sterilizací vystupují veřejně a o svých příbězích mluví. Před nemocnicí Fifejdy v Ostravě, kde mnoha z nich lékaři při porodu zákrok provedli, uspořádaly demonstraci.

„Scházela jsem se s personály nemocnic, s nimiž jsem diskutovala o tom, co se dělo. Někde mi říkali, že protiprávní sterilizace nikdy neprováděli, jinde přiznali, že se to dělo, že měli instrukce omezovat rození romských dětí,“ přibližuje Gorolová. Za důležité považuje, že se změnila legislativa a přístup ke sterilizacím.

„Žena dnes musí dát naprosto jasný informovaný souhlas, má čas na rozmyšlenou. V roce 2009 za premiéra Fischera a ministra pro lidská práva Kocába se nám konečně omluvila česká vláda. To pro nás je určité zadostiučinění, ale nestačí to,“ dodává. V říjnu loňského roku přitom vláda odmítla návrh ministra Jiřího Dienstbiera, podle podle něhož by poškozeným ženám mělo být vyplaceno odškodné 300 tisíc korun.

Nucené sterilizace se netýkaly pouze romských žen. I ty se Gorolové občas ozývaly. Když zjistily, že ve spolku jsou jen Romky, většinou se nechtěly přidat. „Já bych byla moc ráda, kdyby se připojily, protože tím by nám jen pomohly,“ říká.

Přečteno: 1901x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, odškodnění, RomkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo