romea - logo
23. ledna 2021 (sobota)
svátek má Zdeněk

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Elena Gorolová o nucených sterilizacích: O odškodnění usilujeme, ale mateřství nám už nikdo nevrátí

8.6.2016 16:19
Elena Gorolová, jedna ze stovek protiprávně sterilizovaných žen (Zdroj: www.llp.cz)
Elena Gorolová, jedna ze stovek protiprávně sterilizovaných žen (Zdroj: www.llp.cz)

„Finanční odškodnění, o které usilujeme, není všechno. Za peníze si dítě nekoupíte, nezískáte to, co jste ztratila - možnost mateřství,“ uvedla pro server iDNES.cz Elena Gorolová, která už jedenáct let bojuje za odškodnění neoprávně sterilizovaných žen. Sama k obětem patří – ve svých jednadvaceti letech jí nucenou sterilizaci provedl lékař ve vítkovické porodnici při porodu jejího druhého syna.

Souhlas se zákrokem dostala k podpisu bez vysvětlení. „Já jsem to nestudovala, v těch bolestech je vám to jedno, vezmete tužku a podepíšete,“ říká.

V roce 2004 se na tehdejšího ombudsmana Otakara Motejla obrátilo osmdesát žen. U padesáti z nich se prokázalo, že sterilizace neproběhla podle zákona. Podle Gorolové je však počet žen, kterých se situace týká, mnohem vyšší – na ni samotnou se obrátilo již 150 z nich.

Pokrok za posledních 11 let vidí v tom, že dnes oběti sterilizací vystupují veřejně a o svých příbězích mluví. Před nemocnicí Fifejdy v Ostravě, kde mnoha z nich lékaři při porodu zákrok provedli, uspořádaly demonstraci.

„Scházela jsem se s personály nemocnic, s nimiž jsem diskutovala o tom, co se dělo. Někde mi říkali, že protiprávní sterilizace nikdy neprováděli, jinde přiznali, že se to dělo, že měli instrukce omezovat rození romských dětí,“ přibližuje Gorolová. Za důležité považuje, že se změnila legislativa a přístup ke sterilizacím.

„Žena dnes musí dát naprosto jasný informovaný souhlas, má čas na rozmyšlenou. V roce 2009 za premiéra Fischera a ministra pro lidská práva Kocába se nám konečně omluvila česká vláda. To pro nás je určité zadostiučinění, ale nestačí to,“ dodává. V říjnu loňského roku přitom vláda odmítla návrh ministra Jiřího Dienstbiera, podle podle něhož by poškozeným ženám mělo být vyplaceno odškodné 300 tisíc korun.

Nucené sterilizace se netýkaly pouze romských žen. I ty se Gorolové občas ozývaly. Když zjistily, že ve spolku jsou jen Romky, většinou se nechtěly přidat. „Já bych byla moc ráda, kdyby se připojily, protože tím by nám jen pomohly,“ říká.

Přečteno: 1940x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, odškodnění, RomkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo