romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Eportál a Parlamentní listy zveřejnily letitý protiromský hoax: Romové mají zadarmo taxíka, hromadnou dopravu a město jim kupuje pračky

18.7.2017 14:40, (AKTUALIZOVÁNO 18:10)
Letitý protiromský hoax zveřejnil 18. 7. 2017 server Eportal na doméně parlamentnilisty.cz.
Letitý protiromský hoax zveřejnil 18. 7. 2017 server Eportal na doméně parlamentnilisty.cz.

Několik let starý protiromský hoax, ve kterém se tvrdí, že Romové v Mostě mají zadarmo veřejnou dopravu a město za ně platí taxíky nebo lázně, se opět šíří internetem. Kromě toho, že je aktuálně sdílen na sociálních sítích, tak ho dnes publikoval server Eportál. Odpoledne ho pak převzal i server ParlamentniListy.cz. Server Romea.cz o hoaxu informoval na začátku roku 2014.

"Chci se podělit o zážitek, který mě doslova šokoval při návštěvě města Mostu," začíná článek na Eportálu autorka pod jménem Lenka Žitná, která popisuje svou údajnou jízdu mosteckou tramvají a setkání s kontrolorkou jízdenek. "Všechny cestující, kromě romské mládeže kontrolovala. (...) Když paní kontrolorka chtěla vystoupit, tak jsem na ní zavolala a co ti mladí, ty nekontrolujete? Paní odpověděla, že Romové v Mostě mohou jezdit zadarmo," píše autorka a pokračuje: "Večer jsem musela použít taxíka, byla jsem na setkání několika přátel. Taxikář se se mnou dal do řeči a řekl mi znovu zajímavou věc, co mě šokovala, totiž že jednou do měsíce můžou Romové jezdit taxíkem zadarmo, město to za ně zaplatí."

Podle autorky mají Romové z Mostu dále zadarmo permanentky do lázní a město jim platí nákup praček nebo lednicí.

Tento hoax - nepravdivá informace - se objevila již před několika lety a pravidelně se znovu objevuje. V roce 2013 ho oficiálně vyvracela na žádost jednoho z občanů magistrát města Most.

"Podobné nepravdy se mezi lidmi bohužel šíří, k letité fámě, že mají někteří občané taxi zadarmo, se nedávno přidala další fáma – o bezplatném vstupu na mostecké koupaliště Aquadrom. V příběhu, na který upozorňujete vy, jsou bohužel i další lživé informace, týkající se městské hromadné dopravy.
Město Most nikomu neproplácí jízdné v taxi, ani vstup na koupaliště," napsala v listopadu 2013 na oficiálním webu města Jaroslava Boudová, tajemnice magistrátu.

"Úlevy v městské hromadné dopravě mají v Mostě děti do 15 let a senioři, jsou tedy určeny věkem, žádným jiným měřítkem! Město Most navíc od ledna loňského roku (2012) už ani nevyplácí sociální dávky, protože v rámci reorganizace veřejné správy byla tato činnost převedena na úřady práce," uvedla dále Boudová.

"Informace, které se objevily v mailu, který nám zasíláte, jsou nejen lživé, ale navíc velmi nebezpečné, protože přispívají k eskalaci sociálního napětí v naší společnosti," dodala na závěr tajemnice magistrátu města Most Jaroslava Boudová.

CELÝ PROTIROMSKÝ HOAX

Chci se podělit o zážitek, který mě doslova šokoval při návštěvě města Mostu. Most je znám tím, že je tam hodně Romů a také velká nezaměstnanost. Co mě tak šokovalo, byla jízda tramvají. Jelikož se moc nevyznám v kupovaní lístků, tak jsem si omylem koupila lístek pro dítě. V tramvaji jela romská mládež, která se moc slušně nechovala a dávala hodně nahlas najevo, co jsou
zač.

V tom nastoupila kontrola jízdenek a všechny cestující, kromě romské mládeže kontrolovala. Když jsem předložila svůj lístek /to jsem ještě nevěděla, že je pro děti/, tak mě paní kontrolorka upozornila na malou cenu za lístek. Byla ale ohleduplná

a dovolila mi dokoupit další lístek. Když paní kontrolorka chtěla vystoupit, tak jsem na ní zavolala a co ti mladí, ty nekontrolujete? Paní odpověděla, že Romové v Mostě mohou jezdit zadarmo. Když jsem vystoupila o kousek dál, už ta samá omladina seděla na lavičce a popíjela pivo a kouřila. Tak na to mají a na jízdenky ne?

Večer jsem musela použít taxíka, byla jsem na setkání několika přátel. Taxikář se se mnou dal do řeči a řekl mi znovu zajímavou věc, co mě šokovala, totiž že jednou do měsíce můžou Romové jezdit taxíkem zadarmo, město to za ně zaplatí.

Dále mají permanentky do lázní také zadarmo a když kupují pračku nebo lednici, tak to mají také zadarmo. No zadarmo ne, platí to město.

A pak, že se mají špatně. Je mi 65 let a co si nezaplatím, to nemám. Cely život jsem pracovala, odváděla daně, ale mě nikdo nic zadarmo nedá. Město Most musí být hodně bohaté, když tak může platit a nic od nich nepožaduje a oni se jen smějí. Píši to jen proto, abych se podělila o tenhle zážitek.

Klidně to pošlete dál.

Přečteno: 3569x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, manipulace, Média, Rasismus, Extremismus, Sociální sítě, Most, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo