romea - logo
19. září 2019 (čtvrtek)
svátek má Zita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Etická komise předá dekrety oceněným účastníkům třetího odboje

Praha, 23.6.2014 21:55, (ROMEA)
Pomník obětem komunismu v Praze na úpatí Petřína (FOTO: Wikimedia Commons, Ludek)
Pomník obětem komunismu v Praze na úpatí Petřína (FOTO: Wikimedia Commons, Ludek)

V úterý dne 24. června 2014 proběhne od 13.00 hodin v budově Úřadu vlády ČR, Strakově akademii, slavnostní předání pamětních dekretů a odznaků účastníkům odboje a odporu proti komunismu oceněným Etickou komisí České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu.

Etická komise byla zřízena zákonem č. 262/2011 Sb., o účastnících odboje a odporu proti komunismu, především z toho důvodu, aby plnila roli odvolacího orgánu proti rozhodnutím Ministerstva obrany o zamítnutí žádostí o udělení statusu účastníka odboje a odporu proti komunismu, zejména v těch případech, kdy se z hlediska věcného posouzení jedná o případy hraniční a komplikované.

Mezi devět členů Etické komise patří významné osobnosti společenského a politického života, z nichž se mnohé samy postavily proti komunistickému režimu v Československu, tj. prof. PhDr. Jan Sokol, CSc., Ph.D., Miloslav Nerad, PhDr. Marie Rút Křížková, JUDr. Stanislav Devátý, Dr., Mgr. Miloš Rejchrt, a dále osobnosti, které se svou činností zasadily o přijetí zákona č. 262/2011 Sb. nebo se dlouhodobě problematikou totalitních režimů zabývají, tj. MVDr. Jiří Liška, JUDr. Jan Kudrna Ph.D., PhDr. Prokop Tomek, Ph.D., místopředseda Etické komise, a Mgr. Jiří Kaucký, předseda Etické komise.

Účast na slavnostním předávání ocenění přislíbil ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Mgr. Jiří Dienstbier a ministr kultury Mgr. Daniel Herman. Pamětní dekrety a odznaky předá předseda Etické komise ČR pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu Mgr. Jiří Kaucký oceněným účastníkům třetího odboje Karlu Kovaříkovi, Jiřímu Kopřivovi, Milanu Matějů a Eduardu Markovi. Za účastníka odboje a odporu proti komunismu Václava Pešáka, oceněného in memoriam, převezme pamětní dekret a odznak jeho syn Václav Pešák, ml.

Slavnostního předávání se dále zúčastní představitelé Ministerstva obrany ČR, Ústavu pro studium totalitních režimů, Archivu bezpečnostních složek a Konfederace politických vězňů.

Medailonky oceněných

  • Karel Kovařík (nar. 1937) – převezme ocenění za spolupráci se zahraniční zpravodajskou službou demokratického státu v roce 1956, čímž naplnil formu odboje a odporu proti komunismu dle § 3 odst. 1 zákona č. 262/2011 Sb. (proces „Josef Olšaník ml. a spol.“);
  • Jiří Kopřiva (nar. 1932) – převezme ocenění za aktivní působení ve skupině „Hvězda“ či také „Ata“, jejíž členové bojovali proti komunistickému režimu zejména šířením letáků, v období od března 1949 do září 1949, čímž naplnil formu odboje a odporu proti komunismu dle § 3 odst. 3 zákona č. 262/2011 Sb. (proces „Stříteský a spol.“);
  • Milan Matějů (nar. 1933) – převezme ocenění za aktivní působení v odbojové skupině Vladivoje Tomka, která vedla proti komunistickému režimu v Československu ozbrojený boj a vykonávala další protikomunistické akce zaměřené na obnovu svobody, demokracie a na oslabení komunistického režimu, v období od roku 1950 až do roku 1953, čímž naplnil formu odboje a odporu proti komunismu dle § 3 odst. 3 zákona č. 262/2011 Sb. (proces „Vladivoj Tomek a spol.“);
  • Eduard Marek (nar. 1917) – převezme ocenění za celoživotní postoje a působení ve prospěch ideálů českého skautingu, které manifestovaly politické a mravní demokratické přesvědčení účastníka řízení, konkrétně za jeho veřejné postoje bránící začlenění skautské organizace do Československého svazu mládeže v r. 1949, spočívající mimo jiné v odmítnutí převedení jím vedeného skautského oddílu v Praze do Pionýrské organizace Československého svazu mládeže, za což byl závažně postižen, a dále za veřejné postoje bránící začlenění znovuobnovené skautské organizace do Pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže v roce 1970, čímž naplnil formu odboje a odporu proti komunismu dle § 3 odst. 4 zákona č. 262/2011 Sb.;
  • Václav Pešák (nar. 1925, zemř. 1988) – převezme ocenění za aktivní zapojení do činnosti odbojové skupiny „Hory Hostýnské“ v roce 1950, čímž naplnil formu odboje a odporu proti komunismu dle § 3 odst. 3 zákona č. 262/2011 Sb. (proces „Jaroslav Vymětalík a spol.“).
Vláda ČR, Tisková zpráva
Přečteno: 697x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komunismus, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo