romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

ERTF vyčítá i ČR zdrženlivost v boji s rasismem

Paříž, 10.10.2014 10:49, (ROMEA)
Evropské fórum Romů a travellerů (ERTF) (Ilustrační foto)
Evropské fórum Romů a travellerů (ERTF) (Ilustrační foto)

"Zdrženlivost" v boji s protiromským rasismem a při zlepšování každodenního života Romů vyčítá několika evropským státům, včetně České republiky, Evropské fórum Romů a travellerů (ERTF). Ve zveřejněné zprávě podle agentury AFP jmenuje kromě ČR také Slovensko a další čtyři země.

"Situace Romů není dnes o nic lepší, než tomu bylo před 40 lety. A v některých aspektech je dokonce horší," konstatuje organizace, která sídlí ve Štrasburku a má partnerskou smlouvu s Radou Evropy (RE). ERTF si přitom stěžuje na to, že nebyla realizována řada doporučení, která v této souvislosti členským státům Rada Evropy dala.

"Ještě závažnější je zdrženlivost jistých členských států, pokud jde o realizaci právně závazných rozhodnutí" vydaných například Evropským soudem pro lidská práva (ESLP), stěžuje si ERTF ve zprávě.

"Chybí politická vůle, většina zemí nepovažuje romskou otázku za prioritní nebo říká, že na zlepšení situace není dostatek peněz," uvádí fórum. Poukazuje přitom na přetrvávající "velkou netoleranci" nebo dokonce "rasismus" vůči Romům, které politici nezřídka používají jako "obětní beránky".

Situace je "problematická všude ve 47 zemích Rady Evropy", konstatuje ERTF ve zprávě. Zvláště znepokojivá je ale podle něj v šesti zemích - v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Makedonii, Německu a Rumunsku.

Česku fórum podle AFP vyčítá "segregaci" uplatňovanou vůči romským dětem ve školách. Připomíná, že Prahu kvůli této praxi odsoudil ESLP v roce 2006, ale "od té doby se nic nezměnilo".

Stejný problém se podle ERTF týká Slovenska, kde jsou prý Romové rovněž nerovnoprávní, pokud jde o podmínky bydlení.

Přečteno: 688x
 

Kam dál:

Štítky:  

Česká republika, ERTF, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo