romea - logo
29. května 2020 (pátek)
svátek má Maxim
Loading
rozšířené vyhledávaní

ERTF vyčítá i ČR zdrženlivost v boji s rasismem

Paříž, 10.10.2014 10:49, (ROMEA)
Evropské fórum Romů a travellerů (ERTF) (Ilustrační foto)
Evropské fórum Romů a travellerů (ERTF) (Ilustrační foto)

"Zdrženlivost" v boji s protiromským rasismem a při zlepšování každodenního života Romů vyčítá několika evropským státům, včetně České republiky, Evropské fórum Romů a travellerů (ERTF). Ve zveřejněné zprávě podle agentury AFP jmenuje kromě ČR také Slovensko a další čtyři země.

"Situace Romů není dnes o nic lepší, než tomu bylo před 40 lety. A v některých aspektech je dokonce horší," konstatuje organizace, která sídlí ve Štrasburku a má partnerskou smlouvu s Radou Evropy (RE). ERTF si přitom stěžuje na to, že nebyla realizována řada doporučení, která v této souvislosti členským státům Rada Evropy dala.

"Ještě závažnější je zdrženlivost jistých členských států, pokud jde o realizaci právně závazných rozhodnutí" vydaných například Evropským soudem pro lidská práva (ESLP), stěžuje si ERTF ve zprávě.

"Chybí politická vůle, většina zemí nepovažuje romskou otázku za prioritní nebo říká, že na zlepšení situace není dostatek peněz," uvádí fórum. Poukazuje přitom na přetrvávající "velkou netoleranci" nebo dokonce "rasismus" vůči Romům, které politici nezřídka používají jako "obětní beránky".

Situace je "problematická všude ve 47 zemích Rady Evropy", konstatuje ERTF ve zprávě. Zvláště znepokojivá je ale podle něj v šesti zemích - v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Makedonii, Německu a Rumunsku.

Česku fórum podle AFP vyčítá "segregaci" uplatňovanou vůči romským dětem ve školách. Připomíná, že Prahu kvůli této praxi odsoudil ESLP v roce 2006, ale "od té doby se nic nezměnilo".

Stejný problém se podle ERTF týká Slovenska, kde jsou prý Romové rovněž nerovnoprávní, pokud jde o podmínky bydlení.

Přečteno: 689x
 

Kam dál:

Štítky:  

Česká republika, ERTF, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo