romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropský soud pro lidská práva: Extremistická Dělnická strana je definitivně rozpuštěna

Štrasburg, 10.4.2013 15:45, (ROMEA)
Prvomájová demonstrace extrémistů 1.5. 2009 v Brně
Prvomájová demonstrace extrémistů 1.5. 2009 v Brně

Evropský soud pro lidská práva zastavil řízení o stížnosti rozpuštěné Dělnické strany (DS) a jejího bývalého předsedy Tomáše Vandase. Na svém webu to uvedlo ministerstvo spravedlnosti, podle kterého tak lze rozpuštění strany považovat za definitivní.

Extremistickou DS rozpustil v únoru 2010 Nejvyšší správní soud. V historii samostatné České republiky to bylo poprvé, kdy soud rozpustil některou z politických stran kvůli její politické činnosti. Většina představitelů i řadových členů DS přešla po rozpuštění strany do Dělnické strany sociální spravedlnosti. Vandas se stal jejím předsedou.

Podle ministerstva zastavil štrasburský soud řízení už 26. března. "Důvodem rozhodnutí byla skutečnost, že stěžovatelé nereagovali na stanovisko vlády k přijatelnosti a odůvodněnosti jejich stížnosti, a to ani po upozornění ze strany Evropského soudu o procesních důsledcích, které může tento postup mít," napsal úřad v tiskovém prohlášení. Proti rozhodnutí, které stěžovatelům znemožňuje navrhnout obnovu řízení před českým Ústavním soudem, nelze podat opravný prostředek.

Vzhledem k tomu, že na vnitrostátní úrovni řízení pravomocně skončilo a Ústavní soud rozhodnutí Nejvyššího správního soudu potvrdil, přičemž nebyl vydán rozsudek Evropského soudu pro lidská práva, který by mohl případně představovat důvod pro obnovu řízení před Ústavním soudem, lze považovat rozpuštění Dělnické strany za definitivní," shrnul dnes pro ČTK ředitel tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Robert Schuster.

O rozpuštění strany se snažila už vláda Mirka Topolánka (ODS), soud však návrh zamítl. Druhý pokus, tentokrát kabinetu Jana Fischera, už byl úspěšný. Vláda argumentovala tím, že DS mimo jiné cíleně vyvolávala napětí ve společnosti, urážela menšiny, ohrožovala demokracii a zaštiťovala neonacisty.

Strana si na rozsudek Nejvyššího správního soudu následně stěžovala u Ústavního soudu, ten ale její stížnost odmítl. Vandas se proto obrátil na Evropský soud pro lidská práva. Expředseda DS v minulosti uvedl, že štrasburský soud by měl jeho stížnosti vyhovět, protože rozpuštění jakékoliv politické strany je důkazem slabosti vládnoucího režimu a pošlapáním pluralitního politického systému a ústavou zaručených svobod.

brf, ČTK
Přečteno: 1423x
 

Kam dál:

Štítky:  

DS, DSSS, Soud, Extremismus, Neonacismus, Pochod, Demonstrace, Dělnická mládežHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo