romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropští Romové budou demonstrovat v Bruselu. Finance nejsou efektivně využívané, vadí jim chudoba a diskriminace, chtějí založit Romský kongres

27.6.2019 13:24
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)

Zástupci Romů z Česka, Slovenska, Maďarska, Británie, Francie, Belgie a jiných států přijedou v pondělí 8. 7. do Bruselu, aby od 11 hodin dopoledne společně demonstrovali před Evropským parlamentem. Serveru Romea.cz to oznámil Štefan Pongo, jeden z hlavních organizátorů demonstrace.

Vadí jim, že evropské peníze posílané do jednotlivých států na boj s chudobou se ztrácí v soukromých kapsách a situace desetitisíců Romů žijících v bídě se nijak nemění. Dále poukazují na rostoucí radikalizaci společnosti a varují před rasovou nenávistí, které bylo jejich etnikum v minulosti mnohokrát vystaveno. Navrhují zřízení Romského kongresu, do nějž by byli voleni romští zástupci a zástupkyně ze všech zemí Evropské unie.

Několikahodinové akce se mají podle organizátorů zúčastnit stovky lidí z různých koutů Evropy.

"Během demonstrace zazní kromě politických projevů také živá romská hudba doprovázená tanci v tradičních krojích. Organizátoři se sejdou s europoslancem Tomášem Zdechovským a předají mu své požadavky. Tisková konference pro novináře bude v 10:30 na Place de Luxembourg," oznámil Pongo serveru Romea.cz.

Jednoho z hlavních organizátorů, řidiče kamionu a sledovaného romského blogera Štefana Ponga, přiměla ke zorganizování akce nedávná návštěva východního Slovenska.

"Žijí tam tisíce rodin ve strašných podmínkách bez vody a plynu, bez odvozu komunálního odpadu. Děti si hrají mezi krysami, nemocní nemají přístup k lékařské péči. To je opravdu obraz jednadvacátého století v nejbohatší ekonomice světa?" klade si otázku Pongo.

Štefan Pongo žije s rodinou v Manchesteru ve Velké Británii, kam se přestěhoval před patnácti lety z České republiky kvůli rasové diskriminaci. Podle jeho vlastních slov mu stejně jako dalšímu organizátoru Petru Torákovi nejvíce vadí, že evropské prostředky určené pro pomoc lidem v bídě, jsou naopak zneužívány k jejímu umělému udržování.

"Je to začarovaný kruh. Chudí lidé jsou využíváni jako návnada: Podívejte, je tu chudoba, pošlete další peníze!“ uvádí bývalý policista Petr Torák., kterého britská královna vyznamenala za vynikající službu jeho nové vlasti, kam podobně jako Pongovi odešel před dvaceti lety.  

Torák i Pongo se shodují na tom, že je třeba důsledná kontrola toku peněz určených chudým evropským Romům. Proto navrhují zřízení nového orgánu podléhajícího Radě Evropy – Romského kongresu.

"Romové nikde nemají svůj vlastní stát. V Evropě jich ale dohromady žije dvanáct milionů. To je víc, než kolik má obyvatel kupříkladu Maďarsko nebo Česko. Přitom jejich politické zastoupení na lokální i evropské úrovni je minimální," říká Torák.

Navrhovaná romská instituce má mít podle nich ještě další zásadní význam. "V posledních letech jsme svědky narůstající nenávisti, slovních i fyzických útoků. Politická scéna se radikalizuje. Pokud se my Romové nesjednotíme a nebudeme politicky reagovat, mohla by se opakovat nedávná historie," varuje Štefan Pongo.

"Romové přišli do Evropy před více než 500 lety. Jejich kultura se stala nedílnou součástí kultur evropských národů. V minulosti ale byli mnohokrát vystaveni pronásledování a pogromům, za druhé světové války se je nacisté pokusili vyhladit společně s evropskými Židy," uvádí organizátoři v tiskové zprávě a Pongo k tomu dodává: "Ani dnes nejsme v mnoha zemích Evropské unie plnoprávnými občany.“

Pongo na sebe upozornil například odpovědí na kritiku prezidenta Miloše Zemana, že Romové nepracují. Na základě jeho výzvy a zveřejnění zprávy na zpravodajském serveru Romea.cz zaplavily v loňském roce sociální sítě desetitisíce fotek pracujících Romů.

Historie romských mezinárodních organizací

Ve světě v současné době již působí několik romských mezinárodních organizací. K té nejstarší patří Mezinárodní romská unie (IRU), která vznikla na druhém světovém kongrese Romů, který probíhal 8 - 11. dubna 1978. Největší rozmach zaznamenala organizace v 90. letech minulého století, kdy Ian Hancock jako zástupce IRU při OSN v roce 1993 úspěšně vyjednal pro IRU speciální konzultativní status v Ekonomickém a sociálním výboru OSN (ECOSOC). V roce 2000 byl na V. kongresu, který probíhal v Praze, zvolen prezidentem IRU Emil Ščuka, přijata byl také Charta, kde se IRU deklarovala jako zástupce všech Romů.

Další mezinárodní organizací je Romský národní kongres (RNC), který má kořeny v Německu 80. let. Ústřední osobou RNC byl dlouholetý německý romský aktivista a šéf Unie Romů a Sintů (RCU) Rudko Kawczynski. RNC se pak stal jednou ze zakládajících organizací další mezinárodní organizace Romů - Evropského fóra Romů a Travelerů (ERTF).

Nejnovější politickou organizací působící na mezinárodním poli je Světová organizace Romů Rromanipen (WRO), která vznikla 26. dubna 2011. WRO sídlí v bělehradské části Zemun. Již z organizačních stanov WRO lze vyvodit, že se jedná o organizaci se srbskými kořeny.

Přečteno: 2287x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Brusel, Evropská unie, Mezinárodní romská unieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo