romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropští Romové budou demonstrovat v Bruselu. Finance nejsou efektivně využívané, vadí jim chudoba a diskriminace, chtějí založit Romský kongres

27.6.2019 13:24
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)

Zástupci Romů z Česka, Slovenska, Maďarska, Británie, Francie, Belgie a jiných států přijedou v pondělí 8. 7. do Bruselu, aby od 11 hodin dopoledne společně demonstrovali před Evropským parlamentem. Serveru Romea.cz to oznámil Štefan Pongo, jeden z hlavních organizátorů demonstrace.

Vadí jim, že evropské peníze posílané do jednotlivých států na boj s chudobou se ztrácí v soukromých kapsách a situace desetitisíců Romů žijících v bídě se nijak nemění. Dále poukazují na rostoucí radikalizaci společnosti a varují před rasovou nenávistí, které bylo jejich etnikum v minulosti mnohokrát vystaveno. Navrhují zřízení Romského kongresu, do nějž by byli voleni romští zástupci a zástupkyně ze všech zemí Evropské unie.

Několikahodinové akce se mají podle organizátorů zúčastnit stovky lidí z různých koutů Evropy.

"Během demonstrace zazní kromě politických projevů také živá romská hudba doprovázená tanci v tradičních krojích. Organizátoři se sejdou s europoslancem Tomášem Zdechovským a předají mu své požadavky. Tisková konference pro novináře bude v 10:30 na Place de Luxembourg," oznámil Pongo serveru Romea.cz.

Jednoho z hlavních organizátorů, řidiče kamionu a sledovaného romského blogera Štefana Ponga, přiměla ke zorganizování akce nedávná návštěva východního Slovenska.

"Žijí tam tisíce rodin ve strašných podmínkách bez vody a plynu, bez odvozu komunálního odpadu. Děti si hrají mezi krysami, nemocní nemají přístup k lékařské péči. To je opravdu obraz jednadvacátého století v nejbohatší ekonomice světa?" klade si otázku Pongo.

Štefan Pongo žije s rodinou v Manchesteru ve Velké Británii, kam se přestěhoval před patnácti lety z České republiky kvůli rasové diskriminaci. Podle jeho vlastních slov mu stejně jako dalšímu organizátoru Petru Torákovi nejvíce vadí, že evropské prostředky určené pro pomoc lidem v bídě, jsou naopak zneužívány k jejímu umělému udržování.

"Je to začarovaný kruh. Chudí lidé jsou využíváni jako návnada: Podívejte, je tu chudoba, pošlete další peníze!“ uvádí bývalý policista Petr Torák., kterého britská královna vyznamenala za vynikající službu jeho nové vlasti, kam podobně jako Pongovi odešel před dvaceti lety.  

Torák i Pongo se shodují na tom, že je třeba důsledná kontrola toku peněz určených chudým evropským Romům. Proto navrhují zřízení nového orgánu podléhajícího Radě Evropy – Romského kongresu.

"Romové nikde nemají svůj vlastní stát. V Evropě jich ale dohromady žije dvanáct milionů. To je víc, než kolik má obyvatel kupříkladu Maďarsko nebo Česko. Přitom jejich politické zastoupení na lokální i evropské úrovni je minimální," říká Torák.

Navrhovaná romská instituce má mít podle nich ještě další zásadní význam. "V posledních letech jsme svědky narůstající nenávisti, slovních i fyzických útoků. Politická scéna se radikalizuje. Pokud se my Romové nesjednotíme a nebudeme politicky reagovat, mohla by se opakovat nedávná historie," varuje Štefan Pongo.

"Romové přišli do Evropy před více než 500 lety. Jejich kultura se stala nedílnou součástí kultur evropských národů. V minulosti ale byli mnohokrát vystaveni pronásledování a pogromům, za druhé světové války se je nacisté pokusili vyhladit společně s evropskými Židy," uvádí organizátoři v tiskové zprávě a Pongo k tomu dodává: "Ani dnes nejsme v mnoha zemích Evropské unie plnoprávnými občany.“

Pongo na sebe upozornil například odpovědí na kritiku prezidenta Miloše Zemana, že Romové nepracují. Na základě jeho výzvy a zveřejnění zprávy na zpravodajském serveru Romea.cz zaplavily v loňském roce sociální sítě desetitisíce fotek pracujících Romů.

Historie romských mezinárodních organizací

Ve světě v současné době již působí několik romských mezinárodních organizací. K té nejstarší patří Mezinárodní romská unie (IRU), která vznikla na druhém světovém kongrese Romů, který probíhal 8 - 11. dubna 1978. Největší rozmach zaznamenala organizace v 90. letech minulého století, kdy Ian Hancock jako zástupce IRU při OSN v roce 1993 úspěšně vyjednal pro IRU speciální konzultativní status v Ekonomickém a sociálním výboru OSN (ECOSOC). V roce 2000 byl na V. kongresu, který probíhal v Praze, zvolen prezidentem IRU Emil Ščuka, přijata byl také Charta, kde se IRU deklarovala jako zástupce všech Romů.

Další mezinárodní organizací je Romský národní kongres (RNC), který má kořeny v Německu 80. let. Ústřední osobou RNC byl dlouholetý německý romský aktivista a šéf Unie Romů a Sintů (RCU) Rudko Kawczynski. RNC se pak stal jednou ze zakládajících organizací další mezinárodní organizace Romů - Evropského fóra Romů a Travelerů (ERTF).

Nejnovější politickou organizací působící na mezinárodním poli je Světová organizace Romů Rromanipen (WRO), která vznikla 26. dubna 2011. WRO sídlí v bělehradské části Zemun. Již z organizačních stanov WRO lze vyvodit, že se jedná o organizaci se srbskými kořeny.

Přečteno: 1795x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Brusel, Evropská unie, Mezinárodní romská unieHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo