romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropští Romové budou demonstrovat v Bruselu. Finance nejsou efektivně využívané, vadí jim chudoba a diskriminace, chtějí založit Romský kongres

27.6.2019 13:24
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)

Zástupci Romů z Česka, Slovenska, Maďarska, Británie, Francie, Belgie a jiných států přijedou v pondělí 8. 7. do Bruselu, aby od 11 hodin dopoledne společně demonstrovali před Evropským parlamentem. Serveru Romea.cz to oznámil Štefan Pongo, jeden z hlavních organizátorů demonstrace.

Vadí jim, že evropské peníze posílané do jednotlivých států na boj s chudobou se ztrácí v soukromých kapsách a situace desetitisíců Romů žijících v bídě se nijak nemění. Dále poukazují na rostoucí radikalizaci společnosti a varují před rasovou nenávistí, které bylo jejich etnikum v minulosti mnohokrát vystaveno. Navrhují zřízení Romského kongresu, do nějž by byli voleni romští zástupci a zástupkyně ze všech zemí Evropské unie.

Několikahodinové akce se mají podle organizátorů zúčastnit stovky lidí z různých koutů Evropy.

"Během demonstrace zazní kromě politických projevů také živá romská hudba doprovázená tanci v tradičních krojích. Organizátoři se sejdou s europoslancem Tomášem Zdechovským a předají mu své požadavky. Tisková konference pro novináře bude v 10:30 na Place de Luxembourg," oznámil Pongo serveru Romea.cz.

Jednoho z hlavních organizátorů, řidiče kamionu a sledovaného romského blogera Štefana Ponga, přiměla ke zorganizování akce nedávná návštěva východního Slovenska.

"Žijí tam tisíce rodin ve strašných podmínkách bez vody a plynu, bez odvozu komunálního odpadu. Děti si hrají mezi krysami, nemocní nemají přístup k lékařské péči. To je opravdu obraz jednadvacátého století v nejbohatší ekonomice světa?" klade si otázku Pongo.

Štefan Pongo žije s rodinou v Manchesteru ve Velké Británii, kam se přestěhoval před patnácti lety z České republiky kvůli rasové diskriminaci. Podle jeho vlastních slov mu stejně jako dalšímu organizátoru Petru Torákovi nejvíce vadí, že evropské prostředky určené pro pomoc lidem v bídě, jsou naopak zneužívány k jejímu umělému udržování.

"Je to začarovaný kruh. Chudí lidé jsou využíváni jako návnada: Podívejte, je tu chudoba, pošlete další peníze!“ uvádí bývalý policista Petr Torák., kterého britská královna vyznamenala za vynikající službu jeho nové vlasti, kam podobně jako Pongovi odešel před dvaceti lety.  

Torák i Pongo se shodují na tom, že je třeba důsledná kontrola toku peněz určených chudým evropským Romům. Proto navrhují zřízení nového orgánu podléhajícího Radě Evropy – Romského kongresu.

"Romové nikde nemají svůj vlastní stát. V Evropě jich ale dohromady žije dvanáct milionů. To je víc, než kolik má obyvatel kupříkladu Maďarsko nebo Česko. Přitom jejich politické zastoupení na lokální i evropské úrovni je minimální," říká Torák.

Navrhovaná romská instituce má mít podle nich ještě další zásadní význam. "V posledních letech jsme svědky narůstající nenávisti, slovních i fyzických útoků. Politická scéna se radikalizuje. Pokud se my Romové nesjednotíme a nebudeme politicky reagovat, mohla by se opakovat nedávná historie," varuje Štefan Pongo.

"Romové přišli do Evropy před více než 500 lety. Jejich kultura se stala nedílnou součástí kultur evropských národů. V minulosti ale byli mnohokrát vystaveni pronásledování a pogromům, za druhé světové války se je nacisté pokusili vyhladit společně s evropskými Židy," uvádí organizátoři v tiskové zprávě a Pongo k tomu dodává: "Ani dnes nejsme v mnoha zemích Evropské unie plnoprávnými občany.“

Pongo na sebe upozornil například odpovědí na kritiku prezidenta Miloše Zemana, že Romové nepracují. Na základě jeho výzvy a zveřejnění zprávy na zpravodajském serveru Romea.cz zaplavily v loňském roce sociální sítě desetitisíce fotek pracujících Romů.

Historie romských mezinárodních organizací

Ve světě v současné době již působí několik romských mezinárodních organizací. K té nejstarší patří Mezinárodní romská unie (IRU), která vznikla na druhém světovém kongrese Romů, který probíhal 8 - 11. dubna 1978. Největší rozmach zaznamenala organizace v 90. letech minulého století, kdy Ian Hancock jako zástupce IRU při OSN v roce 1993 úspěšně vyjednal pro IRU speciální konzultativní status v Ekonomickém a sociálním výboru OSN (ECOSOC). V roce 2000 byl na V. kongresu, který probíhal v Praze, zvolen prezidentem IRU Emil Ščuka, přijata byl také Charta, kde se IRU deklarovala jako zástupce všech Romů.

Další mezinárodní organizací je Romský národní kongres (RNC), který má kořeny v Německu 80. let. Ústřední osobou RNC byl dlouholetý německý romský aktivista a šéf Unie Romů a Sintů (RCU) Rudko Kawczynski. RNC se pak stal jednou ze zakládajících organizací další mezinárodní organizace Romů - Evropského fóra Romů a Travelerů (ERTF).

Nejnovější politickou organizací působící na mezinárodním poli je Světová organizace Romů Rromanipen (WRO), která vznikla 26. dubna 2011. WRO sídlí v bělehradské části Zemun. Již z organizačních stanov WRO lze vyvodit, že se jedná o organizaci se srbskými kořeny.

Přečteno: 2016x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Brusel, Evropská unie, Mezinárodní romská unieHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo