romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Exkluzivní výzkum Slova 21: Romské ženy mívají většinou základní či střední vzdělání, příjem do 10 000, setkaly se s diskriminací v práci i při hledání bydlení

Praha, 3.9.2014 16:18, (ROMEA-AKRUALIZACE)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Většina českých Romek považuje vzdělání svých dětí za velmi důležité. Vyplývá to z exkluzivního výzkumu Občanského sdružení Slovo 21, který se zaměřuje na postavení romských žen v tuzemsku. Zapojilo se do něj celkem 600 Romek z deseti českých měst. Výzkum se snaží vyvrátit stereotypní představy o Romech, konkrétně romských žen, na podložených datech.

„O romských ženách v České republice převládá mínění, že nechtějí pracovat a vzdělávat se, že mají hodně dětí, a domnívají se, že pro jejich potomky není důležité mít kvalitní vzdělání. Relevantní údaje, které by toto tvrzení potvrdily nebo vyvrátily, neexistují. Proto jsme se rozhodli prozkoumat opravdové postavení žen v české společnosti i romské komunitě a ukázat na výzvy, kterým denně čelí,“ píše se v předmluvě závěrečné zprávy výzkumu. Výsledky analýzy, které zpracoval expertní tým z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, ukazují, že Romky v Česku se chtějí vzdělávat, přejí si pracovat a požadují pro své děti kvalitní vzdělání.

DOKUMENT

Romské ženy mívají nižší vzdělání a příjem

Romské ženy v ČR mívají většinou základní či střední vzdělání bez maturity. Příjem mívají do 10 000 korun měsíčně. Setkaly se s diskriminací v práci i při hledání bydlení. Nejčastěji žijí s rodinou v podnájmu. Obvykle se vdávají mezi 18. a 21. rokem. Péče o domácnost a potomky většinou leží na nich.

Výsledky průzkumu představila jedna z autorek Selma Muhič Dizdarevič. Podle ní není ale možné získané údaje naprosto zobecnit.

Celkem 46 procent dotázaných vychodilo základní školu, čtvrtina se vyučila. Maturitu mělo 11 procent žen a tři procenta získala vysokoškolský titul. Tři procenta byla také bez vzdělání a tři procenta absolvovala zvláštní školu.

Své děti v získání vyššího vzdělání by podpořilo 85 procent romských matek. Na třídní schůzky chodí pravidelně ale jen dvě pětiny dotázaných, naopak 31 procent na ně nechodí nikdy.

Zhruba sedm z deseti Romek mělo příjem do 10.000 korun. Třetina romských žen měla příjem do 5000 korun, od 5000 do 10.000 pak téměř dvě pětiny. Víc než 30.000 korun mělo kolem procenta romských žen.

V domácnosti s méně než 5000 korun žilo asi osm procent dotázaných. Zhruba šest procent žen bylo v rodině s příjmem nad 40 000 korun. Nejčastěji respondentky žily v domácnosti s příjmem mezi 15 000 a 20 000 korun, takto odpověděly tři z deseti žen.

Podle zjištění v romských rodinách převládá tradiční rozdělení rolí. O děti a domácnost se samy starají tři pětiny dotázaných. Necelé dvě pětiny žen řekly, že se o péči o potomky a domácnost dělí s mužem. Dvě procenta Romek odpověděly, že tato práce leží hlavně na muži. Celkem 44 procent dotázaných uvedlo, že v rodině rozhodují společně s partnerem. Samo rozhoduje prý 34 procent žen. Dalších 22 procent žen řeklo, že v domácnosti rozhoduje muž.

Většina Romek podporuje své děti v dalším vzdělávání

Z exkluzivního výzkumu Občanského sdružení Slovo 21 je zřejmé, že většina Romek považuje vzdělání jejich dětí za klíčové. Opak si myslí pouze 6 % respondentek. Nejčastěji by si pro své děti přály střední školu s maturitou nebo bez maturity. Každá šestá romská žena by navíc podle průzkumu chtěla, aby její děti měly vysokoškolský titul. Naprostá většina respondentek (99 %) nechce, aby jejich potomci chodili na praktickou, dříve zvláštní školu. Romky se ve výzkumu shodují, že znalosti nabyté na těchto školách nejsou v žádném případě dostačující.

Romky ve výzkumu také uvádějí, jak litují toho, že ony samy nevěnovaly vzdělání dostatečnou pozornost. Téměř všechny respondentky přiznaly, že by rády nedostatek vzdělání dohnaly. Nejčastěji se zmiňovaly o možnosti rekvalifikace nebo dalšího vzdělávání za předpokladu, pokud by jim to finanční situace dovolila.

Většina chce pracovat

Téměř všechny respondentky exkluzivního výzkumu o postavení romských žen odpověděly, že by chtěly pracovat. Doma by prý zůstaly pouze v době, kdyby měly malé děti. Z výzkumu vyplývá, že se snaží aktivně práci hledat, dále se vzdělávat a jsou ochotné pracovat na směny. „Dneska je moderní doba. Dneska můžou pracovat oba, to není jako předtím, že ženská se musela starat doma o děti, vařit a chlap chodil do práce. Dneska tam musí i ženská, je bída,“ říká jedna z respondentek.

Romky podle průzkumu zaměstnání považují za důležité nejen z finančních důvodů, ale i kvůli osobnímu rozvoji. Většina z nich (82 %) se ale domnívá, že v jejich okolí není dostatek příležitostí. Na druhou stranu je nutné dodat, že kvůli zaměstnání by skoro polovina dotazovaných žen (42 %) nebyla ochotná se stěhovat. Šetření také ukázalo, že skoro tři čtvrtiny Romek nemá zkušenost s propuštěním ze zaměstnání ve zkušební době.

Romské ženy mívají většinou dvě děti

Často slýchané tvrzení, že Romky mají hodně dětí, se v exkluzivním výzkumu nepotvrdilo. Skoro třetina Romek (29 %)má dvě děti, více než pětina dotazovaných (21 %) tři děti a jen o něco méně dotazovaných (1 9 %) má pouze jedno dítě. Podorobnější informace o postavení romských žen v České republice nabízí nová publikace Občanského sdružení Slovo 21. Výsledky exkluzivního výzkumu můžou sloužit jako relevantní zdroj například pro tvorbu strategie romské integrace nebo pro programy, které chtějí reagovat na skutečné potřeby romských žen v České republice.

Výzkum byl realizován od září 2013 do května 2014, dotazníky vyplnilo 600 Romek ve věku 17 až 77 let z 23 měst České republiky. Dotazníkové šetření provedlo 20 vyškolených romských žen a zahrnulo témata navržená členkami romské ženské skupiny Manushe. Tato sekce organizace Slovo 21 už léta aktivně působí v oblasti posilování postavení romských žen v romské komunitě i ve společnosti obecně.

Specifikum tohoto výzkumu je právě v aktivním zapojení romských žen – od základní myšlenky o potřebě dostat relevantní údaje a určit hlavní témata působnosti šetření, které nejlépe ukážou opravdové postavení Romek – až po realizaci samotného výzkumu.

bau, fk, ČTK, Slovo 21
Přečteno: 2787x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výzkum, Slovo 21, Romské ženy, Manushe, postavení ve společnostiHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo