romea - logo
15. července 2019 (pondělí)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Experti nesouhlasí s tím, aby ubytovny tvořily sociální bydlení

Praha, 3.4.2013 15:50, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 17:50)
Tisková konference skupiny akademiků a zástupců organizací pro potřebné, která nesouhlasí s tím, aby součástí sociálního bydlení byly také ubytovny. (FOTO: ROMEA TV)
Tisková konference skupiny akademiků a zástupců organizací pro potřebné, která nesouhlasí s tím, aby součástí sociálního bydlení byly také ubytovny. (FOTO: ROMEA TV)

Skupina akademiků a zástupců organizací pro potřebné nesouhlasí s tím, aby součástí sociálního bydlení byly také ubytovny. Kritizuje analýzu, která to doporučuje. Zároveň žádá vytvoření a přijetí zákona, který by zajistil "kvalitní, cenově dostupné a nesegregované bydlení" pro chudé. Na tiskové konferenci to dnes řekl koordinátor iniciativy Štěpán Ripka. Analýzu si nechalo vypracovat ministerstvo pro místní rozvoj, které má spolu s ministerstvem práce model sociálního bydlení navrhnout.

PŘEČTĚTE SI CELOU KRITIZOVANOU ANALÝZU

"Ubytovny nemohou být řešením pro sociálně slabé. Jsou naopak jednou z forem bezdomovectví, kterou nelze legalizovat," uvedla šéfka Sdružení azylových domů v ČR Veronika Najvert, která zastupuje Evropskou federaci národních organizací pracujících s bezdomovci (FEANTSA). Podle ní lidé v ubytovnách končívají proto, že nemají jinou šanci. Jejich problémy se pak ještě násobí, chudoba a dluhy rostou, dodala šéfka sdružení.

Ubytovny měly původně sloužit k přechodnému ubytování, teď v nich dlouhodobě žijí i početné rodiny. Podle šéfky Sdružení azylových domů v ČR je ale toto prostředí nevhodné, a to zvlášť pro děti. Kritici poukazují na nevyhovující podmínky v ubytovnách i předražené nájmy.

Podle analýzy by ale ubytovny pod přísným dohledem a s omezenými návštěvními hodinami mohly být jednou ze složek sociálního bydlení. Zkušenosti majitelů prý ukazují, že někteří lidé nejsou schopni platit nájem, dodržovat pořádek či neobtěžovat okolí, proto jsou pro ně tato zařízení řešením. Přísnější režim tak chrání před ztrátou bydlení, uvádí analýza.

"Zdá se, že ubytovny určené pro dlouhodobé bydlení jako jedna z forem sociálního bydlení jsou potřebné," uvádí analýza. Podle ní lidí bez domova přibývá, a to třeba kvůli dluhům, výpovědi z bytu či jiným okolnostem. Mají malou šanci, že pokud nájemní byt ztratí, zase se jim ho podaří získat a udržet. "Sociální ubytovny by se mohly stát jednou složkou sociálního bydlení, a to jako jeden ze stupňů prostupného bydlení," uvedly autorky analýzy. Podle nich by se měla zvážit změna zákonů s ohledem na podmínky dlouhodobého bydlení v ubytovnách.

REAKCE MMR NA KRITIKU EXPERTŮ:

Analýzu si nechalo vypracovat ministerstvo pro místní rozvoj, udělal ji loni Ústav územního rozvoje. Sledoval pět obecních a městských ubytoven ze čtyř obcí a měst a dvě soukromá zařízení. Výsledky mají sloužit jako podklad pro model sociálního bydlení.

Většina sledovaných ubytoven byla na kraji obce či města, jedna mimo zástavbu. Byly v nich obvykle vysoké náklady na topení a ohřev vody, vytápěly se dálkově či elektřinou. V ubytovnách převažovaly společné sprchy, WC a kuchyňky. Smlouvy se uzavíraly obvykle na měsíc až tři měsíce. Daly se ale prodlužovat. "V praxi tak bydlí lidé ve všech sledovaných ubytovnách dlouhodobě, často i několik let," uvádí analýza.

Analýza dále doporučuje, aby ubytovny měly střežený vstup a instalovaný kamerový systém. Místnosti určené pro společenské či vzdělávací aktivity mají být využívány pouze pod dohledem pověřeného zaměstnance, anebo nemají být zřizovány vůbec. Vaření či mytí je prý ideální omezovat automaty na žetony a je také vhodné ubytované nutit do bezplatné údržby společných prostor a okolí ubytovny. Analýza mimo to navrhuje změnu stavebních předpisů, tak aby bylo možné legalizovat ubytovny jako objekty vhodné pro dlouhodobé bydlení chudých seniorů, rodin s dětmi, handicapovaných a Romů.

"Proti tendenčně a nekvalitně zpracované analýze se v otevřeném dopise ministrům MMR a MPSV ohradila řada akademiků, výzkumných pracovišť a organizací, mezi nimi i Evropská federace národních organizací pracujících s bezdomovci (FEANTSA). Přitom paradoxně právě o autoritu této uznávané organizace se zpráva zavádějícím způsobem snaží opřít," uvádí se v tiskové zprávě iniciativy.

DOKUMENTY

Signatáři dopisu své stanovisko zakládají na devíti odborných posudcích. Podle nich je hlavním problémem analýzy to, že nezjišťovala skutečnou situaci na ubytovnách, ale pouze vyslechla názory jejich majitelů a provozovatelů. Hedvika Novotná z Fakulty humanitních studií uvádí ve své recenzi, že „závěrečná zpráva nevypovídá o ničem jiném než o zkušenosti šesti provozovatelů s provozováním sedmi ubytoven“. Analýza tak nutně vzbuzuje podezření, že vychází vstříc pouze obchodním zájmům majitelů ubytoven. Podle Novotné není v analýze vůbec zohledněn pohled samotných obyvatel.

Odborníci ve své tiskové zprávě tvrdí, že náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous míní, že jeho resort chce již v tomto roce podporovat zakládání nových ubytoven, které by se zřejmě mohly jmenovat „sociální domovy“.

„Vláda by neměla trestat chudé jejich umísťováním do tzv. sociálních ubytoven. Naopak by v rámci připravované politiky sociálního bydlení měla hledat cesty, jak domácnosti, které na standardní nájemní bydlení nedosáhnou, adekvátně podpořit pro jejich vstup na bytový trh,“ uvádí k tomu Štěpán Ripka.

Vedoucí Katedry sociálních věd Filozofické fakulty Univerzity Pardubice Michal Tošner podotkl, že v ubytovnách žijí hlavně Romové. "Kolem nich se rozvíjí v Česku byznys. Mluví se o nich jako o černém zlatu. Majitelé pořídí několik bytů, které jim pak za vysoké částky pronajímají. Tento byznys se rozrůstá," dodal Tošner. Podle něj tak k pronajímatelům plynou dávky na bydlení.

Podle předloňské analýzy někteří provozovatelé ubytoven stanovili vysoké nájmy, které jim pak dorovnaly doplatky na bydlení. Dávky se tak cíleně zneužívaly. V některých soukromých i městských ubytovnách byl nájem třeba 2,5krát až čtyřikrát vyšší než tržní, uvedla analýza.

Jediným řešením je podle iniciativy zákon o sociálním bydlení. Podle Ripky by cílem státní bytové politiky mělo být zajištění kvalitního, cenově dostupného a nesegregovaného bydlení. Cestou je intenzivní práce na zákonu o sociálním bydlení, který bude definovat standard kvality tohoto bydlení. Dále je nutné legislativní zakotvení povinnosti obcí plánovat a garantovat pro své občany kapacity sociálního bydlení. Ubytovny nemohou být základem politiky sociálního bydlení.

Vznik samostatné normy navrhovalo ve své nedávné analýze i ministerstvo práce. Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous ale už dřív řekl, že soubor kroků by byl efektivnější než nový zákon. MMR podle svého zástupce do konce roku předloží "komplexní řešení", upraví ho v nařízení vlády.

VIDEO

Přečteno: 2089x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ubytování, ubytovny, sociální bydlení, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo