romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Experti se připravují na dezinformace před evropskými volbami

21.3.2019 11:35
Analýza o šíření mýtů o EU na dezinformačních webech v roce 2018 (Zdroj: Manipulatori.cz)
Analýza o šíření mýtů o EU na dezinformačních webech v roce 2018 (Zdroj: Manipulatori.cz)

V souvislosti s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu vypracoval Pražský institut bezpečnostních studií (PSSI) ve spolupráci se spolkem Manipulátoři.cz analýzu šíření mýtů o Evropské unii na dezinformačních webech v roce 2018.

Z výzkumu vyplývá, že EU představovala pro konspirátory oblíbené téma – zmínka o této instituce se objevila v každém desátém textu publikovaném v roce 2018 na 39 analyzovaných webech. Celá pětina z těchto textů obsahovala též minimálně jeden z šesti nejpopulárnějších mýtů o EU blíže analyzovaných v rámci studie. Mezi nejpopulárnější mýty o EU se věnovaly migraci, diktátu ze strany Bruselu a hegemonii Německa a Francie při rozhodování v EU. Naopak například debata o Czexitu, která kulminovala v lednu 2018, se po zbytek roku objevovala pouze minimálně. Studie pracovala s mýty, které spolek Manipulátoři.cz shromažďuje na webu PoPravdě.

„Mýty, dezinformace a polopravdy o EU se v českém prostředí šíří relativně snadno vzhledem k nízké důvěře a informovanosti obyvatelstva o této instituci. Svou roli hrají i někteří politici, kteří se na šíření mýtů o EU často podílejí, a tím pádem zvyšují pravděpodobnost, že proniknou z okrajových dezinformační platforem i do mainstreamových médií,“ říká Jonáš Syrovátka, který se společně s kolegy z PSSI pustil i do analýzy mapující šíření dezinformací o EU.

Šampioni v šíření mýtů o EU byli představitelé SPD

Nejvýraznějším politickým aktérem šířícím mýty o EU byli představitelé SPD, kteří ve svých veřejných vystoupení zmiňovali většinu z analyzovaných mýtů. Aktivní v tomto ohledu byli i poslanci KSČM. U ostatních stran se jednalo spíše o výjimky. „Osobně nemám nic proti kritice EU, je to legitimní názorový postoj. Tedy pokud nestaví na účelových lžích a hoaxech, jak to často vidíme u politiků SPD či KSČM“, řekl šéfredaktor webu Manipulátoři.cz Jan Cemper. Specializovaný web týmu PoPravdě bude shromažďovat a ověřovat všechny dezinformace, které se před volbami objeví.

„Výsledky studie ukazují, že v českém prostředí se mýtům spojeným s EU daří a proto je třeba se mít před volbami do Evropské parlamentu před tímto fenoménem na pozoru. Tato studie rozhodně není poslední aktivitou, kterou před volbami připravuje – zopakujeme monitoring zpravodajství platforem šířících dezinformace před volbami, budeme upozorňovat na problematické případy a ve spolupráci s partnery ze zemí V4 se budeme snažit situaci v ČR srovnat se situací v ostatních zemích. Každopádně dopady této činnost nelze přeceňovat – hlavní zodpovědnost ze to, aby se před volbami neobjevovaly mýty o EU nesou kandidující subjekty a média. My jim v tom rádi nabídneme pomocnou ruku,“ dodává Jonáš Syrovátka.

Web se bude zaměřovat na mýty, hoaxy o EU a také na samotnou kampaň

Spolek Manipulátoři.cz před volbami do Evropského parlamentu bude pokrývat dezinformace, týkající se blížících se voleb. “Ve společnosti už teď koluje mnoho mýtů o EU, které s realitou nemají nic společného,“ upozorňuje šéfredaktor webu Manipulátoři.cz. Prozatím na webu PoPravdě čtenáři naleznou zatím 31 vyvrácených mýtů a další budou přibývat. Dále bude web sledovat i aktuálně probíhající předvolební kampaň. Nejde však o první takto specializovaný fact-checking, kterému se tým věnoval.

„Náš projekt Popravdě se už v roce 2018 zaměřil na záplavu dezinformací před prezidentskými volbami. Vyvrátil tehdy 39 lží o Jiřím Drahošovi a 15 lží o Milošovi Zemanovi, pomáhal rozšiřovat ověřené informace. Ze zkušeností, které máme, se dá očekávat, že s blížícími se volbami zákonitě přijde i nová vlna lží, nepravd a dezinformací, a zcela jistě se objeví i touto cestou buď některému z kandidátů pomoci, nebo naopak uškodit,“ řekl zakladatel webu Manipulátoři.cz Petr Nutil, který vloni přišel i s myšlenkou dobrovolnického projektu PoPravdě.

Souhrn nejpopulárnějších mýtů o Evropské unii naleznete zde.

Tisková zpráva Manipulátoři.cz
Přečteno: 491x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, dezinformace, Evropská unieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo