romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Experti se připravují na dezinformace před evropskými volbami

21.3.2019 11:35
Analýza o šíření mýtů o EU na dezinformačních webech v roce 2018 (Zdroj: Manipulatori.cz)
Analýza o šíření mýtů o EU na dezinformačních webech v roce 2018 (Zdroj: Manipulatori.cz)

V souvislosti s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu vypracoval Pražský institut bezpečnostních studií (PSSI) ve spolupráci se spolkem Manipulátoři.cz analýzu šíření mýtů o Evropské unii na dezinformačních webech v roce 2018.

Z výzkumu vyplývá, že EU představovala pro konspirátory oblíbené téma – zmínka o této instituce se objevila v každém desátém textu publikovaném v roce 2018 na 39 analyzovaných webech. Celá pětina z těchto textů obsahovala též minimálně jeden z šesti nejpopulárnějších mýtů o EU blíže analyzovaných v rámci studie. Mezi nejpopulárnější mýty o EU se věnovaly migraci, diktátu ze strany Bruselu a hegemonii Německa a Francie při rozhodování v EU. Naopak například debata o Czexitu, která kulminovala v lednu 2018, se po zbytek roku objevovala pouze minimálně. Studie pracovala s mýty, které spolek Manipulátoři.cz shromažďuje na webu PoPravdě.

„Mýty, dezinformace a polopravdy o EU se v českém prostředí šíří relativně snadno vzhledem k nízké důvěře a informovanosti obyvatelstva o této instituci. Svou roli hrají i někteří politici, kteří se na šíření mýtů o EU často podílejí, a tím pádem zvyšují pravděpodobnost, že proniknou z okrajových dezinformační platforem i do mainstreamových médií,“ říká Jonáš Syrovátka, který se společně s kolegy z PSSI pustil i do analýzy mapující šíření dezinformací o EU.

Šampioni v šíření mýtů o EU byli představitelé SPD

Nejvýraznějším politickým aktérem šířícím mýty o EU byli představitelé SPD, kteří ve svých veřejných vystoupení zmiňovali většinu z analyzovaných mýtů. Aktivní v tomto ohledu byli i poslanci KSČM. U ostatních stran se jednalo spíše o výjimky. „Osobně nemám nic proti kritice EU, je to legitimní názorový postoj. Tedy pokud nestaví na účelových lžích a hoaxech, jak to často vidíme u politiků SPD či KSČM“, řekl šéfredaktor webu Manipulátoři.cz Jan Cemper. Specializovaný web týmu PoPravdě bude shromažďovat a ověřovat všechny dezinformace, které se před volbami objeví.

„Výsledky studie ukazují, že v českém prostředí se mýtům spojeným s EU daří a proto je třeba se mít před volbami do Evropské parlamentu před tímto fenoménem na pozoru. Tato studie rozhodně není poslední aktivitou, kterou před volbami připravuje – zopakujeme monitoring zpravodajství platforem šířících dezinformace před volbami, budeme upozorňovat na problematické případy a ve spolupráci s partnery ze zemí V4 se budeme snažit situaci v ČR srovnat se situací v ostatních zemích. Každopádně dopady této činnost nelze přeceňovat – hlavní zodpovědnost ze to, aby se před volbami neobjevovaly mýty o EU nesou kandidující subjekty a média. My jim v tom rádi nabídneme pomocnou ruku,“ dodává Jonáš Syrovátka.

Web se bude zaměřovat na mýty, hoaxy o EU a také na samotnou kampaň

Spolek Manipulátoři.cz před volbami do Evropského parlamentu bude pokrývat dezinformace, týkající se blížících se voleb. “Ve společnosti už teď koluje mnoho mýtů o EU, které s realitou nemají nic společného,“ upozorňuje šéfredaktor webu Manipulátoři.cz. Prozatím na webu PoPravdě čtenáři naleznou zatím 31 vyvrácených mýtů a další budou přibývat. Dále bude web sledovat i aktuálně probíhající předvolební kampaň. Nejde však o první takto specializovaný fact-checking, kterému se tým věnoval.

„Náš projekt Popravdě se už v roce 2018 zaměřil na záplavu dezinformací před prezidentskými volbami. Vyvrátil tehdy 39 lží o Jiřím Drahošovi a 15 lží o Milošovi Zemanovi, pomáhal rozšiřovat ověřené informace. Ze zkušeností, které máme, se dá očekávat, že s blížícími se volbami zákonitě přijde i nová vlna lží, nepravd a dezinformací, a zcela jistě se objeví i touto cestou buď některému z kandidátů pomoci, nebo naopak uškodit,“ řekl zakladatel webu Manipulátoři.cz Petr Nutil, který vloni přišel i s myšlenkou dobrovolnického projektu PoPravdě.

Souhrn nejpopulárnějších mýtů o Evropské unii naleznete zde.

Tisková zpráva Manipulátoři.cz
Přečteno: 336x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, dezinformace, Evropská unieHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo