romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Extremisté z Dělnické mládeže a DSSS se 1. května chystají do Přerova, plánují dvoukilometrový pochod městem

Přerov, 8.3.2013 16:46, (ROMEA)
DSSS na demonstraci v Přerově, v roce 2011.  Foto: Archiv Romea.cz.
DSSS na demonstraci v Přerově, v roce 2011. Foto: Archiv Romea.cz.

Do Přerova se znovu chystají pravicoví extremisté. Vybrali si termín 1. května a už před několika měsíci si zamluvili centrální Masarykovo náměstí. V plánu mají také více než dvoukilometrový pochod městem. Podle zástupců radnice se kvůli tomu sejde i bezpečnostní rada města. Extremisté naposledy pochodovali Přerovem v roce 2011, do města tehdy dorazilo na 200 účastníků. O dva roky dříve se demonstrace účastnilo asi 700 lidí, akce tehdy skončila bitkou s policií.

"Pochod je ohlášen, Dělnická strana sociální spravedlnosti stihla termín," řekl novinářům tajemník radnice Jiří Bakalík. "Akci řádně ohlásili v listopadu. Půjde o pochod, který má svou trasu. Reálně hrozí, že účastníci mohou někde tropit výtržnosti. Policie je na to připravena, akce je monitorována. Bylo nám naznačeno, že by to mohla být jediná akce v celé republice, o to více se na to všichni připravují," uvedl Bakalík.

Kvůli setkání příznivců této strany se 21. března sejde bezpečnostní rada. "Máme s tím už zkušenosti, musíme varovat občany, odstranit zaparkovaná auta, odvézt popelnice," doplnil Bakalík. Na akci se město podle náměstka primátora Josefa Kulíška připravuje spolu s policií a neziskovými organizacemi, které působí ve vyloučených lokalitách.

Strana si zamluvila náměstí T.G. Masaryka, svolavatelem akce je Dělnická mládež Praha. Po projevech na náměstí se účastníci hodlají vydat na více než dvoukilometrový pochod celým městským centrem. Projít by měli Kratochvílovou ulicí, ulicí Komenského, Havlíčkovou, Čechovou, Šířavou a po Žerotínově náměstí a Wilsonově ulici zpět na náměstí T. G. Masaryka. Počet účastníků je odhadován na 500 lidí.

Extremisté svým setkáním překazili i plány zdejší radnice, která na náměstí každoročně v tuto dobu pořádá kulturní prvomájové akce. "Program jsme museli přesunout na 5. a 6. května a v ten den uděláme pouze promenádní koncert v Michalově," řekl novinářům mluvčí radnice Bohuslav Přidal. Podle tajemníka radnice Bakalíka nemohlo s žádostí město nic jiného dělat. "Oficiální žádost má přednost," dodal tajemník.

Extremisté pochodovali Přerovem naposledy v červnu 2011. Kvůli pochodu dvou stovek pravicových extremistů ulicemi se do města sjela policie z šesti krajů. Na bezpečnost dohlíželo na 700 policistů, akci monitoroval ze vzduchu vrtulník. Střetům s Romy se podařilo zabránit. O dva roky dříve demonstrace pravicových extremistů přerostla v pouliční bitku radikálů s policií. Demonstrace se tehdy účastnilo asi 700 lidí.

Přečteno: 3212x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Dělnická mládež, Demonstrace, Pochod, Rasismus, Neonacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo