Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Gajdůšková varovala před rozdmycháváním nenávisti, nacionalismu, rasismu a xenofobie

25. ledna 2013
Čtení na 2 minuty
Největším popřením památky obětí holokaustu by podle místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové (ČSSD) bylo, pokud by lidé dovolili, aby se podobná tragédie kdekoli opakovala. Gajdůšková to dnes uvedla na shromáždění, které se konalo v sídle horní komory při příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.
"Největším popřením památky obětí holokaustu by bylo, kdybychom dovolili, aby se něco podobného opakovalo. Urážkou obětí šoa by bylo už to, kdybychom dovolili, aby se bez patřičné odpovědi veřejně prezentovaly antisemitské názory a prohlášení," prohlásila místopředsedkyně Senátu.
Gajdůšková varovala před ignorancí plynoucí z neznalosti historických faktů a rozdmycháváním nenávisti, nacionalismu, rasismu a xenofobie, které vždy vedly ke zločinům proti lidskosti. Odmítla, aby údaje od "pochybných antisemitských publicistů" byly pokládány za relevantní zdroj informací.
Profesor Tomáš Kosta sdělil shromážděným své zkušenosti z pobytu v několika koncentračních táborech. To, že zůstal naživu, byla podle něj náhoda, nikoli hrdinství. "Bohužel tak šťastných jako já bylo málo," řekl. Kosta zdůraznil, že násilí je nutné se bránit co nejdřív. "Když moc uchopí jakákoli diktatura, ať černá, nebo rudá, je to mnohem obtížnější," dodal.
Předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek vyzval přítomné, aby podepsali studentskou petici na podporu nominace britského zachránce židovských dětí Nicholase Wintona na Nobelovu cenu za mír. Návrh už poslala předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která se pro nemoc z dnešního shromáždění omluvila.
Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim na jihu Polska, který je podle Gajdůškové "nejvýraznějším symbolem zrůdnosti nacismu". Mezi lety 1940 a 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo rovněž na 50.000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000.
Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z Čech a Moravy jich zahynulo 80.000; z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 lidí, zemřelo 250.000 Židů.
Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon