Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ghettofest 2014: Když ožije Bronx

16. června 2014
Čtení na 3 minuty

O druhém červnovém víkendu proběhl již třetí ročník Ghettofestu – pouličního multižánrového kulturního festivalu v srdci brněnského Bronxu. Hlavními motivy unikátního street festivalu jsou otevření – místa vyloučené lokality a myslí jeho obyvatel i lidí „z venku“ a naděje – lepšího soužití a vzájemného respektu. Ghettofest není jen proromský festival – je festivalem pro všechny.

K festivalu se vracíme v ohlédnutí Veroniky Kačové:

Ghettofest 2014: Když ožije Bronx

Na křižovatce ulic Bratislavská a Hvězdová se od pátku 6. června do neděle 8. června opět konal pouliční festival Ghettofest. V třídenním programu nabitém hudbou a tancem nechybělo ani promítání či diskuse na téma sociální bydlení a ubytovny.

Cimbálová muzika ZuŠ Zbyňka Mrkoše si v pátek připravila v čele s vedoucí Evou Chomouckou z Brna hudební a taneční produkci tradičních romských, moravských a slovenských písní. Paní Chomoucká se zaměřuje na poznávání romské hudby – s místním tanečním souborem Merci už v hudební a taneční produkci pracuje dva roky. Tanečníci z Merci uspořádali pro návštěvníky i taneční workshop.

Páteční večer mě mile překvapilo i pěvecké vystoupení ženského sboru, který funguje jako sdružení za férovou školu – s cílem podpořit myšlenku inkluzivního vzdělávání. Soubor vznikl v září v roce 2012 a na svém repertoáru má česko-romské lidové písně s klavírním doprovodem. První vystoupení si sboristky vyzkoušely v loňském roce na Týdnu lidských práv, další vystoupení chystají na Babylonfestu v Brně.

V sobotu roztančil Hvězdovou ulici místní dětský taneční soubor Pirož Rouža. Před porotou složenou z tanečníků formace Merci se odehrálo několik battlů v romských tancích – vítězem se stal teprve sedmiletý Roman Ferenc.

Po poslechu afrických rytmů seskupení Denbay jsem se přesunula do Muzea romské kultury, na komentovanou prohlídku stálé expozice a vernisáž fotografické výstavy Dykfoto v kavárně Beng. V Platan café pak probíhalo scénické čtení děl Bohumila Hrabala.

Večer na taneční stage patřil mimo jiné mladému hudebnímu seskupení Čohanas (Čarodějové) čarujícím mezi jazzem, latino, funky a tradiční romskou muzikou – se svým hostem, bubeníkem Jakubem Vašicou. Čohanas nejsou žádnými nováčky – od svého vzniku v roce 2010 mají za sebou vystoupení na Romské písni v Rožnově pod Radhoštěm, na klubové scéně v klubu Aroggant v Brně, na Nové scéně pražského Národního divadla nebo na Benefičním konzertě pro tělesně postižené. Letos chystají vydání hudebního nosiče a o svém cíli mají jasnou představu: rádi by přispěli ke společnému soužití Romů a Neromů.

Jako hlavní hvězda festivalu zazářila skupina 100°C – se svým novým soundem, který sami označují za trash-pop. Směs funku, electra, rock´n´rollu, drum and bassu a dubu rozezněla Bronx jedinečným koncertem k nové desce Freaky Boys.

V rámci doprovodného programu byla pro návštěvníky připravena prohlídka káznice, bazar, věštkyně, galerie outdoorových výtvarníků, „buchting“- sdílení příběhů nebo bohatá a chutná kuchyně romského kuchařského mistra Milana Danihela a jeho týmu. Na své si přišly i děti – nechybělo malování na obličej, vyrábět z odpadu nebo třeba žonglovat. Poslední festivalový den pak nabídl streetballový turnaj, workshop „Zahrada v pytli“, promítání a diskuse světových školitelů v Muzeu romské kultury nebo modlitbu za lepší soužití, kterou provázel romský kněz Vojtěch Vagai.

Hlavnimi partnery letošního ročníku Ghettofestu byli: MRK v Brně, Clubwash, Metropolis, Kabinet Múz. Partneři: Krativní Brno, I.Q. Roma servis, naiff, romské středisko Drom, Leperiben, Ratolest Brno. Festival organizuje o.s. Tripitaka. Zakladatelkami festivalu jsou Alice Heráková a Šárka Kropáčková.

FOTOGALERIE

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon