romea - logo
22. března 2019 (pátek)
svátek má Leona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Giudemedia nyní vydala po Hitlerových projevech i Program NSDAP

Brno, 3.12.2013 15:49, (ROMEA)

Společnost Guidemedia, která je se svými dvěma jednateli a publicistou Lukášem Beerem stíhána za nedávné vydání knihy Adolf Hitler: Projevy, vydává pro vánoční trh novou publikaci související s nacismem - Program NSDAP. Jak vydavatelství uvádí na internetových stránkách, jeho četba čtenáři odpoví na otázku, co nacisty přivedlo k moci. V knize není komentář, sdělil dnes jednatel firmy Pavel Kamas.

Publikace s hákovým křížem na titulu a s celým názvem "Program NSDAP a jeho světonázorová podstata od dipl. ing. Gottfrieda Federa"stojí 250 korun.

Politolog Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity, který se věnuje výzkumu extremismu v ČR, v samotném vydání knihy nevidí problém. Doplnil, že program Hitlerovy nacistické strany NSDAP lze najít na internetu. Podle něj je otázkou, zda vydavatelství vytvořilo publikaci s cílem nabídnout původní text veřejnosti, nebo zda Program NSDAP nezneužijí extremistická hnutí.

"Úmysl podpořit vydáním programu nějaké extremistické hnutí se bude velmi obtížně prokazovat," řekl Mareš.

Kamas uvedl, že Guidemedia původně s vydáním programu nepočítala. "Samotným podnětem (k vydání) bylo právě zahájení trestního řízení kvůli knize Adolf Hitler: Projevy, které nadále považujeme za absurdní a neslučitelné se zásadami svobodné společnosti 21. století," sdělil. Protože komentář Lukáše Beera v knize Hitlerových projevů označili někteří kritici této knihy za závadový, Program NSDAP nic podobného neobsahuje.

Trestní stíhání podle Kamase inspirovalo Guidemedia k vytvoření nové knižní řady "pracovně nazvané Test demokracie", kterou zahajuje Program NSDAP. Na jaře 2014 by měla vydat další práci někdejšího hlavního nacistického ideologa Federa. Kamas zdůraznil, že Program NSDAP je ve srovnání s Hitlerovými projevy publikací "obsahově ještě ostřejší a kontroverznější".

Vydavatelství, jeho jednatelům i autorovi komentáře v knize Adolf Hitler: Projevy Beerovi hrozí za popírání a schvalování genocidy až tři roky vězení. Zda po vydání Programu NSDAP nepřijde další stíhání, to si Kamas netroufl odhadnout.

ČR už obdobnou kauzu měla, když vydavatel Michal Zítko v roce 2000 publikoval nekomentovaný překlad Hitlerovy knihy Mein Kampf. Nejprve dostal podmínku za jeho vydání, pak byl ale trestu zproštěn. S výhrou u soudu počítá v kauze Hitlerových projevů i Kamas.
Přečteno: 852x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, Násilí z nenávisti, Adolf Hitler, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Pogromy na Ukrajině, vystěhování, násilí. ERRC vydalo publikaci, která mapuje používání principu kolektivní viny proti Romům

19.3.2019 12:36
Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) dnes zveřejnilo publikaci, ve které mapuje případy, kdy došlo k použití kolektivní viny vůči Romům v deseti zemích Evropy. ERRC vydalo publikaci u příležitostí Romského týdne, který probíhá v Bruselu. V publikaci jsou uvedeny konkrétní příklady kolektivních trestů ze stranu státních orgánů nebo různých rasistických uskupení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo