romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Giudemedia nyní vydala po Hitlerových projevech i Program NSDAP

Brno, 3.12.2013 15:49, (ROMEA)

Společnost Guidemedia, která je se svými dvěma jednateli a publicistou Lukášem Beerem stíhána za nedávné vydání knihy Adolf Hitler: Projevy, vydává pro vánoční trh novou publikaci související s nacismem - Program NSDAP. Jak vydavatelství uvádí na internetových stránkách, jeho četba čtenáři odpoví na otázku, co nacisty přivedlo k moci. V knize není komentář, sdělil dnes jednatel firmy Pavel Kamas.

Publikace s hákovým křížem na titulu a s celým názvem "Program NSDAP a jeho světonázorová podstata od dipl. ing. Gottfrieda Federa"stojí 250 korun.

Politolog Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity, který se věnuje výzkumu extremismu v ČR, v samotném vydání knihy nevidí problém. Doplnil, že program Hitlerovy nacistické strany NSDAP lze najít na internetu. Podle něj je otázkou, zda vydavatelství vytvořilo publikaci s cílem nabídnout původní text veřejnosti, nebo zda Program NSDAP nezneužijí extremistická hnutí.

"Úmysl podpořit vydáním programu nějaké extremistické hnutí se bude velmi obtížně prokazovat," řekl Mareš.

Kamas uvedl, že Guidemedia původně s vydáním programu nepočítala. "Samotným podnětem (k vydání) bylo právě zahájení trestního řízení kvůli knize Adolf Hitler: Projevy, které nadále považujeme za absurdní a neslučitelné se zásadami svobodné společnosti 21. století," sdělil. Protože komentář Lukáše Beera v knize Hitlerových projevů označili někteří kritici této knihy za závadový, Program NSDAP nic podobného neobsahuje.

Trestní stíhání podle Kamase inspirovalo Guidemedia k vytvoření nové knižní řady "pracovně nazvané Test demokracie", kterou zahajuje Program NSDAP. Na jaře 2014 by měla vydat další práci někdejšího hlavního nacistického ideologa Federa. Kamas zdůraznil, že Program NSDAP je ve srovnání s Hitlerovými projevy publikací "obsahově ještě ostřejší a kontroverznější".

Vydavatelství, jeho jednatelům i autorovi komentáře v knize Adolf Hitler: Projevy Beerovi hrozí za popírání a schvalování genocidy až tři roky vězení. Zda po vydání Programu NSDAP nepřijde další stíhání, to si Kamas netroufl odhadnout.

ČR už obdobnou kauzu měla, když vydavatel Michal Zítko v roce 2000 publikoval nekomentovaný překlad Hitlerovy knihy Mein Kampf. Nejprve dostal podmínku za jeho vydání, pak byl ale trestu zproštěn. S výhrou u soudu počítá v kauze Hitlerových projevů i Kamas.
Přečteno: 927x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, Násilí z nenávisti, Adolf Hitler, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo