romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Goran Bregovič v listopadu opět vystoupí v Praze

Praha, 25.7.2013 15:02, (ROMEA)
Goran Bregović
Goran Bregović

Světoznámý hudebník, skladatel a producent Goran Bregović vystoupí se svou kapelou 3. listopadu v Kongresovém centru v Praze. O den později zahraje v bratislavské Inter hale Pasienky.

Slavný muzikant srbsko-chorvatského původu, přezdívaný Král Balkánu, mistrovsky míchá jihoslovanský a romský folklór s rockem i moderními elektronickými zvuky, výsledkem je osobitá, temperamentní, emocemi nabitá hudba. Každý koncert charismatického Gorana Bregoviće je nezapomenutelným zážitkem, například v Římě si jeho show pod širým nebem nenechalo ujít půl milionu diváků.

Goran Bregović se narodil v roce 1950 v Sarajevu, jako šestnáctiletý hrál na kytaru v sarajevské kapele Bestije a postupně prošel řadou dalších formací, v roce 1974 založil ve své době velmi populární band Bílý knoflík (Bijelo Dugme). Z Jugoslávie jej vyhnala občanská válka, přišel o veškerý majetek a v emigraci začínal od nuly.

Mezinárodní úspěch mu přinesla spolupráce s režisérem Emirem Kusturicou - je autorem hudby ke kultovním Kusturicovým filmům, např. Underground, Arizona Dream nebo Dům k pověšení. Pracoval také s Iggym Popem nebo Jane Birkinovou.

V současné době žije a tvoří v Paříži, kde složil soundtracky k desítkám filmů, včetně oceňované Královny Margot režiséra Patrice Chéreaua. V roce 1995 Goran Bregović založil vlastní cikánskou kapelu Weddings and Funeral Band, se kterou koncertuje po celém světě, mimoto nahrává a vydává vlastní alba, komponuje scénickou hudbu, opery, produkuje, pravidelně hostuje na renomovaných festivalech i na deskách známých evropských hvězd. V roce 2010 získal cenu britského časopisu Songlines pro nejlepšího umělce world music na světě.

bau, 2media
Přečteno: 2677x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bregovič, Praha, Bratislava, Koncert, Weddings and Funeral Band,HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo