romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

“Grilovačka cikánů”, "smrt cikánské sebranky je naším štěstím". Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová a organizace ROMEA podávají trestní oznámení kvůli rasistickým komentářům k tragédii v Bohumíně

14.8.2020 10:00
Olga Richterová a Zdeněk Ryšavý (Koláž: Romea.cz)
Olga Richterová a Zdeněk Ryšavý (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok v Bohumíně, při kterém zahynulo 11 osob včetně 3 dětí, se stal záminkou pro vyvolávání nenávisti vůči romské komunitě, ačkoliv pravděpodobný pachatel není romského původu. Přesto se objevilo několik nebezpečných článků a komentářů, ve kterých je odpovědnost přisuzována romské menšině. Pirátský analytický tým ve spolupráci s organizací ROMEA zmapoval nejvíce zákeřné a brutální komentáře a právě dnes 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová a zástupce sdružení ROMEA podali na neznámé pachatele trestní oznámení. Piráti zároveň komunikují s některými příbuznými obětí, které neskrývají své zděšení. 

Richterová: "Je pro mě zcela šílená představa, že někdo oslavuje žhářský útok jen proto, že mezi oběťmi mohli být Romové."

“Je pro mě zcela šílená představa, že někdo oslavuje žhářský útok jen proto, že mezi oběťmi mohli být Romové. Lidi jsou přece v prvé řadě lidi. Snahy o vytváření nesnášenlivosti vůči jakékoli menšině naleptávají fungování naší společnosti. A pokud už chceme hodnotit, tak ne podle národnosti, ale podle skutků. Zcela analogicky se v minulém roce v případě střelby v ostravské nemocnici objevil článek na dezinformačním webu, který uváděl, že tragédie byla výsledkem války Židů. Rovněž zde Piráti podali trestní oznámení a nekompromisně budeme postupovat i v dalších případech,” komentuje trestní oznámení pirátská poslankyně Olga Richterová.

"Rasistické komentáře v diskuzích v momentě, kdy se objevily spekulace, že pachatelem může být Rom nebo, že oběti by mohly být Romové jsou naprosto nepřijatelné. Přát malým dětem smrt upálením je pak naprostá zrůdnost a příslušné orgány musí začít konat,“ uvedl ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

"Je však také nutné připomenout jakou roli v tomto případě sehrály některá média. Zveřejnění nepravdivé informace, že žhář je Rom bez jakéhokoliv ověření, je obrovská profesionální chyba a selhání. Navíc v momentě, kdy národnost pachatele nebo obětí v případě hromadné vraždy v Bohumíně není nijak důležitá, protože nesouvisí s trestným činem,“ dodal Zdeněk Ryšavý.

Ryšavý: "Zveřejnění nepravdivé informace, že žhář je Rom bez jakéhokoliv ověření, je obrovská profesionální chyba a selhání některých médií."

Trestní oznámení je adresováno Odboru extremismu a terorismu Krajského ředitelství policie HMP, které se specializuje na tento druh trestné činnosti. Je zde totiž důvodné podezření, že mohl být spáchán trestný čin podněcování k nenávisti, schvalování trestného činu, hanobení národa a dalších trestných činů. Pirátští analytici ve spolupráci s organizací ROMEA z textů na internetu včetně sociálních sítí vybrali texty, které byly nejvíce zákeřné, a dokonce oslavovaly tuto tragédií. Celkově se jedná o 2 články na dezinformačních webech a 1 komentář.

Článek na extremistickém portálu Vlastenecké noviny s názvem “Jedenáct cikánů mínus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken” popisuje dětské oběti tohoto neštěstí jako “cikánská mláďata” a občany romského původu jako “přemnožený parazit”. Pro samotné neštěstí je pak v článku použít termín “grilovačka cikánů”. Provozovatelem tohoto portálu je spolek vedený osobou jménem Radek Velička.

Další zákeřný článek obsažený v trestním oznámení byl pojmenován “Požár v Bohumíně založili cikáni - média cudně mlčí” a zveřejněn byl na portálu zvedavec.org. Vlastník této domény je bohužel anonymní a schovává se díky službě WhoisGuard. Poskytovatel této služby WhoisGuard, Inc. sídlí v Panamě. 

Trestní oznámení bylo rovněž podáno na pisatele následujícího komentáře: “Pokud se jednalo o cikánskou sebranku, tak jejich smrt je naším štěstím. Pevné nervy přeji pánovi, který to zapálil.” Osoba podepsaná pod tímto komentářem následně pirátskému analytikovi sdělila, že autorem je nezletilý syn, který údajně omylem použil její počítač. 

Tisková zpráva
Přečteno: 12156x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Extremismus, Internet, Facebook, Neonacismus, Policie, trestní oznámeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo