romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Helena Válková k MDR 2021: Stále přetrvává stereotypní pohled na Romy, zajímejme se o sebe navzájem, poznávejme naše společné i odlišné stránky

8.4.2021 8:35
Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)
Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková u příležitosti Mezinárodního dne Romů uvedla, že ve společnosti přetrvává stereotypní pohled na Romy již příliš dlouho a je na čase ho konečně změnit. Ocenila, že i přes pandemickou situaci proběhnou v online prostředí i v televizi koncerty a diskuse, které nám všem zprostředkují nejen bohatou kulturní tradici Romů. Je také ráda, že roste počet romských vysokoškoláků a vysokoškolaček.

"Mezinárodní den Romů, tedy den oslavující historii a kulturu nejpočetnější menšiny v Evropě, si již podruhé připomínáme v nelehké době, která tak silně zasáhla životy nás všech. Velmi mě těší, že i za této složité situace proběhnou v online prostředí i v televizi koncerty a diskuse, které nám všem zprostředkují nejen bohatou kulturní tradici Romů, ale představí i současné osobnosti z mnoha různých oblastí," uvedla u příležitsoti Mezinárodního dne Romnů Válková.

"Těší mne, že Muzeum romské kultury právě na Mezinárodní den Romů zahajuje druhou sérii svých kulturně historických podcastů. Jsem ráda, že roste zájem o romskou literaturu. Jsem ráda, že roste počet romských vysokoškoláků a vysokoškolaček. Jsem ráda, že občanští členové a členky Rady vlády pro záležitosti romské menšiny se velkou měrou podílejí na přípravě strategických materiálů, které mají zlepšovat situaci romské menšiny v naší zemi," řekla zmocněnkyně.

"To vše zmiňuji právě proto, že v naší společnosti přetrvává stereotypní pohled na Romy již příliš dlouho a je na čase ho konečně změnit. Žijeme na tomto území společně již po staletí. Zajímejme se tedy o sebe navzájem, poznávejme naše společné i odlišné stránky. Zjistíme, že k sobě máme blíže, než jsme mysleli," dodala na závěr vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková.

8. dubna slaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos uplyne přesně 50 let od významného dne, kdy se sešel historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství"). 

Přečteno: 559x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Helena Válková, Lidská práva, oslavaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo