romea - logo
18. července 2018 (středa)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hoax o uprchlících na Masarykově nádraží se šířil po sociálních sítích v Čechách i na Slovensku

4.7.2018 12:15
Snímek z videa, vydávaného za záběry z Masarykova nádraží v Praze (Foto: FB profil Josefa Vyskočila)
Snímek z videa, vydávaného za záběry z Masarykova nádraží v Praze (Foto: FB profil Josefa Vyskočila)

Hoax o uprchlících na Masarykově nádraží se šířil po sociálních sítích v Čechách i na Slovensku. Nepravdivou zprávu o tom, že na nádraží do Prahy přijelo 1500 migrantů z Německa, sdílelo desítky tisíc lidí.

Video s vystupujícími lidmi zveřejnil na sociální síti v neděli večer, uživatel pod jménem Josef Vyskočil. Jasným důkazem, že se situace neodehrála v Praze, jasně ukazuje značení poblíž trati. Video je z nádraží anglického Brightonu. Policie potvrdila, že se jedná o falešnou zprávu. 

Profil Josef Vyskočil i video byli odstraněny ze sociálních sítí, v pondělí ráno. Zda profil i video smazal sám uživatel, nebo administrátoři Facebooku nelze zjistit. Video bylo na sociálních sítích pouze třináct hodin, sdílelo ho desítky tisíc uživatelů. Tento hoax se objevil i v nacionalistické skupině Slovenský národ.

Dle vyjádření Jonáše Syrovátka z Pražského instutu bezpečnostních studií není překvapením, že se hoax na českých sociálních sítích šíři v tuto chvíli: "Nejasnosti ohledně výstupů pátečního summitu vysokých představitelů zemí EU vytvářejí atmosféru, která šíření dezinformací souvisejících s migrací podporuje," řekl Syrovátka pro Aktuálně.cz.

Koncem minulého týdne německý agentura DPA uvedla, že čtrnáct států včetně České Republiky slíbili urychlené navrácení migrantů z Německa do členské země EU, kde byli registrováni. Český premiér Andrej Babiš návrat migrantů odmítl. Mluvčí německé vlády uvedl, že to s lítostí bere na vědomí. 

"Dezinformace týkající se migrace bývají většinou jedny z nejvíce populárních a nejvíce sdílených. Dají se najít i některé platformy, které se soustřeďují pouze na dezinformace zabývající se téměř výhradně tématem migrace," uvedl Syrovátka pro Aktuálně.cz.

Případy šíření nepravdivých zpráv nejsou ojedinělé. Příkladem může být snímek zachytávající dlouhou řadů stanů na nábřeží v Paříži. Tento hoax sdílelo desítky tisíc lidí, kteří jej pokládali za reálný obraz Prahy. 
 

Přečteno: 1319x

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Praha, Nenávist, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ostravská osada Bedřiška

Ostravská osada Bedřiška vyhlásila Dva týdny bdělosti. Obyvatelé protestují proti vystěhování

12.7.2018 11:50
V pondělí 9. července zahájili obyvatelé ostravské osady Bedřiška takzvané Dva týdny bdělosti, obávají se totiž o ztrátu svých domovů. Akce s podtitulem Barvy Bedřišky má upozornit na těžkou situaci místních a představit veřejnosti život v osadě, která již dávno není vyloučenou lokalitou. Na programu jsou workshopy pro děti, diskuze, letní kino a koncerty. Kromě samotných obyvatel Bedřišky se do organizace zapojilo místní komunitní centrum vedené organizací Bílý nosorožec, kolektiv Probuď domy, městská galerie Plato ve spolupráci s PAF Olomouc, kino Cineport, literární iniciativa Harakiri Czurakami a další jednotliví aktivisté a podporovatelé Bedřišky.
 celý článek

Mário Bihári ve videoklipu V uličkách (FOTO: Repro Youtube.com)

videoMário Bihari: Jako slepý řídím ve videoklipu kabriolet

10.7.2018 23:28
Mário Bihari se svou kapelou Bachtale Apsa vystoupili na Festivalu Vítání Pražského jara. Během koncertu Mário promluvil o jejich novém videoklipu "V uličkách", který se odehrává na svatbě nevidomých lidí. Videoklip kapela pojala ve vtipném duchu, například Mario Bihari v klipu řídí kabriolet.
 celý článek

Edita Stejskalová (Koláž: Romea.cz)

Edita Stejskalová: OBSE by měla kvůli pogromům na Romy na Ukrajině vytvořit pozorovatelskou misi a dohlížet na vyšetřování

10.7.2018 19:10
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) by se měla začít zabývat útoky na Romy na Ukrajině. Měla by vytvořit pozorovatelskou misi, která by dohlížela nad vyšetřování pogromů na Romy. Vyzvala k tomu politoložka Edita Stejskalová v pořadu Rómské slovo, které vysílá Slovenský rozhlas.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo