romea - logo
24. září 2018 (pondělí)
svátek má Jaromír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hoax o uprchlících na Masarykově nádraží se šířil po sociálních sítích v Čechách i na Slovensku

4.7.2018 12:15
Snímek z videa, vydávaného za záběry z Masarykova nádraží v Praze (Foto: FB profil Josefa Vyskočila)
Snímek z videa, vydávaného za záběry z Masarykova nádraží v Praze (Foto: FB profil Josefa Vyskočila)

Hoax o uprchlících na Masarykově nádraží se šířil po sociálních sítích v Čechách i na Slovensku. Nepravdivou zprávu o tom, že na nádraží do Prahy přijelo 1500 migrantů z Německa, sdílelo desítky tisíc lidí.

Video s vystupujícími lidmi zveřejnil na sociální síti v neděli večer, uživatel pod jménem Josef Vyskočil. Jasným důkazem, že se situace neodehrála v Praze, jasně ukazuje značení poblíž trati. Video je z nádraží anglického Brightonu. Policie potvrdila, že se jedná o falešnou zprávu. 

Profil Josef Vyskočil i video byli odstraněny ze sociálních sítí, v pondělí ráno. Zda profil i video smazal sám uživatel, nebo administrátoři Facebooku nelze zjistit. Video bylo na sociálních sítích pouze třináct hodin, sdílelo ho desítky tisíc uživatelů. Tento hoax se objevil i v nacionalistické skupině Slovenský národ.

Dle vyjádření Jonáše Syrovátka z Pražského instutu bezpečnostních studií není překvapením, že se hoax na českých sociálních sítích šíři v tuto chvíli: "Nejasnosti ohledně výstupů pátečního summitu vysokých představitelů zemí EU vytvářejí atmosféru, která šíření dezinformací souvisejících s migrací podporuje," řekl Syrovátka pro Aktuálně.cz.

Koncem minulého týdne německý agentura DPA uvedla, že čtrnáct států včetně České Republiky slíbili urychlené navrácení migrantů z Německa do členské země EU, kde byli registrováni. Český premiér Andrej Babiš návrat migrantů odmítl. Mluvčí německé vlády uvedl, že to s lítostí bere na vědomí. 

"Dezinformace týkající se migrace bývají většinou jedny z nejvíce populárních a nejvíce sdílených. Dají se najít i některé platformy, které se soustřeďují pouze na dezinformace zabývající se téměř výhradně tématem migrace," uvedl Syrovátka pro Aktuálně.cz.

Případy šíření nepravdivých zpráv nejsou ojedinělé. Příkladem může být snímek zachytávající dlouhou řadů stanů na nábřeží v Paříži. Tento hoax sdílelo desítky tisíc lidí, kteří jej pokládali za reálný obraz Prahy. 
 

Přečteno: 1384x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Praha, Nenávist, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Rasově motivovaný útok: Dvojice mužů napadla v Trnavě skupinu Romů

20.9.2018 12:13
Slovenská Národní kriminální agentura v pondělí zadržela a obvinila dva muže, kteří v neděli v Trnavě bezdůvodně napadli skupinu Romů při výkopových pracích. Podle facebookové stránky slovenské policie měli čtyřicetiletý Jaroslav a šestadvacetiletý Matúš nejprve Romy verbálně urážet. Pak měli odejít a po chvíli se vrátit se zbraní v ruce. Informoval o tom server Topky.sk.
 celý článek

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková: Že jeden volební hlas nic nezmění? Jsou to jen výmluvy! A ti, co nepůjdou volit, ať si potom nestěžují

20.9.2018 11:16
Dodnes si pamatuji na moment, kdy jsem šla s rodiči poprvé k volbám. Všichni jsme se oblékli do svátečního a vyšli společně z domu. Byl to pro nás významný den. Pro mé rodiče to byla povinnost a dobře si také uvědomovali, že je to i jejich právo. I já vnímám volby jako zásadní věc v mém životě.
 celý článek

Ilustrační FOTO: www.errc.org

Zveřejnění zprávy o extremismu za rok 2017 je opět odloženo. Nedostala se na program jednání Bezpečnostní rady státu

19.9.2018 17:18
Zveřejnění výroční zprávy o extremismu za rok 2017 se znovu zpozdí,
předsednictvo Bezpečnostní rady státu tento bod bez vysvětlení vyřadilo z
programu úterního jednání. Informoval o tom novydenik.cz. Zpráva je
kritizována Hradem, kvůli zmínkám o Okamurově hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo