romea - logo
20. listopadu 2018 (úterý)
svátek má Nikola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hoax o uprchlících na Masarykově nádraží se šířil po sociálních sítích v Čechách i na Slovensku

4.7.2018 12:15
Snímek z videa, vydávaného za záběry z Masarykova nádraží v Praze (Foto: FB profil Josefa Vyskočila)
Snímek z videa, vydávaného za záběry z Masarykova nádraží v Praze (Foto: FB profil Josefa Vyskočila)

Hoax o uprchlících na Masarykově nádraží se šířil po sociálních sítích v Čechách i na Slovensku. Nepravdivou zprávu o tom, že na nádraží do Prahy přijelo 1500 migrantů z Německa, sdílelo desítky tisíc lidí.

Video s vystupujícími lidmi zveřejnil na sociální síti v neděli večer, uživatel pod jménem Josef Vyskočil. Jasným důkazem, že se situace neodehrála v Praze, jasně ukazuje značení poblíž trati. Video je z nádraží anglického Brightonu. Policie potvrdila, že se jedná o falešnou zprávu. 

Profil Josef Vyskočil i video byli odstraněny ze sociálních sítí, v pondělí ráno. Zda profil i video smazal sám uživatel, nebo administrátoři Facebooku nelze zjistit. Video bylo na sociálních sítích pouze třináct hodin, sdílelo ho desítky tisíc uživatelů. Tento hoax se objevil i v nacionalistické skupině Slovenský národ.

Dle vyjádření Jonáše Syrovátka z Pražského instutu bezpečnostních studií není překvapením, že se hoax na českých sociálních sítích šíři v tuto chvíli: "Nejasnosti ohledně výstupů pátečního summitu vysokých představitelů zemí EU vytvářejí atmosféru, která šíření dezinformací souvisejících s migrací podporuje," řekl Syrovátka pro Aktuálně.cz.

Koncem minulého týdne německý agentura DPA uvedla, že čtrnáct států včetně České Republiky slíbili urychlené navrácení migrantů z Německa do členské země EU, kde byli registrováni. Český premiér Andrej Babiš návrat migrantů odmítl. Mluvčí německé vlády uvedl, že to s lítostí bere na vědomí. 

"Dezinformace týkající se migrace bývají většinou jedny z nejvíce populárních a nejvíce sdílených. Dají se najít i některé platformy, které se soustřeďují pouze na dezinformace zabývající se téměř výhradně tématem migrace," uvedl Syrovátka pro Aktuálně.cz.

Případy šíření nepravdivých zpráv nejsou ojedinělé. Příkladem může být snímek zachytávající dlouhou řadů stanů na nábřeží v Paříži. Tento hoax sdílelo desítky tisíc lidí, kteří jej pokládali za reálný obraz Prahy. 
 

Přečteno: 1392x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Praha, Nenávist, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

V sobotu 17. listopadu 2018 se od 13 hodin na Hradčanském náměstí před Pražským hradem u sochy T.G. Masaryka uskutečnilo protestní setkání s názvem Jdeme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: Demonstrace Jdeme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? přilákala jen pár Romů

17.11.2018 0:40, (AKTUALIZOVÁNO 14:00)
V sobotu 17. listopadu 2018 se od 13 hodin na Hradčanském náměstí před Pražským hradem u sochy T.G. Masaryka uskutečnilo protestní setkání s názvem Jdeme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? Účastníci na něm vyjádřili nesouhlas s vystupováním prezidenta Miloše Zemana a jeho manipulativními výroky na adresu Romů. Akci inicioval Miroslav Rusenko z Romské demokratické strany (RDS). Průběh demonstrace vysílala živě první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Petr Torák

videoPetr Torák: Informace o nepokojích v Anglii jsou lživé. Co bude pro Romy znamenat Brexit?

15.11.2018 18:39
Server Novinky.cz na začátku listopadu zveřejnil zprávu o narůstajících konfliktech mezi pákistánskou a romskou menšinou v Anglii. Petr Torák, který v Anglii působil mnoho let jako policista a věnuje se práci s menšinami, takové informace odmítá jako nepravdivé a zavádějící. Pro ROMEA TV uvedl, že reportérku z The Guardian, která článek napsala, pozval do Peterborough. Chce jí požádat, aby napsala nový článek, který bude obsahovat pravdivé informace o životě Romů v Anglii.
 celý článek

Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Archiv Romea.cz)

Extremisté z DSSS se chystají do Litvínova, chtějí si připomenout jejich pokus o pogrom na janovské Romy

15.11.2018 13:28
Jako vzpomínku na Den národní jednoty chystá v Janově Dělnická strana sociální spravedlnosti na sobotu 17. listopadu manifestaci. Chce si tak připomenout nepokoje, které zde proběhly před deseti lety. Akce je podle mosteckého deníku.cz již nahlášena.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo