romea - logo
18. února 2019 (pondělí)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hoax o uprchlících na Masarykově nádraží se šířil po sociálních sítích v Čechách i na Slovensku

4.7.2018 12:15
Snímek z videa, vydávaného za záběry z Masarykova nádraží v Praze (Foto: FB profil Josefa Vyskočila)
Snímek z videa, vydávaného za záběry z Masarykova nádraží v Praze (Foto: FB profil Josefa Vyskočila)

Hoax o uprchlících na Masarykově nádraží se šířil po sociálních sítích v Čechách i na Slovensku. Nepravdivou zprávu o tom, že na nádraží do Prahy přijelo 1500 migrantů z Německa, sdílelo desítky tisíc lidí.

Video s vystupujícími lidmi zveřejnil na sociální síti v neděli večer, uživatel pod jménem Josef Vyskočil. Jasným důkazem, že se situace neodehrála v Praze, jasně ukazuje značení poblíž trati. Video je z nádraží anglického Brightonu. Policie potvrdila, že se jedná o falešnou zprávu. 

Profil Josef Vyskočil i video byli odstraněny ze sociálních sítí, v pondělí ráno. Zda profil i video smazal sám uživatel, nebo administrátoři Facebooku nelze zjistit. Video bylo na sociálních sítích pouze třináct hodin, sdílelo ho desítky tisíc uživatelů. Tento hoax se objevil i v nacionalistické skupině Slovenský národ.

Dle vyjádření Jonáše Syrovátka z Pražského instutu bezpečnostních studií není překvapením, že se hoax na českých sociálních sítích šíři v tuto chvíli: "Nejasnosti ohledně výstupů pátečního summitu vysokých představitelů zemí EU vytvářejí atmosféru, která šíření dezinformací souvisejících s migrací podporuje," řekl Syrovátka pro Aktuálně.cz.

Koncem minulého týdne německý agentura DPA uvedla, že čtrnáct států včetně České Republiky slíbili urychlené navrácení migrantů z Německa do členské země EU, kde byli registrováni. Český premiér Andrej Babiš návrat migrantů odmítl. Mluvčí německé vlády uvedl, že to s lítostí bere na vědomí. 

"Dezinformace týkající se migrace bývají většinou jedny z nejvíce populárních a nejvíce sdílených. Dají se najít i některé platformy, které se soustřeďují pouze na dezinformace zabývající se téměř výhradně tématem migrace," uvedl Syrovátka pro Aktuálně.cz.

Případy šíření nepravdivých zpráv nejsou ojedinělé. Příkladem může být snímek zachytávající dlouhou řadů stanů na nábřeží v Paříži. Tento hoax sdílelo desítky tisíc lidí, kteří jej pokládali za reálný obraz Prahy. 
 

Přečteno: 1411x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Praha, Nenávist, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Barber Valentýn Toráč (FOTO: Archiv Valentýna Toráče)

videoBarber Valentýn Toráč: Jsem produktivní, potřebuji v životě něco vytvářet

15.2.2019 18:20
Další díl pořadu Desetiminutovka Plus jsme natáčeli na svatého Valentýna s Valentýnem Toráčem, který v Praze provozuje barber shop.
 celý článek

--ilustrační foto--

Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic

14.2.2019 13:35
Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic. Magistrát usoudil, že celé město je „oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů“. To znamená, že nově příchozí obyvatele nebudou moci pobírat doplatky na bydlení. Platnost tohoto opatření nabyde 4. března. Zjistila to Česká televize.
 celý článek

Facebooková prezentace spolku Čonoro

Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, který má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově

13.2.2019 16:45
Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, která má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově Kandidát politické strany Otevřená radnice Most, která v loňských komunálních volbách uváděla na svých propagačních materiálech slogan „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ a na sociálních sítí k nim přidávala popisek „Nulová tolerance nepřizpůsobivým“ Pavel Pöschl se měsíc po volbách stal zástupcem nově vzniklé organizace pro pomoc Romům Čonoro v Mostě.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo