romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Institut Terezínské iniciativy: Databáze obětí holocaustu nově obsahuje Romy, kteří zahynuli v protektorátním "cikánském táboře" Lety u Písku

13.5.2020 10:35
Databáze obětí na má nově údaje o obětech romského holocaustu na našem území během druhé světové války (FOTO: repro holocaust.cz)
Databáze obětí na má nově údaje o obětech romského holocaustu na našem území během druhé světové války (FOTO: repro holocaust.cz)

Nacistická rasistická perzekuce lidí označených za "cikány" se za druhé světové války dotkla většiny Romů a Sintů na území dnešní ČR. I přes svou závažnost nebylo téma jejich genocidy až do roku 1989 z mnoha důvodů většinovou částí společnosti reflektováno. I přesto, že v demokratických podmínkách dochází v ČR k rozvoji výzkumu, vzdělávání i připomínání těchto událostí, není toto téma ani v současné době samozřejmou součástí většinového povědomí. Svědčí o tom dlouholetý proces vzniku památníků v Letech u Písku a Hodoníně u Kunštátu či periodicky se opakující zlehčování či dokonce popírání genocidy Romů.

13. května byla na vzdělávacím portálu www.holocaust.cz spuštěna nová databáze obsahující data obětí nacistické genocidy "cikánů" z území dnešní ČR. V současnosti budou k dispozici údaje o těch, kteří zahynuli v protektorátním "cikánském táboře" Lety u Písku v době jeho fungování od srpna 1942 do srpna 1943.

Projekt Databáze romských obětí holocaustu v letech 2016- 2020 finančně podpořila americká nadace Bader Philanthropies. Institut Terezínské iniciativy (ITI), který se od svého založení v roce 1993 systematicky věnuje výzkumu a připomínce obětí holocaustu, si položil nový nelehký úkol, a to připomenout i další oběti nacistické rasistické politiky za druhé světové války.

"Institut Terezínské iniciativy považuje za svou povinnost dokumentovat a připomínat osudy obětí nacistické genocidy Židů a Romů z českých zemí. Snažíme se získat a zpřístupnit informace a dokumenty o každé oběti tak, abychom si za nesčíselným množstvím zavražděných dokázali představit jednotlivé muže, ženy a děti. Chceme pomoci zlepšit pochopení historických příčin a procesů, které vedly ke genocidě Romů na území naší republiky. Naším záměrem je také to, aby zveřejněná data a materiály pomohly k debatě založené na faktech spíše než na předsudcích a stereotypech. Chceme přispět k tomu, aby se památka a úcta k obětem genocidy Romů a Sintů ocitla na stejné úrovni jako úcta k obětem šoa, a tím napomoct ke zlepšení postavení Romů v naší současné i budoucí společnosti," vysvětluje historik Michal Schuster z Institutu Terezínské iniciativy.

Časově termín zveřejnění koresponduje se dvěma významnými daty:

  • s datem 7. května 1943, kdy dorazilo 417 mužů, žen i dětí z "cikánského tábora" Lety u Písku do Auschwitz-Birkenau, kam přijeli spolu s 441 dalších osob z "cikánského tábora" Hodonín u Kunštátu, 
  • s datem 16. května 1944, dnem, kdy se vězni "cikánského tábora" v areálu vyhlazovacího tábora v Auschwitz-Birkenau vzepřeli nacistické zvůli a odmítli nastoupit na cestu do plynových komor.

Na portálu holocaust.cz byla v roce 2008 zveřejněna databáze obětí, ve které lze najít oběti šoa a kterou využívají uživatelé z celého světa. Vedle jmen lze v databázi najít fotografie a archivní i rodinné dokumenty, které dokumentují střípky životní dráhy každého zaznamenaného člověka. Díky těmto zkušenostem a za využití vlastní dlouhodobě rozvíjené metodologie spouští Institut Terezínské iniciativy novou součást databáze, která obsahuje informace o obětech "cikánského tábora" v Letech u Písku.

Veřejně přístupná část databáze zobrazuje základní údaje o jednotlivých vězních zemřelých v tomto táboře v době jeho trvání od srpna 1942 do srpna 1943, tj. jméno a příjmení, datum a místo narození, datum příchodu do tábora, datum

Zájemci mohou své dotazy směřovat také přímo na pracovníky ITI na email database@terezinstudies.cz.

"Chceme poskytnout a využít shromážděné údaje a materiály k výzkumu, bádání a vzdělávání a zvýšit tak povědomí o nacistické genocidě Romů a Sintů jako součásti moderních dějin středoevropského regionu. Naší snahou je také podnítit širší diskusi o významu připomínání událostí druhé světové války, zejména jejích příčin a důsledků pro utváření identity členů všech skupin obyvatel našeho regionu – příslušníků většiny a menšin a budování jejich vzájemných vztahů. Chceme, aby databáze fungovala jako snadno přístupný zdroj informací a zdroj pro rozvíjení současné veřejné diskuse," doplňuje Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy. Na databázi proto budou napojeny odborné články, které budou vysvětlovat jednotlivá témata a pojmy a kontextualizovat publikované údaje a materiály.

V budoucnu chtějí pracovníci ITI zveřejnit v databázi další informace, především o obětech druhého protektorátního "cikánského tábora" v Hodoníně u Kunštátu a obětech "cikánského tábora" v KT Auschwitz-Birkenau deportovaných z území současné ČR. V plánu má ITI také další veřejné výstupy navázané na databázi, např. vytvoření vzdělávacích materiálů založených na práci s příběhy jednotlivých zdokumentovaných obětí.

Záměrem ITI je proto hledat další finanční prostředky na pokrytí zbytku potřebných nákladů, které souvisejí s pokračováním projektu a jeho personálním zajištěním.

Na první fázi projektu se podíleli zaměstnanci Institutu Terezínské iniciativy – historici Michal Schuster, Aletta Beck a Jiří Smlsal, správkyně databázového systému Aneta Plzáková, Růžena Ďorďová a František Lacko.

fk, Tisková zpráva
Přečteno: 939x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Institut terezínské iniciativy, Holocaust.cz, Romové, oběťHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo