romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Horáček: Na místě, kde byli utýráni lidé, má být památník. Ne prasečák. Brož: Zemanův výrok je na hraně popírání genocidy

30.6.2017 20:30
Vepřín v Letech u Písku - 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Vepřín v Letech u Písku - 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Ostrá kritika se snesla na prezidenta Miloše Zemana za jeho výroky o bývalém koncentračním táboře v Letech u Písku, v jehož místech nyní stojí vepřín. Podle šéfa evropského antirasistického hnutí EGAM (European Grassroots Antiracist Movement) Benjamina Abtana mají Zemanova slova blízko k popírání romského holokaustu. Zeman kritizuje i prezidentský kandidát Michal Horáček. Server Romea.cz pak připomněl Zemanův výrok z roku 1998, kdy částku 600 milionů za výkup vepřína označil za zanedbatelnou.

Zeman ve čtvrtek ve svém pravidelném pořadu v televizi Barrandov řekl, že je proti zbourání vepřína v Letech a proti tomuto záměru se stavěl už jako premiér. „Odmítl jsem zrušit ten prasečák z velmi prostého důvodu, že jeho zrušení by vládu, a tedy daňové poplatníky stálo asi 400 milionů, což bylo před 15 lety, takže dneska by to možná byla i miliarda,“ řekl prezident. Dodal, že je proti tomu, „aby se likvidoval prosperující podnik“ a místo bylo prázdné.

Abtan: "Zeman je lhář. Finanční údaje, které používá, jsou naprosto vymyšlené a mnohokrát vyšší"

„Je lhář. Finanční údaje, které používá, jsou naprosto vymyšlené a mnohokrát vyšší, než o jakých majitelé farmy či vláda kdy mluvili,“ sdělil ČTK prezident EGAM Benjamin Abtan.

Miloše Zemana kritizuje za jeho čerstvé výroky i prezidentský kandidát Michal Horáček.  "Na místě, kde byli utýráni lidé, má být památník. Ne prasečák. Tou největší prasárnou je však to věčné chytračení. Dostanu-li od vás důvěru, bude vyřešení kauzy Lety jednou z mých priorit. Musíme léčit své choroby. A vyléčíme - vím, že máme na víc," uvedl Michal Horáček.

Podle Miroslava Brože z organizace Konexe Zeman se svými výroky snaží v předvolebním čase hrát na strunu anticikanismu, tak jako před ním už mnoho politiků.

"Tábor ve kterém zemřelo nejméně 241 malých dětí nazývá táborem pracovním, což je minimálně na hraně popírání genocidy. Tvrdí, že na místě tábora prý stojí důstojný památník, což je lež, jako věž. Několikanásobně také nadsadil cenu, za kterou by šlo vepřín vykoupit. Zemanovi výroky jsou fackou do tváře romským obětem holokaustu, jejich rodinám a členům české romské komunity obecně," uvedl pro server Romea.cz říká Miroslav Brož, mluvčí organizace Konexe.

Horáček: "Na místě, kde byli utýráni lidé, má být památník. Ne prasečák. Tou největší prasárnou je však to věčné chytračení."

Zeman ve čtvrtek řekl, že ví, že svými slovy některé lidi rozhořčí. O táboře v Letech mluvil jako o "romském pracovním či možná koncentračním".

"Jeho vyjádření se blíží popírání genocidy, což je nepřijatelné z výchovného i právního hlediska,“ uvedl Abtan. Podle něj udržování výkrmny na pietním místě pověst ČR poškozuje a země, které se rozhodly minulosti čelit a vyrovnat se s ní, ekonomicky či jinak neztratily.

Česko za vepřín v Letech na pietním místě sklízí léta kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí. K odstranění farmy několikrát vyzval také Evropský parlament. O odkupu a zbourání výkrmny diskutovalo několik vlád. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že jeho kabinet by chtěl jednání s majiteli ze společnosti AGPI dotáhnout do konce. Ministerstvo kultury nechalo vypracovat posudek o hodnotě pozemků, budov a vybavení. Cenu nezveřejnilo. Spekuluje se o několika stovkách milionů.

V červnu 1998 tehdejší ministr Vladimír Mlynář Zemským novinám v rozhovoru řekl, že soudní odhad ceny vepřína činil 50 milionů korun a tržní odhad podle majitelů z firmy AGPI 140 milionů, vlastníci ale požadovali 300 milionů. Firmu prodat nechtěli, chtěli výměnu za jinou výkrmnu.

Pro likvidaci vepřína byli v roce 1998 i sociální demokraté v čele s Milošem Zemanem. "Chtěl bych vidět živého sociálního demokrata, který by souhlasil s prasečákem maskujícím místo českých fašistických zločinů,“ připomněl výrok pozdějšího ministra kultury Pavla Dostála server Romea.cz a upozornil i na tehdejší Zemanova slova z článku Jindřicha Šídla v Respektu, že by pro něj byla „zanedbatelnou položkou i údajně požadovaná částka 600 milionů korun na vybudování památníku obětem českého - zdůrazňuji českého - teroru vůči romským spoluobčanům“.

Přečteno: 3390x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Konexe, o. s., EGAM, Miloš Zeman, Miroslav Brož, Michal Horáček, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo