romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hrdinný Egmont i romské děti: Česká filharmonie pořádá koncert ke Dni studenstva

Praha, 13.11.2014 12:44, (ROMEA)
Česká filharmonie (FOTO: Václav Jirásek, http://www.ceskafilharmonie.cz)
Česká filharmonie (FOTO: Václav Jirásek, http://www.ceskafilharmonie.cz)

Česká filharmonie si události spojené se 17. listopadem připomene velkým koncertem, který v Den studentstva rozezní Dvořákovu síň pražského Rudolfina. V podání mladých hudebníků České studentské filharmonie, pod taktovkou Marka Ivanoviće, zazní česká a světová díla spojená s hrdinskou tématikou. Vyvrcholením večera se stane vystoupení romského dětského sboru Čhavorenge, vedeného zpěvačkou Idou Kelarovou. Ten spolu s dalšími 120 mladými zpěváky zazpívá tradiční i současné romské písně.

Koncert ke Dni studentstva začíná 17. listopadu 2014 v 19:30 hod., v přímém přenosu jej odvysílá stanice Český rozhlas D dur (záznam koncertu vysílá Český rozhlas Vltava v neděli 23. 11. od 14:00).

„Program koncertu jsme záměrně volili tak, aby se obsahově hodil k výročím z let 1939 i 1989, ale aby zároveň odrážel i aktuální témata české společnosti,“ říká dirigent Marko Ivanović. Beethovenův Egmont vypráví příběh hrdinného holandského šlechtice, který se postavil španělské krutovládě. V podobném heroickém duchu se nese mj. i Janáčkův Taras Bulba. Smetanova symfonická báseň Z českých luhů a hájů, součást cyklu Má vlast, pak vytvoří most k tradičním i moderním romským písním. „Rádi bychom tak symbolicky, ale jednoznačně vyjádřili, že Romové a jejich hudba do našich luhů a hájů prostě patří,“ vysvětluje Petr Kadlec z oddělení vzdělávacích programů České filharmonie a zdůrazňuje, že romské písně zazní ve společném podání romských i neromských zpěváků. „Věříme, že strhující romskou píseň Hej romale si na závěr zazpívají i návštěvníci koncertu, a to se stejným nadšením jako studentskou hymnu Gaudeamus igitur.“

Večerem provede Pavel Ryjáček, který spolu s hosty připomene jak 25. výročí sametové revoluce, tak i odkaz Václava Havla, pod jehož záštitou pořádala Česká filharmonie obdobnou připomínku 17. listopadu již v roce 2009.

Velké pěvecké těleso bude tvořit již zmíněný dětský sbor Čhavorenge a dále smíšené sbory Vox coloris gymnázia Ústí nad Orlicí, Barbastella gymnázia Hodonín, Corale gymnázia Žamberk a členové Kühnova dětského sboru. Autorem symfonických aranží romských písní je klavírista, kontrabasista a jazzman Josef Fečo, autorem současné romské písňové tvorby je Desiderius Dužda.

Romský pěvecký sbor Čhavorenge a zpěvačka Ida Kelarová (a její občanské sdružení MIRET) nespolupracují s Českou filharmonií poprvé. Na koncertu ke Dni studentstva vystoupí stejní zpěváci, s nimiž hudebníci České filharmonie vystupovali letos v létě v rámci projektu Romano drom, kdy koncertovali v romských osadách na východním Slovensku. Projekt bude pokračovat i v příštím roce. Česká filharmonie plánuje s romskými zpěváky rozsáhlejší turné a pod vedením Idy Kelarové také workshopy pro žáky pražských základních škol.

Kateřina Motlová, Česká filharmonie
Přečteno: 549x
 

Kam dál:

Štítky:  

Česká filharmonie, Koncert, Ida KelarováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo